İÜ Rock kulübünden yılın değil; yirmi beş yılın konseri!

“Türk metal ortamı”nın en zengin olduğu dönem onların dönemiydi.

İstanbul Üniversitesi Rock Kulübü, sadece bir okul kulübü olmanın çok ötesinde, gerçek manada bir “Sivil Toplum Örgütü” gibi çalıştı ve hala da eski üyeleri bu geleneği diri tutmanın peşinde.

Sadece “hard rock” ve “heavy metal” cengaverliği ile de sınırlı kalmadı bu kulübün etkisi; aynı zamanda “bir üniversite kulübü”nün yaşamı nasıl demokratikleştirebileceğinin, gençleri “meslek sahibi” yapmanın hangi ilişkiler ve etkinlikler yoluyla hayata geçirilebileceğinin ve “okul-öğrenci” ilişkisinin nasıl da hayat ile bağdaşan bir sistemle yürütüldüğünde ortaya her daim yaratıcı işler yapan ve hayata derinlemesine dokunan gençlerin nasıl da kendiliğinden yetişebileceğinin canlı örneği gibiydi İÜ Rock Kulübü. Eğer üniversitenin asıl anlamı “universal kafalar” yetiştirmek ise, İÜRK tedrisatından geçen hemen herkes universal bir adam, kadın oldu, hakikaten de!

Ezcümle; herkes için derslerle doluydu bu deneyim;

Üniversite yönetimleri için,

“Eğitim” kavramı ve devlet için,

Okulun öğrencileri için,

Ve İÜ Rock kulübü periferisinde İÜ Rock kulübü ile bütünleşen bilinçli bir rock kitlesi için.

Öyle ki, birçokları için İÜ Rock kulübüne ait olmak okul ile direkt bağlantılı gibi değildi sanki, olabildiğince özerk bir yapı, adeta bir “rock’n’roll üniversitesi” işlevi gördüler.

İstanbul Üniversiteli olmasak da çoğumuz kendimizi İÜ Rock Kulüplü hissettik, çıkardıkları fanzinlerde yazdık, konserlerine gittik, arkadaşlıkları ve kavgayı paylaştık. Hatta Adil Akbay’ın da aşağıda dile getireceği gibi, Rumble Militia gibi gruplar bile bu kulübün bir parçası olageldi.

Neyse, aslında bir konser tanıtım yazısı yazmayı planlıyordum ama bu lanet olası heriflerin romantizmi bana da yansıdı ve haddim olmadığı halde ben de bu cümleleri sarf etmiş oldum, affola!

Sözü gerçek bir İÜ Rock Kulübü üyesine bırakmak daha münasip olacak; buyurun, kadim dostum Adil Akbay, bakınız neler söylüyor:

Üniversite hayatımın en önemli detayıydı

“Üniversite hayatımın en önemli detayı olan Rock Kulübü bu sene 25. yaşını kutluyor. Avcılar Kampüsü’nde geçirdiğim toplam sürenin yüzde doksanı kulüp içerisinde ve oradaki insanlarla birlikte geçti. Halen görüştüğüm, hayatımın en önemli dostlarından birkaç tanesi ile orada tanıştım. Uzun bir süre kulübün etkisi ile kazandığım organizatörlük sıfatı ile hayatımı devam ettirdim. Benim için önemi burada birkaç cümle ile anlatılamayacak kadar büyük. Kulübün bizler için ne olduğunu, ne ifade ettiğini Tayfun (Altınbaş, İÜ Rock Kulübü eski başkanı) iletisinde net bir şekilde anlattı zaten. Bu 25 yıl içerisinde kulüp bünyesinde ve sonrasında onlarca grup ve müzisyenle çalıştım ama hem kendi adıma hem de kulübün tarihi adına en önemlisinin Rumble Militia olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Hem hayata bakışlarımızdaki ortak noktalar, hem bize her zaman verdikleri destek ile yerleri bambaşka. 25. yıl konserine de tabi ki onlar yakışırdı. Hayatımın bir başka çok önemli detayı olan Abraxas da orada üstüne düşeni yapacak ve Ankara tayfasından benim için thrash metalin ülkemizde hem müzik hem de duruş olarak geleceği olan Thrashfire, sahneyi biraz yakıp yıkacak.

…Ve tabi ki bu 25 yıl içerisinde yolumuzun kesiştiği ya da o akşam ilk defa kesişeceği dostları orada görmek bu 25 yılın en güzel detayı olacak. Alt not olarak belirtmekte fayda var; bu iş ticari bir amaçla değil tamamen İÜRK ve müzik adına yapılmaktadır…

200 adet bilet satışa çıktı, lütfen biletlerinizi alın ve bunun bir parçası olun.”

Evet; Adil söyleneni söyledi, şimdi konser için geri sayım başladı.

Tanju Can, lütfen 1 adet bilet de bana ayırıver, orada olacağım…

…Tıpkı yirmi beş yıl önce orada olduğum gibi!!!

Paylaş

Similar Posts

Bir yanıt yazın