Hem seksi hem feminist Deap Vally ablalar “Femejism” diyorlar

Rock ‘n’ Roll aleminde “seksapelite” hep erkek egemen bir bakış açısıyla yorumlanagelmiştir.

“Seks, keyif verici maddeler ve rock ‘n’ roll” ideolojisinde “kadın kısmısı” daha çok edilgen bir rol taşır.

kizlar

Rock’ın iki zıt kutbu da “meme-bacak-göt” olgusu karşısında aynı noktada buluşurlar; Mötley Crüe tipi Glam Rockerlar “Girls-Girls-Girls” veciz sözleriyle “enseye şaplak-göte parmak” minvalinde şarkılar üretirken, “düşman kardeşleri” Safkan Metalciler Manowar “Woman, be my slave” diyerek Mötley Crüe’nün tam tersi bir bakış açısı(!) ortaya sererek “enseye parmak-göte şaplak” fikriyatını kitlelere taşırlar.

Mamafih; nadir de olsa rock ‘n’ roll müessesesinde biz kadınların seksüel ve hayatsal hazlarına dair “hatun penceresinden bakmayı” kendilerine meslek edinenler de yok değildir; işte Deap Vally, bunun bayraktarı bir grup (Şaşıranlar için özel bir not, evet biz de “çoğu zaman” seks yapmaktan zevk alabiliyoruz).

Yani albümleri Femejism ile rock ‘n’ roll’un “çükünün dikine giden” erkek egemen cinsel hegemonyasına vajinal yoldan başkaldırıyorlar.

Bunu yaparken ne feministliklerinden ne de dişiliklerinden taviz vermeye niyetleri yok. Bu da onları bana göre tüm benzeri dişi rock gruplarından ayrıksı ve özel bir konuma taşıyor.

kizlar-3

Heavy Metal, punk ve modern rock elementlerini dişil duygularla harmanlayan Deap Vally’yi hiç tanımayanlar için “yalan dünyaya atılmış tokat” misali video kliplerinden birini sizlerle paylaşalım:

Paylaş

Similar Posts

One Comment

Bir yanıt yazın