Festival tekeli tartışması çığ gibi büyüyor; Şalt: “Herkes birlik olmalı, festivaller çeşitlenmeli”

Milyon Fest üzerinden “festival tekelleşmesi” mevzusu gün geçtikçe unutulmaya yüz tutmak yerine hummalı tartışmalarla konuşulmaya devam ediyor. Bu konuda Delikasap’a da, yayımlanması için yollanan birçok yazıda ağır eleştirel söylemler mevcut. Konunun kişiselleştirilmesinden hoşnut olduğumuzu söyleyemeyiz; üstelik bize göre, ortada bir sorun varsa ki var, bu soruna dair tek bir kişiye Cadı Avı yapılmasını doğru bulmuyoruz. Bununla birlikte, demokratik kültür ve rock müziğinin gençlik üzerindeki etkisi adına, farklı görüşlere de mecmuamızda yer vermeyi doğru buluyoruz.

Konuya giriş yaparken bu festivale (Milyon Fest) müzisyen olarak katılımının engellendiğini daha önce dile getiren, müzisyen dostumuz Alpay Şalt’ın kendi sosyal medyasında takipçileri ile paylaştığı ileti, aslında sorunun sadece seyirciler bağlamında değil, müzisyenler bağlamında da ayrı ele alınması gerektiğini düşündürüyor.

Şalt’ın açıklamaları şöyle:

“8 ve 9 Eylül’de Bakırköy Botanik Park’ta düzenlenecek BAK’IN ROCK Festivali festival tekelleşmesine karşı harekete geçilebileceğinin güzel bir örneğidir. Bu ülkede bugün Rock dinleniyorsa çoğunluğu 8 Eylül’de sahnede olacak ve Rock adı altında yapılmış/yapılan hiçbir büyük etkinliğe çağrılmayan grupların emeği sayesindedir. O zaman şimdiden itibaren herkes birlik olup kendi festivalini yapmaya başlasın, tartışmalar bitsin . Başta Devil grubundan Sabahattin Taşdöğen olmak üzere emeği geçen herkese teşekkürler ve tebrikler.”

Festivale uzun yıllardır rock müziğe gönül vermiş birçok önemli isim katılıyor.

Program şu şekilde:

8 Eylül
Altın Madolyon
Devil
Egzotik Band
Gür Akad Band
Kronik
Nautilius
Sabih Cangil Band
Tarkan Çakır
Whisky
 
9 Eylül
Ekvator
Gizem Saatci Band
Grand Fathers
Kasamam
Prowler
Sis
TaşmekteP
Sonbir Band
 Deneyimli davulcu Alpay Şalt, bir performans sırasında
Bu konunun daha çok su götüreceği aşikâr. Yarından itibaren, farklı okur ve sanatçı görüşlerine, festival ve konser organizatörlerine de mikrofonlarımızı uzatarak tartışmaya olumlu katkılar sağlamaya çalışacağız.
Paylaş

Similar Posts

Bir yanıt yazın