Bir Deli Oğlan John Bonham

Bonham, kimilerine göre en iyi rock davulcularındandır; ama bana göre gelmiş geçmiş en iyi rock davulcusudur, günümüz davul stilini yaratan kişidir. Davula ilk olarak annesinin 5 yaşındayken hazırladığı teneke kutularla çalışması ile başlamıştır. Her zaman için “Davul işi kötü giderse yine babamın inşaat işinde başlayacağım.” sözlerini tekrarlamıştır; ama davul işi hiç de kötü gitmez

10 yaşına geldiğinde, babası ona bir trampet alır. 15 yaşında ise ilk davul setini almış ve ondan çok şey öğrenmiştir. Bakınız üstat bu durumu nasıl anlatmış;

“Tarih öncesinden kalmış gibi ve kir pas içindeydim. Ama davulcu olmayı aklıma koymuştum bir kere ve o davuldan da çok şeyler öğrendim”

John BONHAM yani Bonzo, evliliğini 17 yaşında yapmış ve ev kirasını ödemek için sigarayı bile bırakmıştır. Birçok amatör ve orta düzey gruplarla çalıştıktan sonra kısa sürede adı “müthiş gürültülü çalan davulcu” olarak anılmaya başladı. O kadar gürültülü çalıyordu ki şimdiye kadar hiç kimse bu kadar sesli ve teknik çalamamıştı. İşte bu gürültü sebebi ile de artık kara listeye alınmış bir davulcu olmuştu. 1960’lı yıllarda olduğumuzu unutmazsak hem yetenekli hem de şimdiye kadar ki en gürültülü adam olarak kendimi Bonzo’nun yerine koymak istemezdim.

“Canım nasıl isterse öyle çalıyorum. Bu şekilde kara listeye alındım tabi ki. Herkes çok gürültülü çalıyorsun, bu şekilde geleceğin olmaz diyordu.” John BONHAM

Hatta kendisini bir konserde izlemeye gelen o zamanın sözü geçen davulcularından olan March ASHTON, Bonham için çok sert çalıyor bu kadarı da fazla demişti. Artık Bonham çok tecrübeli ve marka haline gelmiş bir isim olmuştu ama yine de çekindiği bir şeyler vardı;

“En korktuğum şey, grubumu (Led Zeppelin) yalnız bırakmaktır.” John BONHAM

Evet, Bonzo üstadın en korktuğu şey buydu ve sırf bu yüzden her konser öncesi çok heyecanlanır,  heyecanını bastırmak içinse kendini içkiye verirdi. Müzisyen kişiliğinin dışında John BONHAM çok şakacı, enerji dolu ve macerayı seven bir insandı. Bir keresinde lüks bir otelin kral dairesini almak için şeyh kılığına girmiş ve otelcileri işletmiştir. Üstelik bu işi çok yakından bildiğimiz Glenn CORNIK (Jethro Tull) ile yapmıştı.

Artık Bonham ve Led Zeppelin tüm dünyada ün salmış, ABD ve İngiltere’yi her konserde sallar olmuşlardı. Fakat turnelerde sürekli bir engel karşılarına çıkıyordu. Neydi bu engel biliyor musunuz? Tabii ki Bonzo’nun haylazlıklarından başka bir şey değildi. Öyle çılgın bir adamdı ki Bonham, bir defasında otelin koridorunda motoruyla dolaşmaya çalışmıştı. Marifetleri bununla bitmiyor tabi.

Birçoğumuz biliyoruz, Bonham’ın bir de oğlu var Jason BONHAM. Konserlerin olmazsa olmaz maskotu. Yine bir turne zamanı otel güvenliklerinden biri Bonzo’nun haylazlıklarını duymuş olacak ki ufak Bonham’a kıllık yapıp ona sataşmış. Bizim Bonzo geri kalır mı bu işten. Grubun menajerini kaptığı gibi güvenliği dövmeye başlıyorlar. Sonrası malum, otele en yakın polis karakolu. Karakoldan kurtulmak o kadar zor olmuş ki konsere son anda yetiştirmişler Bonham’ı.

…Ve artık Led Zeppelin en üst sıradaydı, her yerde konuşuluyordu. Tabii ki Bonzo da çılgınlıklarıyla… Dedim ya arkadaşlar, Bonzo’nun en korktuğu şey grubu yalnız bırakmaktır diye. İşte öyle de oldu. Bir turne öncesi her zaman her şeyden yakın hissettiği içkisi ile son saatlerini yaşadı ve yüzüstü yattığı yatağının içinde kusmuğunda boğuldu.

Bonzo’nun anlatılacak ne çok hikayesi vardır kim bilir. John Bonham 25 Eylül 1980’de yaşamını yitirmiştir.

Onu sevgiyle anıyoruz. Seni hatırlayan birileri sürekli olacak.

Gürültünün olduğu her yerde…

YURTTAN VE DÜNYADAN ÇOK ÖZEL RÖPORTAJLAR… ROCK VE METAL KÜLTÜRÜNÜN SON KALESİ…

TÜRÜNÜN SON ÖRNEĞİ…  DELİKASAP 666+2 NUMARALI KOLEKSİYON SAYISI ÇIKTI, SİPARİŞ İÇİN:

DeliKasap | 666+2 | 20. Yıl Özel Sayı

Paylaş

Similar Posts

Bir yanıt yazın