Guns N’ Roses’ın en sevimli, ama en talihsiz ismi Steven Adler ile GN’R birleşmesi üzerine…

Terminator 2 olmasaydı ne yapardım bilmiyorum. İyi ki böyle bir film yapıldı ve George Thorogood’un “Bad to the Bone” şarkısına yer verildi. Fenomen bir şarkı ve bir zamanlar bu şarkıya ulaşmak için çok uğraştım. O uğraşlar esnasında da Guns N’ Roses’a ısındım. Gerçi GN’R da filmde “You Could Be Mine” ile yer alıyordu ya, ilk başlarda dikkatimi çekememiş demek. Her neyse.

“Hard Rock Şampiyonları” unvanlı Guns N’ Roses, hayatımın grubu desem yeridir. İstanbul’da izleyebildim. 2012 konseri sonrasında Axl Rose dışındaki tüm üyelerle sohbet edip tanışma fırsatına eriştim. O sırada Axl, helikopterle Bulgaristan’a geçmeye hazırlanıyordu. 1 sene sonra Slash geldi ve onunla da tanışıp, imza aldım. O esnada bana “Bu adamı hatırladım” demişti, ama dahasını konuşmaya fırsat olmamıştı. Steven Adler’la da grubu Adler’ın albümü “Back from the Dead” için röportaj yapmıştım.

Ve şimdi önüme bakacak olursam, 20 Haziran’da Polonya’ya gidiyorum. Bir süre önce reunion gerçekleştiren Axl Rose, Slash ve Duff McKagan’ı izlemeye. Bu benim ilk “Guns N’ Roses – Stadyum Konserim” olacak. Peki ama kadroda niye Izzy Stradlin ve Steven Adler yok? Bu konuda sorular ve cevaplar çok, ama an itibarıyla net cevaplar bulabilmek kolay değil.

Guns N’ Roses’ın “Appetite For Destruction” albümünde harikalar yaratan davulcusu Steven Adler, aynı zamanda grubun en talihsiz ismi (bence). Yıllar evvel “madde bağımlılığı” sebebiyle gruptan atılan Adler, 27 yıl geçmiş olmasına rağmen hâlâ gruptan atılmasının “gerçek sebebini” bilmiyor. Eh, biz de bilmiyoruz. Bir gün geri döner mi, neden olmasın.

İşte Steven Adler’ın Guns N’ Roses reunion turnesi ve son dönemde yaşananlar hakkında medyayla paylaştıklarından bir özet.

Aslında ilk reunion konserinde olacaktı, ama…

Takvimler 2 Ocak 2016’yı gösterdiğinde, Steven Adler’a heyecan verici mesajlar geldi. Kimlerden mi? Slash ve Duff’tan. Mesajlaşmanın ardından buluştular ve stüdyoya girerek 2 kez prova yaptılar. Sadece üçü. Sadece Steven, Slash ve Duff. Bu buluşmalar tabii ki gizli tutulmuştu o sıra.

Sonra, Guns N’ Roses’ın 1 Nisan’da Troubadour’da orijinal üyeleriyle bir birleşme konseri vereceği bilgileri yayılmaya başladı. “Muhtemelen 1 Nisan şakasıdır” diye düşünüyorduk, ama sonra grubun sosyal medya hesaplarında da hareketlilik başlayınca gözlerimize inanamadık. Gerçekten bu konser olacaktı ve oldu da. Ama etrafta Izzy ve Steven yoktu.

Steven tarafına bakacak olursak, bir şansızlık söz konusu. Adler, konser öncesi yapılan provalar esnasında sırtını incitti ve tedavi olması gerekiyordu. Yine de kendini iyi hissettiğini söyleyerek Duff’a konserde olmak istediğini belirtti. İsteği reddedilince de telefonu sinirle Duff’ın yüzüne kapattı. Düşünsenize, yıllardır bu anı bekliyorsunuz, ama bir sorun çıkıyor ve fırsatı kaçırıyorsunuz. Üzülmemek, sinir olmamak elde değil.

Ve yıllar sonra ilk konser’cik’ler

Konser’cik’ dedim, çünkü Adler’a biçilen kumaş sadece 2 şarkıdan ibaretti.

Steven Adler, son telefon görüşmesinin kısa süre sonrasında Duff ve Slash’i arayarak özür diledi ve ikiliden şöyle bir davet geldi:

– “Cincinnati ve Nashville’e gelebilir misin?”

– “Tabii, ne zaman?”

– “Yarın.”

Adler anında yola koyuldu, ama birçok şey değişmişti:

“25 sene önceki gibi olacak diye düşünüyordum. Harikaydı, ama düşündüğüm gibi olmadı. Farkıydı, çünkü Izzy Stradlin yoktu. Sadece ‘Out Ta Get Me’ ve ‘My Michelle’ı çaldım. Sadece 2 şarkı çalmak da benim için üzüntü vericiydi. Bana daha sonra Avustralya, Tayland ve Japonya konserlerine gelip gelemeyeceğimi sordular. Sadece birkaç şarkı çalmak için 20 bin millik yol gidemeyeceğimi söyleyip kabul etmedim. Frank Ferrer (şu anki davulcu), harika bir adam, ama sahnenin kenarından kendi şarkılarınızı başka birinin çalmasını izlemeniz kalp kırıcı.”

Peki Izzy neden kadroda yer almadı. Adler’ın bu konuda da bazı düşünceleri var:

“Izzy grupta yer almak istemedi, çünkü o da benim gibi düşünüyor. Yani ya doğru gerekçelerle birleşme olsun ya da hiç. Axl, reunion kadrosunda yeni elemanlarla da çalışıyor, çünkü gayet iyi ve sessizler. Axl’ın istediği de bu aslında. Uğraşmak istemiyor.”

Axl, daha evvel verdiği bir röportajında, reunion için Izzy ile anlaşamadıklarını ve bu konuda pek konuşmak istemediğini söylemişti. Adler ise, defalarca kez bu birleşmenin fanlar için yapılması gerektiğini savunuyordu.

“Gruptan atılmamın gerçek sebebini hâlâ bilmiyorum.”

“Grupta herkes zararlı maddeler kullanıyordu, ama beni kovdular. Gruptan atılmamın gerçek gerekçesini hâlâ bilmiyorum. Ben kötü durumdayken bana bir şeyler imzalatılmaya çalışıldı. O sırada annem durumu fark etti ve beni kurtardı. Eğer o olmasaydı, grup ve şarkılarla ilgili birçok şeyimi kaybedebilirdim.

Axl, her şeyi kontrol etmek istiyordu ve bunun sonucunda Duff ile Slash ayrıldı. Guns N’ Roses ismi Axl’a kaldı ve o da kullandı. Onu suçlamıyorum. Sonuçta milyonların bildiği bir isim. Eğer isim bana kalsaydı, herhalde ben de kullanırdım.”

gnradlerreunited

 

 

 

 

 

 

 

 

“Dünyanın en büyük rock grubu olabilirdik.”

Evet, bu sözler de Steven Adler’a ait. Eğer orijinal beşli ile yola devam edilseydi, Guns N’ Roses’ın yaşayan en büyük rock grubu olacağını düşünüyor. Gerçi bu düşünce hâlâ gerçekleşebilir, çünkü beş üye de hayatta ve sağlıklı.

“Yıllar sonra beşimiz yine bir odaya kapanıp çalmaya başlasak, eminim yine ortaya büyüleyici işler çıkacaktır. Geçmişteki en kötü konserimiz bile harikaydı. Bu reunion’da 5 orijinal üye olsaydı, rock tarihinin en büyük rock birleşmesine imza atmış olurduk.”

Appetite for Destruction albümünün 30. yılı için özel düşünceler var

21 Temmuz 1987’de müzik severlerle buluşan ve tüm zamanların en iyi rock albümleri arasında yer alan “Appetite for Destruction”, bu sene 30. yaşını kutlayacak ve 30. yıl için bazı özel düşünceler var. Örneğin Adler, 30. yıl şerefine Hollywood Bowl’da 4-5 konser yapılmasının ve bu konserlerde baştan sona Appetite for Destruction albümünün çalınmasının harika olacağını düşünüyor. Tabii orijinal beşli ile. GN’R tarafında da bazı özel planların olduğu söyleniyor, ancak an itibarıyla detaylar belli değil.

Ve o soru: “Tekrar Guns N’ Roses ile sahne alır mısın?”

Cevap net: “Eğer bunu doğru şekilde teklif ederlerse tabii ki. Kimseyi sahne kenarından seyretmek istemiyorum.”

İletişim: [email protected]

guns-n-roses (1)

Paylaş

Similar Posts

Bir yanıt yazın