Dev Kalpli Rocker; Peter Steele’e Saygıyla

Aslında bu yazıyı Petrus Thomas Ratajczyk’in (bilinen adı ile Peter Steele) 10. ölüm yıl dönümü olan 14 Nisan 2020’de kaleme almayı planlıyordum. Fakat aceleye getirmemek ve doyurucu bir yazı olması adına biraz geciktirerek ve zamana yayarak yayımlamayı daha uygun gördük.

Sene 1993, Ortaköy’ün en cıvıl cıvıl zamanları. Flatline ve Sis adlı barlar son derece popüler. Grunge, Rock, Metal en popüler dönemlerini yaşıyor. O zaman Flatline’da DJ’lik yapan, şofben zehirlenmesinden çok genç yaşta kaybettiğimiz Critical Mass grubundan Savaş, barın boş olduğu ögle saatlerinden birinde bizi çağırıyor. Bakın size ne dinleteceğim diye çekim bir kaset çıkartıyor ve deck’e koyup, play tuşuna basıyor. Flatline’ı, bir kadının şevhet ile inleme sesleri dolduruyor. Ne oluyor daha anlamadan hiç alışık olmadığımız tonda baritone bir ses ile melodik vokaller başlıyor. Böylece Bloody Kisses albümü ile Type O Negative’le ilk tanışmamız gerçekleşiyor. Gothic, industial, hardcore karışımı ama bir o kadar da melodik bir album. O kadar fazla çeşitlilik barındırıyor ki müzikal olarak, orada, o anda hayranı oluveriyoruz bu harika grubun. Drab Four olarak anılan bu grubun Kenny Hickey ve Josh Silver’ın da yetenekleri ve gruba kattıkları ne kadar yadsınamaz olsa da bu yazı vokalist Peter Steele hakkında.

 Devasa Peter Steele (Boy : 2.03m) 4 Ocak 1962 senesinde Red Hook, Brooklyn’de dünyaya gelmiş. Grubun gitaristi Kenny Hickley ile çocukluk arkadaşı olan Peter Steele beş kız kardeş ile katolik bir ailede büyümüş. Çocukken de çok iri bir çocukmuş ve bu yüzden hep olduğu yaştan büyük zannedilmiş. Bununla ilgili son derece zor bir çocukluk geçirmiş. Kız arkadaş konusunda da, hem boy, hem de görünüş açısından şanssızmış ki uzun süre sol eli ile vakit geçirmiş. Yalnızca bedensel görünümü yüzünden sol eliyle uzunca süre hemhal olması yetmezmiş gibi bir de solak olan Steele, 12 yaşında gitar ve sonrasında da Josh Silver ile çaldıkları “Aggresion” adlı gruptan atılma tehditi ile bass çalmaya başlamış. Her zaman ki ilginçliği ile, solak olmasına rağmen solak gitarların pahalı olmasından dolayı gitarı sağ eli ile çalmaya devam etmiş.

Type O Negative’den önce Heavy Metal grubu Fallout ve sonrasında da Thrash-Punk Metal grubu Carnivore’u kurdu. O dönemler şarkıları din, ırk ve kadın düşmanlığı konularında yoğunlaşıyordu. Bütün bu konular Steele’in çocukluk travmaları ile doğrudan alakalıydı haliyle. Steele, Carnivore ile Carnivore ve Retaliation adli iki albüm yayınladı ve grup 1987 yılında dağıldı. 

1989 yılına geldiğinde ise eski grup üyesi klavyeci Josh Silver ve çocukluk arkadaşı Kenny Hickey ve Sal Abruscato ile adı Type O Negative olacak olan grubu kurdular. Aslında grubun adı “Repulsion” olacaktı fakat bir sürü grubun başına geldiği gibi, başka bir Amerikalı grindcore grubu bu adı kullanıyordu. Type O Negative’in bilinen logosu olan sıfır rakamı içinde eksi işareti dizaynı ile grubun adını “Subzero” koymayı planladılar fakat bu isim de başka bir grup tarafından kullanılıyordu. Sonunda logodan yola çıkarak ve radyoda 0 RH- kan aranması ile ilgili anonstan ilham alıp Type O Negative’de karar kıldılar. Type O Negative o zaman ufak bir plak şirketi olan Roadrunner ile Peter Steele’in kan ve sperm karışımı ile albüm kontratlarını imzaladılar.

 Bu dönemde Steele müzik konusunda umutsuzluğundan polis olmaya başvurmuştur. Gözlüklü, kısa saçlı ve pırıl pırıl yumurta gibi bir oğlandır. İlk albümleri “ Slow, Deep and Hard” Steele tarafından bir gecede, sevgilisi ile ilişkisinin bitişi üzerine yazılmıştır. Bu albümün teması kalp kırıklığı, intikam fantazileri ve intihar dürtüleridir. Bu albümle ilgili Steele’in yorumuysa “15 Ekim 1989’da bileklerimi kestim. Tek söyleyebileceğim şey, yanlış insana aşık oldum.” şeklindedir.

 1992’de ise “The Origin of the Feces” adlı “sözde” konser albümünü yayımladılar. Albüm ne kadar konser albümü olarak geçse de aslında grup Roadrunner plak şirketinden para alıp, bir bodrum katında arkadaşlarını toplayıp, bütün parayı alkole gömüp kaydedilmiş bir albümdür. Albümün orijinal kapağında Steele’in yakın çekim göt deliği vardır. Haliyle albümün kapağı bu şekilde yayımlanamayıp, farklı bir kapak ile yayımlanmıştır. Orijinal kapaklı albümün ise “koleksiyon” değeri vardır.  Bu dönemde Steele polis olamamıştır fakat New York Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nde çok sevdiği çöp kamyonu şoförlüğü işine başlamıştır. Bu arada da boş durmayıp “ Bloody Kisses” albümünü kaydetmişlerdir. Bu albümün teması ise genel olarak romantizm, seks, ölüm ve aşk üzerine kuruludur.

 Grup ile turlamaktan nefret eden Stelee’in kendi güvenli ortamında kalmak her zaman önceliği olmuştur fakat “Bloody Kisses” albümü Roadrunner şirketinin yayımladığı altın ve platinum sertifikası kazanan ilk albüm olmuştur. Roadrunner CEO’su ve grubun da baskıları ile çok sevdiği işini bırakıp gruba konsantre olmaya ikna olmuştur. Bu albüm müzikal olarak da grubun olgunlaşma albümüdür. Mizahi açıdan “grubun kendisini bulduğu albüm” demek de mümkündür.

Steele müzikal olarak sert içerikler üretse de, şarkı sözleri çoğunlukla kara mizah öğeleri içermektedir. Steele’in ve grubun espiri anlayışını bilmeyenler ise bu öğeleri hep yanlış taraflara çekip, Josh Silver’in Yahudi olmasına rağmen grubu Nazi sempatizanı bile ilan edebilmişlerdir. Pete Steele’in kara mizahının yanında, başına gelenler de oldukça komiktir. Type O Negative’in en popüler olduğu dönem, “October Rust” albümünün yayımlandığı dönemdir. Hickey’in bu albümle ilgili yorumu, “Bu albüm Peter’in şevhet dolu pezevenklik albümüydü ve işe yaradı.” şeklindedir. Steele bu albümün çoğunu Bloody Kisses albümü turunda yazmıştır. Albümün teması büyük ölçüde gençliğindeki travmalardan yola çıkarak oluşturulmuştur. My Girlfriend’s Girlfriend, grup seks; Green Man, park ve bahçeler müdürlüğü; Red Water ise babasını ölümü gibi gerçek hayat tecrübelerinden esinlenmiştir. Albüm yayımlandıktan sonra, Playgirl Dergisi çekim yapmak için Steele’a teklif götürür. Steele kadınlar açısından şansı daha açılacağına inanıp, grubun da gazı ile teklifi kabull eder ve dergi için soyunur. Fakat daha sonra derginin okuyucu profilinin %80’inin gay erkekler olduğunu konser sonrası imza isteyen erkekler ile öğrenir.

Steele bu dönemde grubun popülaritesine rağmen hiç mutlu değil ve alkol, kokain ve vücut geliştirme için verilen hapları yoğun biçimde kullanmaktadır. October Rust albüm satışları ile altın sertifika sahibi olmuştur. Bir sonraki albüm World Coming Down, Steele’in ruh halini çok net şekilde yansıtır. Steele’in en büyük özelliği dinleyicisi ile samimi paylaşımı olmuştur. Çok şiirsel olmaya gerek duymadan, keskin ve net bir şekilde, bazen de komik bir biçimde dinleyici ile duygularını, deneyimlerini paylaşmaktadır. World Coming Down bağımlılık, uyuşturucu ve ölüm üzerinedir ve Steele’in en sorunlu dönemlerinden birini yansıtmaktadır. 2003 albümü Life Is Killing Me geri dönüş albümü niteliğindedir.  Kendine acıma, nefret, uyuşturucu, ölüm ve din bu albümün ana temasını oluşturur. 2005’te grup Roadrunner ile anlaşmasını bitirir. Bu arada grubun web sitesinde Steele’in 1962-2005 şeklinde mezar taşı belirir ve öldüğüne dair dedikodular yayılır. Aslında bu Roadrunner ile anlaşmalarını sonlandırıp SPV ile sözleşmelerini açıklamak için yapılan bir şakadır.

2007’de diğer albümlerden nispeten daha optimist Dead Again adlı albümünü yayımlamışlardır. Bu dönemde o zaman ki kız arkadaşı ile Pennsylvania’ya ormanlık bir bölgeye taşınır. Ormanları çok sevmesine rağmen burada sıkıntıdan ölür. Hickey’in anlattığına göre, başka bir kadının evinde kız arkadaşını aldatırken, kız arkadaşının eve geleceğini öğrenen Steele zil zurna karanlıkta panikle giyinip arabasına atlar. Eve dönerken orman yolunda önüne bir ayı atlar ve çarpmamak için manevra yaparken kaza yapar. Polisler gelir ve alkollü araç kullanmaktan tutuklanır. Kız arkadaşı kefalet ile serbest bırakılmasını sağlar. Eve geldiğinde ise, üstünü değiştirirken, kız arkadaşının “O giydiğin don nedir?” sorusu ile kendine gelir. Karanlıkta fark etmeden diğer kadının donunu giydiğini görür. Bu olay Steele’in alkollü araç kullanmaktan yargılanıp, alkol bilekliği takması ile sonuçlanır. Bu sayede Steele alkolü bırakır ve hapse atılma korkusu ile ölümüne kadar ayık yaşar.

Steele’in son röportajları maalesef benim açımdan üzücüdür. Ölmeden önceki dönemlerinde dine dönme eğilimleri “tekrar doğmuş hristiyan” söylemleri vardı. Kalp yetmezliğinden kaybetmek yerine hristiyan Steele dinlemek ne kadar iyi olurdu diye düşünmeden edemiyorum. Ölümünden önceki günlerde Steele grip olmuştu ama onu esas sarsan şey hasta kedisiydi. Koca adam gittiğinde, bu dünyadan en samimi rockerlardan biri gitmiş oldu. Her şeyini, müziği ve sözleri ile açıkça paylaşan, bizden biri o, Rockstar olmadı ve olmayacak.

En İyi Type O Negative Albümleri

Bloody Kisses (1993)

October Rust (1996)

Life Is Killing Me (2003)

World Coming Down (1999)

The Origin of the Feces (1992)

Slow, Deep and Hard (1991)

Dead Again (2007)


DeliKasap 19. Yıl Koleksiyon Sayısı’nı sipariş vermek için;

Paylaş

Similar Posts

Bir yanıt yazın