Epica ile Wacken’de buluştuk: “Biz hiç bir gruba benzemeyiz”

Epica, özellikle destansı güzelliğiyle nam salmış, natürel kızıl saçlarıyla ölüyü diriltebilecek bir berrak çekiciliğe, ışıltılı mavi gözleri, içten şefkatiyle şeytanı imana getirtebilecek bir meleksilikle heavy metal dünyasında fark yaratan bir vokaliste sahip, senfonik bir metal grubu…

Heavy metal dünyasının değme pop sanatçılarını kıskandıran az sayıdaki “feminen” kadın vokallerinden Simone Simons’ın front-woman’lığındaki grubun klavyecisi, tuşlu çalgılar efendisi Coen Janssen ile, yağmurlu çamurlu bir Bavyera günü, Wacken’a kırdık direksiyonu…

İşte o röportaj da aşağıdaki şekilde vuku buldu…

Wacken’ın Epica için özelliĝi nedir?

Coen: Burda olmak bizim için büyük bir onur… Wacken artιk büyük bir marka oldu. Burasι o kadar büyüdü ki, galiba saat sabahın köründe 11‘de sahneye çιkmak ve bu kadar çok sayιda izleyeci karşısında çalmak sadece Wacken‘da oluyor.

kankalar

Epica metal dünyasιnda kadın vokalisti olan az sayıdaki gruplardan biri. Sizin için bu nasιl bir motivasyon yaratıyor?

Coen: Bizce harika. Hepimiz çok iyi anlaşιyoruz. Grup üyelerinin erkek ya da kadιn olmasι hiç farketmiyor. Sonuçta biz öbür gruplara benzemiyoruz ve diğer gruplarla karşιlaştιrιlιrsak çok deĝişik bir soundumuz olduğunu söylemek mümkün. Biz kimseye benzemeyiz. Bir de örneĝin Within Temptation ya da Nightwish ile karşιlaştιrιlιrsak biz çok daha sert çalιyoruz.

Epica’da kim şarkι sözlerini yazιyor?

Coen: Hepimiz. Grubun her üyesinin şarkı yazımında yeteneği var. Birbirimizi olumlu etkileyip köstek olmak yerine destek olmak ve dayanışmak sayesinde de ortaklaşa bu mükemmel albümlere imza atabiliyoruz.

Türkiye’de de konserler verdiniz… O zamanlara dair hatιralarιnιz nasιl?

Coen: Süper hatιralarιmιz var. Türk mutfaĝιnιn büyük bir hayranιyιz. Bütün grup üylerimiz bir hayli iştahlı ve yemeklerinize bayılıyoruz. Yakınlarda yine Türkiye’de bir konser vereceĝiz. Hakikaten hepimiz tekrar İstanbul’da çalmayı dört gözle bekliyoruz.

En çιlgιn hayranlarιnιz hangi ülkede?

Coen: Kesinlikle Güney Amerikada. Hindistan da çok özel ve deli gibi çosan hayranlarιmιz var. Bu harika bir şey.

Su ana kadar verdiĝiniz en iyi konser nerdeydi?

Coen: Tabiki Türkiye’ de! (Gülüyor) Ama Hollanda’da verdiĝimiz konserler de her zaman özel.

Şu ana kadar verdiĝiniz en kötü konser?

Coen: Bu Rusya‘daydı. Orada çok büyük teknik problemler yaşadιk. Felaketti.

Türk hayranlarιnιz için özel bir mesajιnιz var mι?

Coen: Çok yakında tekrar birlikte olacağız… O zamana kadar: Rock on…

Darina (Tercüme Ayfer)

 

Paylaş

Similar Posts

Bir yanıt yazın