ersin steve baba

Deep Purple’dan Anti Heroes Hero’ya Steve Grindrod efsanesi

Steve Grindrod Marshall amfilerin 30 sene baş mühendisliğini yapan kişi. Aynı zamanda da JCM serisinin yaratıcısıdır… Bu ne demek? Şu anlama geliyor:  Gelmişte ve geçmişte ve gelecekte, yeryüzünün tüm noktalarında eline  gitar almış tüm fanilere, yani gitar çalan tüm rocker ve gitarcılara temas eden bir isimden bahsediyoruz.

Çünkü tüm gitar çalanlar ve Marshall kullananların hemen hepsi JCM kullanır ve Marshall JCM serisini kullanan kullanmayan herkes bunun farkındadır. Özellikle şu an sahnelerde en çok göreceğiniz JCM2000 dahil. Zira heavy metal çalıp da o anfiyi kullanmamış insan yoktur!

Zamanında da Deep Purple’ın kurucu kadrosunda klavyeci olan Steve Grindrod, Londra’da Deep Purple ile bir dizi konserlerde de yer alır. Ancak rock’nroll tutkusuna baskın gelecek bir başka eğilimi daha vardır: “MÜHENDİSLİK KAFASI!

Sonunda mühendis yanı müzisyenliğine ağır basıyor ve Deep Purple’ı bırakıp “insanlar müzik yapsın” diye amfi tasarlamaya adıyor kendisini. Biraz daha detay verecek olursak, Steve abimizin müziğin mutfağında geçirdiği görkemli yılları şu şekilde özet geçebiliriz:

Marshall’a 30 sene çalıştıktan sonra yine efsanevi Vox amfilerinin şu an çok bilinen modellerini de üreterek firmaya bir hayli katkısı olur.

Tabii ki, bütün bunlardan sonra kendi markaları Grindrod ve Albion ile farklı firmalarla çalışmaya devam etti.

O, müzik dünyasından kulağımıza gelen bütün o lezzetli tınıların mutfağındaki gizli kahramanlardan biri…

Sophia Radisch

Buraya kadar iyi haberleri verdik, şimdi biraz da can sıkalım: Grindrod, cumartesiden beri hastanede ne yazık ki ama bugün itibariyle ara ara konuştuğumuzda sesinin çok iyi geldiğini söylemeliyim.

Her ne kadar yaklaşık bir saat kadar önce, ağır bir rahatsızlık atlatsa da Grindrod’un daha yapacak çok şeyi olduğu aşikâr… “Sen müzik dünyamıza lazımsın dostum” dedim kendisine de. Onunla tanışıklığımızın ötesinde, ortak müzikal çalışmalarımız da oldu, hem de dünyanın öbür ucunda, şu an yaşadığım Çin’de…

Ancak geçen sene yaşadığı talihsiz bir kaza sonrası nükseden sağlık problemi yüzünden onun da ikamet ettiği Çin’den İngiltere’ye geri dönmek zorunda kalmıştı.

Benim kendisiyle çok özel anılarım var; örneğin bana da elleriyle amfi yaptı, aşağıda paylaştığım fotoğrafta görebilirsiniz; Steve baba ile kafaları çekerken bir enstantene…

ersin steve baba 2 1

Sadece ben değil, dünya çapında birçok müzisyen için o bir yaşayan efsane…

Burada, Çin Halk Cumhuriyeti’nde iki kişilik bi grubumuz vardı, kendi bestelerini çalıyoduk Anti Heroes Hero diye.

DeliKasap aracılığıyla bir kez daha kendisine şifa diliyoruz ve tüm gitar hastaları olarak kendisine teşekkür ediyoruz…

“Wish you fast recovery with all my heart dear Steve!”

Ersin Şeker / Shenzhen, Çin[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Paylaş

Similar Posts

Bir yanıt yazın