Morbid Angel: “Satanizmi batıllıkları yıkmak için asi bir silah olarak kullandım”

Death Metal’in tanrısal statüdeki gruplarından Morbid Angel, çoğu heavy, black ve death metal sanatçısı gibi satanist olarak yaftalanmıştır. Kısmen doğrudur da. Bununla birlikte bakınız riff üstadı Trey Azagthoth, Satanizme bakış açısını nasıl özetliyor:

“Morbid Angel 1984’te kurulduğunda çok asi bir tavır sergiledi. Ben hristiyan bir ortamda büyüdüm, sınırlayıcı olabilecek birçok fikrim vardı ve bunlardan kurtulmak istedim. İnanç ve durum benim için hep el eledir. İnanç üstünde gerçekten düşünmeden belli bir şekilde davranmana sebep olan şeydir. Hristiyanlık kişisel bir inanç olduğunda pek fena bir şey sayılmaz. İnsanların, içinde yaşadıkları toprakların kurallarına uyuyorsa istedikleri şeye inanma hakkı olmalı. Eğer dışarı çıkıp insanları döversem, çalıp tecavüz edersem  bu kötü bir şeydir. O dönemlerde satanizmi batıllıkları yıkmak için asi bir silah olarak kullandım. Müzik de bir şekilde bir araçtı ama müzik yapmaya karar vermemin sebebi bu işi sevmemdi. O hissi seviyorum, dinlediğim gitaristler gibi olmak istedim. Satanizm, benim içinde yaşamaya alışmış olduğum kısıtlamalardan kurtulmak için biçilmiş kaftandı ama bir kere kurtulduktan sonra nefretin sonu geldi. Şimdi bunları eski bir bina olarak görüyorum, yapılabilecek yeni şeylerin sonunu kesiyor.” (Trey Azagthoth, Morbid Angel)

Death Metal’in bu en kıdemli gruplarından Morbid Angel’ın (Korkunçlu Melek) şahane şarkılarından biri ile hepinize “Şeytanınız bol olsun” diyerek güneşli pazartesiler diliyoruz:

Paylaş

Similar Posts

Bir yanıt yazın