Jim Carrey ABD’de putları devirmeyi sürdürüyor: “SOSYALİZME EVET”

Bundan çok kısa bir süre önce, Delikasap’ta Jim Carrey’nin “Çarkın tekerine çomak sokmaya devam edeceğini” yazmış ve “maskeleri düşüren sanatçı” hakkında şunları dile getirmiştik:

Seveni ve nefret edeni bol aktörlerden Jim Carrey, uzunca bir süredir alternatif bir aydınlanma deneyimi yaşadığı çağrışımlarını zenginleştiren son bir çıkış yaptı.
Moda endüstrisine dair bir partiye katılan sanatçı, kendisiyle röportaj yapmak isteyen muhabiri deyim yerindeyse dumura uğrattı.“Tüm bu şaklabanlıklar yalan üstüne kurulu” diyen Carrey, “Hayatımda daha anlamsız ne yapabilirim diye düşündüm ve bu partiye katıldım” dedi.Muhabirin eveleyerek ve geveleyerek “ve fakat siz bir ikon değil misiniz?” şeklindeki sorusunu “Ne ikonu? Yok öyle bir şey. Tüm bunlar birer yalan” diye yanıtlayan Jim Carrey, kişiselliğin çok ötesinde şeyler olduğunu belirterek fenomenal dünyaya adeta meydan okudu.

Tüm bu olup bitenler, hayranları da parçalara böldü.

Kimisi Jim Carrey’in star sistemine meydan okuduğunu ileri sürerken bazıları da aktörün muhabiri trollediğini öne sürdü. Bazı sosyal medya kullanıcıları Carrey’nin uyuşturucu etkisinde olduğunu söylerken bir kısım fanlar ise aktörün önümüzdeki dönemde ünlü halisünatif guru Terence McKenna’nın hayatını canlandıracağı için bir nev’i prova yaptığını dile getirdi.

Biz ise sanatçının hakikatin ve bilgeliğin peşinde, duyarlı bir insan olduğunu düşünüyoruz.

Tabi ki son zamanlarda güç zamanlar geçirdiği, sevgilisinin intiharından sonra büyük duygusal kırılmalar yaşadığı da aşikâr. Tüm bu acı deneyimler, “moda endüstrisi” gibi yalanın ve saçmalıkların tepe noktasında yaşandığı sahte ortamlara dair tepkiselliğini arttırmış olmalı diye düşünüyoruz.

Ezcümle: Jim Carrey, daha çok saldıracak feleğin tekerine ve çomak sokmayı sürdürecek.

***

Ona olan güvenimizi sarsmayan Jim Carrey, adeta aynı yoldaşlık ruhuna sahip olduğumuzu ispatlarcasına öngörümüzde bizi haklı çıkardı ve New York Times’a şu demeci verdi:

“Sosyalizme evet deme zamanı!”

“Sosyalizm bir zorunluluktur” diyen sanatçı, Amerikan demokratlarının utangaç bir şekilde bu kavram kaynaklı suçlamalar karşısında ezilmelerinin saçma olduğunu söyledi: “Sosyalizm konusunda özür dilemekten vazgeçmeliyiz.”

ABD’de muhafazakâr kesim, sosyalizm savunucularını “Venezuela’ya benzemek istiyorlar” diyerek eleştirirken Jim Carrey bunun aptalca olduğunu ve bir bütün olarak sosyalizm fikriyatına direnilmemesi gerektiğini öne sürüyor.

Bir önceki Jim Carrey yazımızda da söylediğimiz gibi:

Ezcümle: Jim Carrey, daha çok saldıracak feleğin tekerine ve çomak sokmayı sürdürecek.

 

 

Paylaş

Similar Posts

Bir yanıt yazın