Faroe Adaları'ndan çıktı; Folk Metal'in şahı oldu: TÝR İstanbul'da!

Folk Metal deyince akla gelen tek ülke Finlandiya sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Belki de “folk metal” konseptine en uygun iklime sahip başka bir memleket daha var ve bu ülke, keçileriyle meşhur Faroe Adaları!
tyr_facebook kopyala
Yalnızca 50.000 kişinin yaşadığı Faroe Adaları’ndan çıkıp folk metalin en önemli grupları arasına adını yazdıran TYR,  29 Ocak’ta ilk kez ülkemize gelerek İstanbul’un gözde mekanlarından ROXY’de sahne alacak….

1998 yılında kurulan ve ilk albümünü 2002 yılında çıkaran TYR, yayınladığı yedi albümle folk metal sahnesinde kendine sağlam bir yer edinmeyi başardı. Heavy metalin tüm güzelliklerini ülkelerinin kültürüyle bir araya getiren TYR, Faroe Adaları’nın özgün yerel motiflerini kullanarak çok karakteristik bir tını yarattı. Pek çok folk metal grubunun aksine, müziklerine güçlü bir progresif anlayışı da katan TYR, bu sayede benzerlerinden ayrılan ve duyulduğu anda kendini belli eden bir kimliğe büründü.

Folk metal takipçileri tarafından başyapıt olarak görülen “Eric the Red”, “Ragnarok” ve “Land” albümleriyle folk metal dünyasına sağlam bir giriş yapan TYR, katıldığı büyük festivaller ve adını en çok duyurmasını sağlayan Paganfest turneleri ile türün demirbaşlarından biri hâline geldi.

2009 çıkışlı “By the Light of the Northern Star” albümüyle çıtayı iyice yükselten TYR, 2011’de “The Lay of Thrym” ve son olarak da 2013 yılındaki “Valkyrja” albümleriyle Kuzey rüzgârlarını bir kez daha estirmeyi başardı.

Folk metali çok karakteristik bir tını ve progresif bir anlayışla yansıtan TYR, şarkılarının çok eşlik edilebilir yapıda olmasıyla da öne çıkıyor ve bu sayede grubun konserleri büyük bir coşkuya sahne oluyor.

2013 yılında Metallica’nın solisti James Hetfield instagram hesabı üzerinden grubun albümünü paylaşınca kısa sürede bilinen bir grup haline geldiler.  https://www.instagram.com/p/X5LxFFPBg2/

TYR, “Hail to the Hammer” ve “Hold the Heathen Hammer High” gibi muhteşem şarkılarını hep bir ağızdan söylemek üzere 29 Ocak’ta ilk kez İstanbul’da olacak.

TYR’den önce , geçtiğimiz günlerde Arkona ile aynı sahneyi paylaşan Türkiye’nin önemli power folk metal grubu SABHANKRA sahnede yeralacak….

Paylaş

Similar Posts