Metallica’nın James Hetfield’ı, Motörhead’den Lemmy’nin küllerini dövme yaptırdı!

Metallica’dan James Hetfield’ın, Motörhead’den Lemmy’nin küllerini dövmesinde kullandığını paylaşmasından sonra, “küllerin dövmede kullanılması” bayağı bir tartışma konusu oldu. Özellıkle Motörhead’in “Ace of Spades”ine atıf yapan maça ası şeklindeki dövme için seçilen bölge çeşitli çağrışımlara müsait olduğu için.

Ama gelelim asıl konumuza. Nedir bu küllerin dövmede kullanılması?

Küllerin dövmede kullanılması yeni bir konu değil, uzun zamandır yapılan bir uygulama. Peki o zaman zararlı mı, ne kadar kül kullanılıyor, kim yapabilir?” gibi konulara hemen eğilelim.

Yakılan bir vucüttan ne kadar kül çıkıyor?

“Kremasyon” denilen vücudun yakılması işleminden sonra, yetişkinlerde yaklaşık 3 ile 3,5 litre arasında kül kalıyor. Çocuklarda bu miktar 0.8 ile 2 litre arasında değişiyor.

Normalde bu küller, inanca veya kişisel tercihe göre, URN denilen, bu iş için hazırlanmış özel vazolarda saklanıyor veya doğada serbest bırakılıyor. Çok yakın dönemde vefat eden dağcı arkadaşım Andy’nin külleri de, aynı anlayışla, çok sevdiği memleketi İskoçya’nın dağlarına dökülecek.

Bazı aileler ise, külü paylaşmak ve saklamak istiyorlar. Bu paylaşımın ardında bazen parçalanmış ailelerden doğan kanuni zorunluluklar olabileceği gibi, bazen de anısını yaşatma isteği ile gönüllü olarak tercih edilmesi yer alıyor.

Kül paylaşımı nasıl yapılıyor?

Kül paylaşımı hassas bir konu. 3 litre kül yaklaşık 2,3 kg civarında tutuyor. Bu bölümlemeyi yapmak hem vicdani, hem de teknik olarak zor olduğundan, ailenin verdiği direktifler doğrultusunda cenaze evleri tarafından gerçekleştiriliyor.

Tanınmış kişilerde, efsaneyi yaşatma amaçlı, çok fazla sayıda bölümleme ile yakın aile ve kişinin hayatta iken sevdiği ve değer verdiği dostları arasında yapılması dışında bir de ticari amaçlı paylaşımlar olabiliyor.

Konumuzun başlangıcında bahsedilen Motörhead’in kurucusu Lemmy’nin külleri de işte bu şekilde ailesi tarafından yakın bazı arkadaşları ile paylaşılmış. Bir dönem, küllerin bir kısmının, mermi haznesi içinde yakın arkadaşlara dağıtıldığı uzun uzun konuşulmuştu. Daha sonra küllerin bir kısmının da hayranları tarafından ziyaret edilebilmesi için Bloodstock Metal Festivali’nde sergilendikten sonra, ebedi yeri olan Rock City’ye taşınacağı açıklanmıştı.

Hatta kalan bir kısmının da, Lemmy’nin Kaliforniya’daki favori mekânı Rainbow Bar’da kalacağı konuşuluyor.

Görünen o ki Lemmy, sevdiği mekânlarda ve sevdiği insanlarda yaşamaya devam edecek.

Küllerin dövmede kullanılması sakıncalı mı?

Kısa yanıt; hayır, sakıncalı değil. Küller yüksek ısıdan geçtği için bakteri barındırmıyor. Organik olduğu için de deri üzeri dövmede kullanılması sakıncalı değil.

Aslında Hetfield’in yaptığı gibi, sevilen kişinin küllerinin dövmede kullanılan mürekkep ile karıştırılması uzun süredir yapılan bir işlem. Daha eski dönemlerde, kaybedilen kişilerin, onları hatırlatacak sembollerle vücuda dövme yapılması sık rastlanılan bir olguydu. Daha sonraki dönemlerde bu dövmelerin mürekkebine küllerin karıştırılması yaygınlaşmaya başladı. En temel neden, kaybedilen kişiyi yanında hissetme isteği ve kişinin fiziksel olarak yaşayan dünyada varlığının sağlanması.

Hetfield’ın da Motörhead dövmesini yaptırırken ünlü fotoğrafından esinlenerek, Lemmy’yi orta parmağında yaşatmayı seçtiği anlaşılıyor.

Bir dövmede ne kadar kül kullanılıyor?

Dövmenin büyüklüğüne göre değişmekle birlikte, yaklaşık olarak bir çay kaşığı kadar. Yani mürekkebe sadece bir kaç gram kül karıştırılıyor.

Kül karıştırılan dövme farklı görünüyor mu?

Kül karıştırılan bir dövme, görsel olarak normal bir dövmeden farklı değil. Fark, dövmeyi yaptıran kişi için taşıdığı manevi değer.

Öte yandan bazı kişiler, kül karıştırılarak yapılan dövmenin, iyileşme sürecinde daha fazla kaşındığını iddia ediyor. Fakat iyileştikten sonra bu açıdan da bir problem kalmıyor.

Son Olarak;

James Hetfield, hayatını adadığı grubu Metallica’nın, Lemmy’nin ilhamı ile kurulduğunu yazdı. İlham kaynağı ve çok sevdiği dostu Lemmy’yi, maça ası dövmesi ile yaşadığı sürece orta parmağında taşıyacak. Böylece bir nevi birlikte dünyayı turlamaya devam edebilecekler. Ne dersiniz? Siz olsanız, böyle bir dövme yaptırır mıydınız?

Kaynak

Hetfıeld’in  instagram açıklaması: https://www.instagram.com/p/C52YSM7rJxa/?utm_source=ig_web_copy_link&igsh=MzRlODBiNWFlZA==

California, Lemmy’nin favorisi Rainbow Bar ve Izgara’da yapılan anmanın çağrısı https://www.instagram.com/p/C4teRqPvrOX/

https://www.revolvermag.com/culture/james-hetfield-uses-lemmys-ashes-new-mot%C3%B6rhead-tattoo

https://www.radiox.co.uk/news/music/motorhead-lemmy-ashes-sent-nottingham-la-rainbow-bar-grill-bloodstock/

https://accessaa.co.uk/bloodstock-and-rock-city-to-host-lemmy-kilmister-memorial/

https://farewill.com/articles/can-you-get-a-cremation-tatto

https://www.artattoo.co.uk/ashes-in-tattoo.html

https://www.legendurn.co.uk/how-much-ash-left-after-cremation-what-size-urn-do-i-need

***

HEAVY METAL YATIRIMCILIĞI NEDİR, NE DEĞİLDİR?

Paylaş

Similar Posts

Bir yanıt yazın