HEAVY METAL’İN GELECEĞİNİN ŞİFRELERİ BU PROJEDE SAKLI: METAL ALLEGIANCE

‘Voltran: Evrenin Savunucusu’ metal aleminde gerçek oldu. Pandemi kelimesinin henüz lügatlarımıza girmediği bir dönemde (Henüz hayattayken) Slayer, Anthrax, Megadeth, Pantera, Lamb Of God, Sepultura, Machine Head üyeleri ve birkaç sağlam isim ‘Metal Allegiance’ “toplama” grubunun yeni albümleri için bir araya gelmişti. Fikir 2011 yılında Mark Menghi’nin David Ellefson, Alex Skolnick ve Mike Portnoy’u bir araya getirmesiyle oluştu ve 2014 Temmuz’unda faaliyetleri başladı. Bu tarihten beri “Metal Allegiance” aralarında Phil Anselmo, Kerry King, Dave Lombardo ve Steve Vai’nin de olduğu ağır toplarla çok sayıda canlı performansa imza attılar.

İlk albümleri ile de inanılmaz bir çıkış yaşamışlardı…

BLYTHE VE ANSELMO GAZA GELMİŞ CANINI SEVEN KAÇSIN!

Lamb Of God’un ‘ruh hastası’ vokalisti Randy Blythe yayınlanan ilk albüme ilişkin şunları söylemişti heyecanla:

“Testament’dan Alex Skolnick’i ‘Ashes Of The Wake’ albümümüzde konuk gitarist olarak aldığımızda ve onun inanılmaz performansını kaydettiğimizde böylesine efsane bir isimle birliktelik yapmak bizim için büyük bir işti. Yıllar sonra Alex’in gelip bunca efsane ismin yer aldığı bir projeye katkıda bulunmamızı istediğindeyse inanamamıştık. Müzisyen olmanın dışında birer Heavy Metal dinleyicisi olarak hep hayal ettiğimiz şeyin bir parçası olmak bizim için onurdur.”

Bir başka ‘ruh hastası’ isim olan Phil Anselmo ise böylesine bir projede yer almanın kendisi için bir zevk ve ayrıcalık olduğunu altını çiziyordu.

HİÇ ‘HEAVY METAL ALL STAR’ DİNLEDİNİZ Mİ?

Şimdi bu beyinleri havaya uçuran ‘All Star’ grubun 10 parçalık debut albüm listesine göz atalım. Parçalar sırasıyla ‘Gift Of Pain’, ‘Let Darkness Fall’, ‘Can’t Kill The Devil’, ‘Dying Song’, ‘Scars’, ‘Destination: Nowhere’, ‘Wait Until Tomorrow’, ‘Triangulum’, ‘Pledge Of Allegiance’, ‘We Rock’… Şimdi şu üç parçaları kimlerin seslendirdiğini ve çaldığını bir hatırlayalım ve aklımızı kaçıralım:

Gift Of Pain: Lamb Of God’dan Randy Blythe, Testament’ten Alex Skolnick, Megadeth’den David Ellefson, Mike Portnoy, Slayer’dan Gary Holt… ‘Can’t Kill The Devil’ parçasında ise yukarıdaki kadroya Testament’dan Chuck Billy, Machine Head’den Phil Demmel ve Sepultura’dan Andreas Kisser ekleniyor. Bitmedi ‘Kadroya bak! Şaka mı bu?’ dedirten isimleri de yazıyorum: ‘We Rock’ (ft Mark Osegueda, Chris Jericho, Tim ‘Ripper’ Owens, Alissa White-Gluz, Chuck Billy, Steve ‘Zetro’ Souza, Alex Skolnick, David Ellefson, Mike Portnoy, Andreas Kisser, Phil Demmel, Gary Holt) Varın, bu parçaların riff’leri, partisyonları, vokalleri, soloları ve sound’i neye benzetilebilir siz düşünün! Düşünemeyenler aşağıda izlesin efendiler!

ANSELMO ‘ANGEL OF DEATH’ SÖYLERSE!

İnternet ortamlarında grubun verdiği çok sayıda konserler bulunuyor. Devamlı bir solist kontenjanı yok bu oluşumun. Örneğin Anselmo halen Pantera parçalarında inanılmaz bir performans ortaya koyuyor. Ama iş örneğin Slayer ya da Megadeth parçalarına geldiğinde ağzıyla kuş tutsa olmayacak cinsten kötü. Bunun haricinde ‘onun yerine bu olsaymış’ diyebileceğiniz isimler mutlaka olacaktır ancak bu haliyle bile eleştiri yapmak doğru değil. Bu kadroya eleştiri getireni sopayla döverler. Grubun düzenli bir solistinin olmaması bir dezavantaj yaratmadı. Şimdiye kadar konuk vokal olarak yer alan isimler projenin başarısının da nedenlerinin bir ispatı niteliği taşıyor gibi:

Phil Anselmo, Randy Blythe, Troy Sanders, Chuck Billy, Mark Osegueda, Cristina Scabbia, Matt Heafy, Doug Pinnick, Jamey Jasta, Chris Jericho, Tim “Ripper” Owens, Alissa White-Gluz ve Steve “Zetro” Souza gibi ağır toplar her daim yedek ya da asıl kadroda… Billboard 200 Listesinde 143. Numaradan giren ve Top Rock Albümleri Listesinde 27 numaraya çapa atan bu grubun -ya da oluşumun- müthiş bir potansiyeli vardı, kahrolası pandemiye kadar… Zira Baba Rockçılar Lemmy Kilmister, Dawid Bowie ve Glenn Frey’e ithaf ettikleri Fallen Heroes adlı EP’leri ile heyecan yaratmayı sürdürmüşlerdi. Nitekim ikinci uzun-çalarları, Volume II: Power Drunk Majesty bu defa vokallerde Trevor Strnad, John Bush, Bobby “Blitz” Ellsworth, Mark Tornillo, Floor Jansen, Johan Hegg ve Max Cavalera gibi yıldızlarla bezenmişti. Babalar şimdi üçüncü albüm için kafa yoruyorlar. “Toplama Grup” kafası giderek kalıcı bir grup statüsüne evrilecek mi bunu zaman gösterecek…

Geçtiğimiz günlerde DeliKasap’ta San Fransiskolu Thrasherlar Vio-lence’ın küllerinden yeniden nasıl doğduğunun hikâyesini işlemiştik. Pandemi sanıyorum bize ve tüm rock dünyasına şunu öğretti:

“Hayat çok kısa ve iyi müzik üretenler az sayıda… O zaman, müzik yapmamak için mazeretiniz yok beyler ve bayanlar!”

NOT: İŞBU MAKALE AĞIR BİRA VE ŞARAP KAFASIYLA KALEME ALINMIŞTIR!

***

DELİKASAP DERGİ 666+2 NUMARALI ÖZEL KOLEKSİYON SAYISI ÇIKTI… SİPARİŞ İÇİN:

Paylaş

Similar Posts

Bir yanıt yazın