DeliKasap’tan çağrı: Dergimize sahip çıkalım

Tam 19 yıl geçti. Temmuz 2001’de ilk nüshasını yayımlayan DeliKasap Dergi, tam 19 yıldır kesintisiz yayınlarını sürdürerek, alanında kırılması çok güç bir rekora imza attı. Türkiye bağımsız dergicilik tarihinde bir örneği bulunmayan DeliKasap Dergisi bugün ilk kurulduğu günden bile daha heyecanlı… Pes etmeden yayınlarımızı sürdürüyoruz, sürdüreceğiz… Şimdi de sırada 19. Yıl DeliKasap koleksiyon sayısı var:

Tüm şu yaşadığımız 19 senede neler olmadı ki? Başımıza gelen bazı şeyler inanın romanlara, filmlere konu olur; ne devlet büyüklerinin açtığı komik davalar ne sermaye medyası unsurlarının denediği palyaço darbeleri bizi durdurabildi ve bugünlere kadar gelebildik. Gerçekten “özgür kafalı” bir rock’n’roll dergisinin her şeye rağmen bu topraklarda yaşayabileceğini ispatladık… Gerektiğinde sokağa çıkıp eylem yaptık, yeri geldi hakim karşısına çıktık (halen devam eden üç ayrı davamız var) ama Türkiye’de düşünce ve hayat tarzı özgürlüğünün, laikliğin, çağdaş değerlerin karşısındaki güç odaklarına boyun eğmedik; bu bağlamda bizi en sevmeyen odaklar bile hakkımızı teslim edecektir. Zira ne dostlara yaranmak adına tavizler verdik ne de düşmanlar karşısında eğilip büküldük; tam 19 yıldır Karşı-Kültürün kalesi, Ana Akımın belası olduk: Punk rock’tan mizaha, yeraltı edebiyatından popüler kültür tarihine, Heavy Metal’den gündeme 2001’den beri 1000’e yakın gönüllü yazarımızla haysiyet mücadelesi verdik, vermeye devam ediyoruz. Bırakınız Türkiye’yi; dünyada bile örneği azdır DeliKasap deneyiminin… Hem Pink Floyd’tan Slayer’a, Toto’dan Morbid Angel’a, Fazıl Say’dan Motörhead’a, Apocalyptica’dan Jethro Tull’a sayısız dünya deviyle özel röportajlar yapıp hem de ülkedeki en amatör genç müzisyenlere bile karşılıksız destek olmak, üstelik bunu yaparken 19 senelik bir istikrarlı yayın politikasını sürdürebilmek, takdir edersiniz ki pek kolay bir iş değil… Hele ki özelde kültür sanat yayıncılığının ve “dergiciliğin”, genelde ise “gazeteciliğin” bugün geldiği tuhaf noktayı düşünürseniz…

Başlangıçta şunu demiştik; “Delikasap bir grup müzikseverin, dağcının, rockçının, sporcunun, heavy-metal bağımlısının, punk-rockerın, gezginin ve huysuzun, varolan kültürel, siyasal ve sosyal iklimden memnun olmamaları sonucu kuruldu.”

Bu anlayışa sahip yoldaşlarımızla eğilmeden, bükülmeden bağımsız müzik gazeteciliğine devam edeceğiz. Hiçbir zaman kâr amaçlı hareket etmedik ve bu 19 yıl boyunca hemen hemen hiçbir gelirimiz olmadı. Tek güvendiğimiz şey “deliliğimiz”di. Ülkemizin geldiği şu noktada bağımsız düşüncenin, “deliliğin” ve kültürel hegemonya savaşımında duruş sahibi olmanın önemi geçirdiğimiz bu yıllar boyunca ispatlandı. Çağrımız herkese: Dergimize sahip çıkalım. DeliKasap’ı güçlendirelim. Çünkü sırtımızı kendimiz gibi özgür düşünceli insanlardan başka kimselere dayayamayız. Biz, birbirimize mecburuz.

DeliKasap, 20. Yılına doğru dört nala koşarken okurlarının ve takipçilerinin desteğine ihtiyaç duyuyor. DeliKasap’ı dünya çapında bağımsız bir mecraya dönüştürebilir, yayınlarımızı daha profesyonel bir seviyeye yükseltebilir, çıkaracağımız dergilerle, yapacağımız video röportajlarla, düzenleyeceğimiz etkinliklerle ülkemizin karanlığa sürüklendiği şimdi yaşadığımız şu grotesk çağlarda gençlerimize örnek olabilir, özgürlük mücadelesini bir adım daha ileriye taşıyabiliriz.

Peki DeliKasap Dergi’ye nasıl katkıda bulunacaksınız?

Öncelikle, DeliKasap.org sitesi aracılığıyla kolaylıkla dergimize yıllık, iki yıllık ve üç yıllık abone olabilir, eski sayılarımızı edinebilir ve/veya yeni çıkaracağımız 19. Yıl Özel Koleksiyon Baskısı’na ön-sipariş vererek gücümüze güç katabilirsiniz:

https://www.delikasap.org/urun/abonelik/

Sadece bir dakikanızı ayırarak DeliKasap’a katkıda bulunmanız için hepinize çağrıda bulunuyoruz: DeliKasap Dergimize sahip çıkalım…

Teşekkürler!

DeliKasap’a Patreon üzerinden de destek olmak mümkün… Onun için ise linkimiz burada:

https://www.patreon.com/delikasap

Paylaş

Similar Posts

Bir yanıt yazın