Blog

Alpay Şalt da Debra Winger gibi zirvede bıraktı

Türk rock müziğinin en kıdemli müzisyenlerinden Alpay Şalt, kendisinden beklenmedik bir anda “aktif müzik yaşantısını sonlandırdığını” açıkladı.

Büyük müzisyen, “radikal bir karar aldım” diyerek tam 1 yıl boyunca müzikle ilgili tüm birikimini (müzik aletleri, sahne kostümleri ve CD, LP, DVD koleksiyonu) satıp aktif müzik hayatından çekilme kararını kişisel sosyal medya hesabından açıkladı.

“10.12.2018 ‘e kadar mal varlıklarımı gittigidiyor mağazamda satışa sunup gerçek yaşamın tadını çıkarmak üzere yeni bir hayata başlayacağım. Bazen çok güzel bir rüyadan uyanmak istemeyiz, habire gözümüzü kapatıp rüya devam etsin isteriz ama rüya orada takılıp kalır ya, işte öyle birşey… Koleksiyonerler takipte kalın,” açıklamasını yapan Alpay Şalt, bize göre müziği zirvedeyken bıraktı.

Şalt, Türk rock müziğinin saygın bir ismi. Ona olan saygımız devasadır. Bununla birlikte, Alpay’ın bu tavrı, aklıma meşhur sinema oyuncusu Debra Winger’ı getirdi. Hatırlarsanız, büyük oyuncu da ‘Subay ve Centilmen’, ‘Çölde Çay’,
‘Sevgi Sözcükleri’ gibi filmlerde rol aldıktan ve üç kez Oscar’a aday gösterildikten sonra, henüz 41 yaşındayken beklenmedik bir anda oyunculuğa veda etmişti.

Büyük oyuncuyla yapılan bir belgesel var; izlemediyseniz şiddetle tavsiye ediyorum. “Debra Winger’ı Aramak” adındaki bu filmde Winger, “iş hayatıyla ev hayatı arasında bir türlü denge tutturamadığı ve artık günde bir saatini bile aynanın başında geçirmeye dayanamadığı için oyunculuktan vazgeçtiğini” anlatıyor, artık tek tutkusunun ailesi olduğunu açıklıyordu.

Ancak bu belgeselin yönetmeni olan Rosanna Arquette’in oyuncu kız kardeşi Patricia’ya göre asıl neden başkaydı…

Winger, kendisini hâlâ sinema dünyasının bir parçası gibi hissederken tekliflerin gitgide azalmasından acı çekiyordu…

Şimdi diyeceksiniz ki Alpay Şalt ile ne alakası var? Bilmem, belki de yoktur.

Lâkin…

…Yerli ve yabancı “Gösteri Dünyası”nın uzunca bir zamanına fan olarak ve sonrasında gazeteci olarak tanıklık ettim.

Yalan dünyanın galebe çaldığı, dostluklara ihanetin adeta bir kurala dönüştüğü, insan kalitesinin giderek erozyona uğradığı oynak bir zemindir “Şov Dünyası”…

Eğlence, sinema ve medya dünyası diyerek özetleyebileceğimiz bu dünyada yavşaklık ve kibir prim yapar… En elitist yapısından en “underground” ortamlarına leş çürüktür rock dünyamız da; zamanında “Heavy metal öldü, yaşasın club hayat tarzı” benzeri vaazlar veren sahtekarların heavy metal kitabı yazarak para kazandığı, Türk rock müziği adı altında beş para etmez grupların “festivalden festivale” koştuğu ve vasatlıklar çağında emeğin en yüce değerlerden biri olduğunun unutulduğu ve önemsenmediği günümüz dünyasında Debra Winger gibi, Alpay Şalt gibi insanlar, belki “piyasadan” çekilseler de ruhları hep zirvelerde gezinecektir.

Comments: 2

  • zeynep
    Cevapla 11 Aralık 2017 20:04

    müziği bırakmayı anlarım da aletleri ve cd koleksiyonunu satmayı anlamadım

  • Onur
    Cevapla 14 Eylül 2019 02:27

    “Yalan dünyanın galebe çaldığı, dostluklara ihanetin adeta bir kurala dönüştüğü, insan kalitesinin giderek erozyona uğradığı oynak bir zemindir ‘Şov Dünyası’…”

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Right Menu Icon
%d blogcu bunu beğendi: