934B531F DC90 4945 8237 C82AACCCEFD2

DeliKasap Dergi’nin 19. Yıl sayısının kapağını Guns N’ Roses süsledi

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Tam on dokuz yıldır kesintisiz “sakıncalı basın faaliyetleri”ne devam eden dergi DeliKasap, rock müzik başta olmak üzere karşı-kültür, mizah, popüler kültür tarihi, heavy metal, punk rock ve yeraltı edebiyatı dahil “sistemin dışına çıkan” arızalı alanlarda at koşturuyor. Türkiye’nin en eski “yeni” dergisi DeliKasap, 19. Yıl Sayısı’nda Guns N’ Roses’ı kapağına taşıdı. DeliKasap Yayın Yönetmeni Atlantis’ten Gelen Adam, Altuğ Kanbakan’a DeliKasap Dergi’nin yeni sayısını anlattı…

DeliKasap yine özel bir sayı ile, bu defa da kapağında Guns N’ Roses ile karşımıza geliyor. Derginin bu yeni sayısının kapağında niye Guns N’ Roses yer aldı? İçerikten biraz bahsedebilir misin?

Guns N’ Roses’ı kapağa taşıdığımız bu sayımızda beş ayrı kuşaktan Guns N’ Roses hayranı kendi bireysel Guns N’ Roses deneyimlerini kağıda aktardılar. 60’lı yıllarda doğan, 70’lerde, 80’lerde ve 90’larda doğmuş ama hepsi benzer Guns N’ Roses sevdasına meftun olmuş isimler bunlar. Özellikle Axl Rose ile kadeh tokuşturup birlikte kafa bir dünya dans etme sekanslarının anlatıldığı bölümler unutulmaz… Çok eğlenceli, tam rock ‘n’ roll formatının hakkını verdiğimiz bir dergi ortaya serdiğimize inanıyorum. Guns N’ Roses bana göre şu anda “eski çılgın devasa rock grupları” geleneğinin nadide bir temsilcisi gibi. Biliyorsun, daha önce Led Zeppelin, Metallica, Pink Floyd, Motörhead, Bulutsuzluk Özlemi, Kesmeşeker, Megadeth gibi “analog dönem grupları”nı kapağımıza taşımıştık. Bu defa da Guns N’ Roses’a olan saygımızı dışa vuruyoruz.

Bugüne kadar DeliKasap olarak Jethro Tull, Pink Floyd, Judas Priest, Slayer, Toto, Def Leppard, Iron Maiden, Motörhead, Mayhem, Agnostic Front, DRI dahil dünyaca ünlü sayısız yeraltı-yerüstü gruplarla ilginç röportajlara imza attınız. DeliKasap’ın yeni sayısında müzikseverleri nasıl sürprizler bekliyor?

Biz gerek basılı yayınlarımızda gerekse de dijital versiyonlarımızda ayırt etmeden, hem yurt içinden hem de yurtdışından hakikaten sayısını kestiremeyeceğimiz kadar çok sanatçı ile özel röportaj yayınlayarak muhtemelen müzik gazeteciliği konusunda kırılması zor bir rekora imza attık. Judas Priest’in otel odasını bastık, Apocalyptica’nın kulisini tarumar ettik, Fazıl Say’ın senfonisini, Dave Mustaine’in asabını bozmak suretiyle bir rock’n’roll medyası olmanın çok ötesine geçtiğimizi, DeliKasap olarak rock ‘n’ roll’un ta kendisi haline geldiğimizi düşünüyorum. Dolayısıyla yeni sayımızda da bu dediklerimin hakkını vererek dudak uçuklatıcı özel röportajlara ve birbirinden lezzetli mevzulara yer verdiğimizi söyleyebilirim.

Biraz daha içeriğe dair bilgi verebilir misin?

DeliKasap’ın 19. Yıl Özel Sayısı’nda çok özel çizgi romanlar, müzikal, sinemasal ve siyasal alengirli mevzular masaya yatırılıyor. Dergide Punk Rock’tan Ekstrem Metal’e, Kaliteli Pop’tan Haysiyetli Rap’e, Death Metal’den Hard Rock’a her türlü rock’n’roll deliliğini müzikofiller başta olmak üzere nitelikli okura eğlenceli bir okuma deneyimi formatında sunmaya çalıştık. Sonuçta ülkemizin en eski “yeni” dergisi DeliKasap ve bunun hakkını vermeye uğraşıyoruz. DeliKasap’ta beş farklı kuşak Guns N’ Roses hayranının Gunner’lık deneyimlerini kağıda aktarırken, 60’lı, 70’li, 80’li ve 90’lı yıllarda doğmuş ama benzer rock’n’roll heyecanını hissetmiş sürpriz isimlerin İnönü Stadı’nda, Park Orman’da, Belçika’da ve Axl’ın deyişiyle “İstanbul nehrinin kıyısında” yaşadığı Hard N’ Heavy hikâyelerini gözler önüne seriyoruz… Sadece Guns N’ Roses değil; Ekstrem Metal Dosyası; Napalm Death’ten Memoriam’a, Bolt Thrower’dan Morbid Angel’a, Sodom’dan Voivod’a, Children of Bodom’dan Slipknot’a, DRI’dan Slayer’a “Radikal Metal” ustaları, Pearl Jam’den Def Leppard’a, The Aristocrats’tan Apocalyptica’ya, Hayko Cepkin’den, Gaye Su Akyol’a rock’n’roll’un yumuşak kalpli ve hassas çocuklarına dek tüm rock-metal elementlerine ve rock’nroll’un tüm renklerine dergimizi açtık. Bunların yanı sıra sinema ve rock’n’roll ilişkisine; Jack Black, Nicolas Cage, Johnny Depp, Keanu Reeves gibi Beyaz Perde’deki rockçıları da DeliKasap’ta konuk ediyoruz… Tüm bu isimlerin şu gezegende sadece tek bir mecmuada bir araya gelebileceğini düşündük çünkü… Üstelik Charles Darwin’e adanmış bir dergi… Bence tüm bunlar çok eğlenceli ve delice…

DeliKasap 19. Yıl Özel Sayısı, ön sipariş yöntemiyle ilk defa müzikseverlerin karşısına çıkıyor. Sonuçta günümüzde özelde dergiciliğin genelde gazeteciliğin geldiği yer de belli. Ya sermaye ya da devlet medyasına alan açılıyor. DeliKasap bu deli gömleğini giyerken nasıl bir mücadele sergileyecek?

Bakın biz bir hard rock dergisiyiz ama bu sayımızı da büyük bilim insanı Charles Darwin’e ithaf ediyoruz. Dolayısıyla delilik bizde bir ata sporu. Bilim insanları da verdikleri mücadelelerde büyük zorluklar yaşadılar. Dr. Kinsey cinsel araştırmalarına fon bulabilmek için kendini yırtarken az daha “komünistlik” suçlamasıyla kodesi boylayacaktı mesela. Bizim dergimize de davalar açıldı; “devlet büyüklerine hakaret” gibi kara komedi filmlerine senaryo olacak suçlamalarla hakim karşısına çıktık. Saçma sapan olaylar ama dert etmiyoruz, bunları da rock’n’roll bir tavırla değerlendiriyoruz. Sebastian Bach’tan tut Twisted Sister’a, Axl Rose’dan tut Judas Priest’e “devletin zoru ile” hakim amcanın karşısına çıkmayana rocker demiyorlar (gülüşmeler). Şaka bir yana, derginin okurla buluşması adına yeni bir sistem deniyoruz. Sadece dağıtım tekellerine değil, bağımsız yayınlara “Ölün” diyen zincir mağazacılığa, kapitalist yayıncılık zihniyetine ve kültür alanındaki yozlaşmış hegemonyaya da bir meydan okuma girişimidir DeliKasap deneyimi. Bir yanıyla aslında aynı zamanda iletişim ve bağımsız yayıncılık tarihimize de hep beraber tanıklık ediyoruz, bu kültürel savaşımın bir parçası oluyoruz. Müzikseverlere buradan bir kez daha seslenmek isterim… Bizi destekleyin. Bağımsız yayınları güçlendirelim.

Kolaylıklar diliyoruz. Dergiye ön sipariş vermek için ise:

DeliKasap | 666+1 | 19. Yıl Özel Sayı

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Paylaş

Similar Posts

Bir yanıt yazın