İsveç’in Karanlık Sularından Bir Ses: Witchery

25 yıl önce İsveç’den çıkan Witchery, kurulduğu günden bu yana thrash/speed metalinin üstüne eklenen black metal sosuyla müzik yapıyor. Bu hayvani arkadaşlar 8. stüdyo albümleri Nightside ile metal piyasasına geri döndüler. 11 şarkıdan oluşan albüm bu yaz sıcağına olan nefretimi geliştirdi. Albümün işlediği genel konular; şeytani kabuslar, açıklanamayan hamilelik, cadı izleri ve eski dünyadan batıdaki kolonilere kaçış ve çocuk doğduğunda neler olduğunu işleyen karanlık, sert şarkı sözleri ve müzik tonları barındırıyor.

Nightside önceki işleri gibi kan, vahşet ve kaosu barındırıyor ancak içerisinde bu kadar keskinliğin olmadığı, daha orta tempo şarkıların da olduğu bir albüm. Albümün müzikal yapısı ve şarkı sözleri Witchery’nin genel grup karakterini hala ilk gündeki gibi koruduklarını ve soundlarına sahip çıktıklarını gösteriyor. Albümün en güzel yanı birçok konuk sanatçıyı dahil etmeleri. İkinci şarkı “Don’t Burn the Witch”te Kvelertak gitaristi Maciek Ofstad’ı, altıncı şarkı “Left Hand March”ta Mercyful Fate gitaristi Hank Shermann’ı, dokuzuncu sıradaki “Crucifix and Candle”da Wolf gitaristi Simon Johansson’ı onuncu şarkı olan “A Forest of Burning Coffins”te Carcass vokali Jeff Walker’i albüme destek atan konuk sanatçılar olarak görüyoruz. Özelikle onuncu şarkı, albüm içerisinde sertliği arşa çıkaran parça olmuş diyebiliriz. Albüm genel konsept olarak thrash/black metal arası tınılarıyla dikkat çekiyor.

Karanlık vahşi bir şeyler dinlemek isteyenler için benim açımdan grubun her albümü konsept olarak sizi doyuracaktır. Genel olarak bakıldığında Nightside albüm olarak her türlü duygu durumunu doyuracak bir albüm. Bu yıl çıkan sağlam albümler listesinde bence üst sıralarda olamaz ama her zaman elinin altında olmasını isteyebileceğiniz bir albüm olduğuna da eminim.

Albümdeki Şarkılar

 1. Witching Hour
 2. Don’t Burn the Witch
 3. Storm of the Unborn
 4. Er steht in Flammen
 5. Popecrusher
 6. Left Hand March
 7. Under the Altar
 8. Churchburner
 9. Crucifix and Candle
 10. A Forest of Burning Coffins
 11. Nightside

Paylaş

Similar Posts

Bir yanıt yazın