“Vukuatlı” Moonspell ve Rotting Christ gecesinin ardından…

Dün gece, 16 Kasım 2019 tarihinde ilginç bir metal “vukuatına” imza atıldı. Rotting Christ ve Moonspell’in sahne aldığı ve Moda Kayıkhane’de gerçekleşen konserde kelimenin sözlük anlamıyla bir “izdiham” yaşandı ve metalseverler ile organizatörler gerilimli anlar yaşadı. İşte geceden notlarımız…

Hammer müziğin Vera ile beraber düzenlediği konser, öngörülen saat olan 19:00’da değil, gece 23:00 civarında başladı. Tabii dışardaki kalabalıklardan ufak ufak protesto sesleri yükseldiğinde bizler de biraz endişe etmeye başladık. Zira Türkiye’nin kısır kültürel etkinlik faaliyetleri arasında yabancı grupları ülkemize başarı ile getiren nadir organizasyon firmalarından biriydi muhattaplarımız. Gerek Hammer gerekse de Vera’daki çalışanların birçoğu eski arkadaşlarımız. Hemen hepsi rocker, bizden birileri organize ediyordu bu konseri de. En büyük korkumuz, konserin iptaliydi. Türkiye underground tarihi bu açıdan fiyaskolarla doluydu. Hatta Moonspell ile yaptığımız özel röportajda Fernando bile “Pentagram ile konser verecektik, iptal edilmişti; çok üzülmüştüm”, diyordu…

Seyircilerin sabrı tükenirken, öte tarafta peki neler oluyordu?

Hammer Müzik, yaşanan sıkıntılara dair şunları söylüyor:

“Olayları en baştan başlatmak gerekirse konser için aylar önce anlaşma yapıldığında normalde konserden bir gün öncesi boş gündü ve o günün sınır geçişinde olacak aksilikler için tedbir olarak boş olmasının sıkıntı çıkmamasını sağlayacağı bilgisi turneyi organize eden firmaya bildirilmişti ancak onlar bir gün öncesine Selanik’e konser koydular yetişiriz diyerek.
Konser sabahı ve öğlen saatlerinde ise bizim için stresli saatler başladı. Her ne kadar Moonspell açıklamasında Türk gümrüğüne suç atsa da önce AB dışına çıkış yapacakları Yunan sınırında gümrükte işlemler uzadı (hatta turnenin ön grubu Silverdust’ı orada bırakmak zorunda kaldılar evrakları eksik olduğu için) sonra oradan Türk gümrüğüne geldiklerinde de bu tarafta da gümrük işlemleri gecikmelere sebep oldu. Her 2 tarafta stres ve gerginlikler yaşandı. Yetişemeyecekleri endişesi, konser iptal/erteleme opsiyonları konuşmalarda geçmeye başladı. Ama Moonspell ve Rotting Christ bu konseri çalmak konusunda özel istek belirttiler. Bizim tarafımızdan ise konserin iptali özellikle farklı şehirlerden ve hatta farklı ülkelerden gelenleri düşündüğümüzde daha büyük mağduriyetler oluşturacağı için şartları zorlama ve bu konseri gecikme ile de olsa gerçekleştirme kararı aldık. Sınırdan 15:30 gibi çıktılar ve İstanbul’a varışları, mekana gelişleri, kurulumlar ve soundcheckleri en kısa sürede yapıp kapıyı açıp konseri başlatmak için elimizden geleni yaptık. Ancak konserin başlaması neredeyse 12:00’yi buldu. Tabi burada üstüne basalım, gecikme dolayısıyla bilet iade opsiyonunu gündüz yaptığımız bir açıklama ile açık tuttuk. Ama zaten konserin 1 hafta öncesinde biletleri tükendiği için bilet iade etmek isteyenden daha fazla sayıda bilet arayan vardı. Biletleri bize iade etmeden arayan birilerine direkt satarak işlemi gerçekleştirdiklerini düşünüyoruz.
Konser için sunulan biletler 1 hafta öncesinde tükenmişti. Kapasite dolduğu için geçen sürede dükkanımıza gelen, sosyal medyadan mesaj atarak bilet soran onlarca hatta yüzden fazla insana kalmadı demek zorunda kaldık. Daha büyük bir salon olsa idi bu konsere 250-300 daha fazla bilet satılabilirdi. Konser günü satılan bilet sayısında insanın içeri girişinden sonra içeride büyük bir kalabalık oluştu. Bu durum özellikle Rotting Christ sahnede iken sıkıntı yarattı. Göremiyorum diyerek bize gelen birkaç kişiye bilet iadelerini yaptık ve çıktılar. Rotting Christ’tan sonra belki sadece Rotting Christ için gelen ya da belki saatin geç olmasından dolayı çıkış yapanlar oldu ve Moonspell’de daha sorunsuz seyir ile bir konser gerçekleşti.
Konser kısımlarına gelirsek bizce, bize içeride gelerek konuşan dostlardan aldığımız yorumlar ve internete yazılan birkaç yorumdan okuduğumuz kadarıyla teyit edebileceğimiz şekilde içeride ses açısından sıkıntı yoktu hatta epey iyiydi. Ve Hem Rotting Christ hem Moonspell çok iyi ve çok gaz çaldılar.Kapanışta belirtmeliyiz ki evet dün gerçekten bizim açımızdan çok stresli ve hem başlama saati hem de içerideki insan sayısı açısında sorunlu ama ses ve konserlerin kendileri açısından sorunsuz bir gece geride kaldı. Belirtmeliyiz ki şikayetler konusunda söyleyebileceğimiz çok şey yok ama dün gecenin olması için elimizden gelen şartları en üst düzeyde zorladık. Ama bilmenizi isteriz ki burada bu işleri yapmanın belirli zorlukları var. Öncelikle Avrupa ülkelerinde olmayan, bizim gibi AB dışı ülkelerde gümrük/sınır geçme gibi sorunlar yaşanması. Ve sonrasında istenilen kapasite ve özelliklere sahip konser salonlarının olmaması. Bu zorluklar altında konserler yapmaya çalışıyoruz. Şartlar dahilinde elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Haklı şikayetlerinizi dinliyoruz/okuyoruz ve elimizden geldiğince çözmeye çalışacağız. Bu kusurlardan dolayı özür dileriz. Ve bu koşullar altında yanımızda olan ve destek olanlara teşekkür ederiz.”

Bu açıklamayı takiben organizasyon yetkililerine şunu sorduk. Neden If adlı mekandan Kayıkhane’ye alındı bu etkinlik? Aldığımız cevap ise şu şekilde oldu:

“Bu tip organizasyonlar için gereken 1500 kişilik kapasitedeki kapalı konser salonları İstanbul’da yok. If’in kapasitesi daha da küçüktü dolayısıyla Kayıkhane’ye bu yüzden geçiş yapıldı.”

Tüm bunlar olup biterken gerek organizasyon komitesini gerekse de seyirciyi rahatlatan gelişmeler umulduğu şekilde evrildi ve Rotting Christ yıldırım gibi sahne aldı. Herkes yorulmuştu ama tüm gerilimler bir anda unutuldu. Bunda Sakis ve arkadaşlarının da muhteşem performans sergileyerek ortamın gerilimini tereyağından kıl çekercesine almasının etkisi büyük. Rotting Christ gerçek bir sahne grubu olduğunu müthiş bir konser vererek ispatladı. Keza Moonspell de gayet başarılı bir konser ile gecenin son vukuatına imza atarak hem seyircinin, hem sahne alan grupların hem de organizatörlerin yüzlerinin akıyla bu işin üstesinden gelmelerini sağladılar.

Bana kalırsa gerek Türkiye metal kitlesi gerekse de organizatörlerimiz artık bir hayli olgunlaştılar ve kriz yönetimi konusunda doğrusu iyi bir sınav verdiler.

Hepimize geçmiş olsun.

Konser öncesinde Portekiz’in metal kralları Moonspell ile yaptığımız röportajı okumak içinse böyle buyurunuz:

https://www.delikasap.org/2019/11/10/istanbul-konseri-oncesinde-moonspell-ile-ozel-roportaj-pentagram-ile-verecegimiz-konserin-iptaline-cok-uzulmustum/

Paylaş

Similar Posts

Bir yanıt yazın