Metallica “Kurban”ı bir yerli grubun ardından: Yalan dostum…

Türkiye yerli rock & heavy metal tarihinde çok güzel ve özel vakalar da yazılıdır çok talihsiz ve tuhaf mevzular silsilesi de… Sayat Ayık’ın Kurban grubunun yerli rock sahnesinden silindiği dönemde yazdığı bu yazı, satır aralarında yerli rock tarihimize dair ilginç nüveleri de barındırmaktadır. En kaliteli modern-metal gruplarımızdan Kurban’ın rock piyasasına girişi, iz bırakışı ve sessizce çekilişi de bu vakalardan biridir…

Kurban – İnsanlar, Pasaj-2005

Grup kısa sayılabilecek müzik hayatına son noktayı bu albümle koydu: “İnsanlar.”

Her şey iyiye giderken “n’oluyor” dedirttiler… “Kurban” (1999) adlı ilk albümünden sonra Metallica’nın altında çıkıp atılan bozuk paraları biriktirmek gibi bir başarı elde etmişti grup.

Sert müzik sevenler grubu anlamak istememiş, rock müziği itici bulanlar ise tek şarkı hariç (“Yalan”) onlardan uzak durmuştu. Sonuç: Kurban sert müzik severlerle barışana dek ortada kimsecikler yoktu. Haksız bir tepki değildi bu, grup fazlasıyla kuralına göre oynuyordu. Muhtemelen istem dışı, dışardan yönetilerek.

Tam da önemli, yetenekli bir grup sistemin “Kurban”ı oluyor derken Kurban dimdik geri döndü. Biri cover konseptli iki yeni albüm çıkardılar: “Ters/Sert” (2004) arkadan “İnsanlar” (2005).

“İnsanlar” kesinlikle grubun destekçilerini haklı çıkarır nitelikte. Şarkı sözlerinde ince detaylardan, özgün rifflerden oluşan bir müziğe sahipler.

“Uzaklarda ararken/bir ses duydum derinden/yakınlaştı sonra/takıldım tam düşerken/tuttu bir el elimden/devam ettim sonra/yalnızlığıma ağlarken/uyandım ben aniden/hepsi burda şimdi/bütün insanlar…”

Rock İstanbul 2005’de Megadeth’in altında çalmaları, hak etikleri ödül olsa gerek!

Ahtapot bir davulcu, yetenekli bir gitarist, bası hakkını vererek çalan bir bas gitarist ve pek alışık olmadığımız sesi, tarzı olan bir vokal; kadroyu Türkiye şartlarında standart üstü nitelemeye yeter de artar.

Tüm bu olumlu özellikleri doğru yönde kullanıp kendilerinden beklenileni “nihayet” vermiş grup. Özellikle sound olarak yaratıcılığının sınırlarını zorlayan elemanlar sıkı ve kendine özgü bir ton yaratmış.

“Suç bende”, “Yine”, “Uyut Beni”, “Zor Güzel”, “İnsanlar”, “ Sakın Söyleme” özellikle altı çizilmesi gereken yapıtlar.

“Yenildim yarattığım zalime/o zalimin bahçesine merhameti eken benim/inandım yalancının sözüne/gafillerin yollarını eşikte bekleyen benim/karanlığı verdin o cahile/güneşleri uyandırıp geceyi saran benim/ellerimi açtım beni duy diye/çekinmeden söyle canım darılmam sözüne…”

Yazık ki grup artık yok. Sebepleri özelde değil genelde aramalıyız…

DeliKasap Editörlüğünün Mühim Notu: Türkiye Heavy Metal ve Alternatif Rock sahnelerinin en kaliteli gruplarından olduğu su götürmez olan Kurban’ın en büyük şanssızlığı müzik alemine girdikleri dönemdir. Belki de müzik piyasasına bir 10 yıl geç girselerdi, mesela bugünlerde piyasaya çıksalardı ne Metallica konserindeki o tuhaf protesto ne de özellikle o dönemdeki Türk dinleyicisinin “yeni akım” rock müziğine “aşırıya kaçan” tepkiselliği onları müzikten soğuturdu… 

Kurban, “İnsanlar” albümünün ardından 2010 yılında “Sahip” adlı albümü, ardından “Usulca”, “Nafile” ve “İyi Ol” tekliklerini yayınladı. Solist Deniz Yılmaz’ın, daha sonraki konserlerinde yaptığı rock’n’roll kültürüne ters ve “tuhaf” davranışlarının ise hoş görülebilir tarafı olmadığını belirtmeliyiz.

Paylaş

Similar Posts

Bir yanıt yazın