Blind Guardian, kuruluşundaki tiki-metalci gerilimini açıkladı

Almanya kökenli power metalciler Blind Guardian, grubun 1984’te bir tiki-metalci cebelleşmesi sonucunda kurulduğunu açıkladı.

Grubun orijinal gitarcısı André Olbrich, “Hansi (Kürsch) ile aynı okuldaydık. Tiki görüntülü olduğum gerekçesiyle herif beni metalci saymazdı” dedi.

Grubun ilk zamanlarında Hansi’nin vokalist olmak istemediğini, gitar çalmak ya da en kötüsü bas çalmak istediğini kaydeden Olbrich, “Hansi’ye sana gitar işinde ekmek yok dediydim, çünkü zaten iki gitaristimiz vardı” açıklamasında bulundu.

Hansi ise gülerek şunları söyledi: “O zamanlar ben vahşi metalci görünümündeydim, André ise tam bir trend adamıydı, lavuğa ayar olurdum. Ama okul öncesi sabah sabah birlikte alkol almaya başlayınca görüşlerim değişti, yavaş yavaş kanka olmaya başladık.”

André ise Hansi’nin şarkı söylemek konusundaki yeteneğini kafaları kıyakken söylediği bir King Diamond şarkısı esnasında kendisinin keşfettiğini şu şekilde dile getirdi:

“Mercyful Fate şarkısı söylemek zordur ama Hansi bunu iyi beceriyordu. Sen grubun vokalisti olacaksın dedim.”

Blind Guardian’ın özgün mikrofonunun gerisindeki adam Hansi’yi şarkı söylemeye iteleyen André’yi kutluyor, grubun dostluğunun uzun ömürlü olmasını diliyoruz.

Not: Günümüze gelindiğinde Hansi bir moda merkezinden fırlamış gibi görünürken olgunluk çağlarında André daha fazla bir “vahşi metalci” imajına sahip. Almanya’nın dünyaya ihraç ettiği sayılı gruplardan biri olan Blind Guardian, albüm temalarında sıklıkla Orta Dünya ve Fantastik Edebiyat konularını kullanıyor. Grubu henüz tanımayan genç rockerlara tavsiye niteliğindeki başlangıç şarkımız da bu minvalde geliyor:

 

 

Paylaş

Similar Posts

Bir yanıt yazın