REAL ENGLISH KINDNESS: Motörhead

DeliKasap Dergi ve yazarları için her zaman çok özel bir isim olageldi Lemmy Kilmister (S.A.V.) ve Motörhead… İşte Mesut Abuş biraderimizin rahmetli henüz sağ iken kaleme aldığı kutlu kelimeler yığını, işte Lemmy ve şurekasının artık ebediyete intikal etmiş rock’n’roll ruhu…

Motörhead’i kulağı kesik rocker taifesi zaten biliyordur ama genç rockçılar ve ismini henüz duy(a)mamış müzikseverler için efsanevi Rock’n’Roll idolü Lemmy ve grubu Motörhead’i yakın bakışa almanın faideli olduğunu düşündüm. Sizi bilmem ama ‘real english kindness’ denildiğinde benim aklıma ‘Lemmy‘ gelir. Buyrun aşağıda gerçek bir ingiliz beyefendisinin(!) ve saz arkadaşlarının hayatını bulacaksınız…

Herşey 1975 yılında Hawkind’dan şutlanan Lemmy’nin “Olm bi grup kuruyim de şu alem görsün rock’n’roll nası yapılır” demesiyle başlar. Grubun ismini Bastard olarak düşünür ancak menajerinin bu isimdeki bir grubun listelerde asla üst sıralara yükselemeyeceğini söylemesi üzerine grubun ismini Motörhead koyar. Topluluğun ilk kadrosu bass/vokal Lemmy Kilmister, gitarda Larry Wallace, bateride ise Lucas Fox‘dan oluşur.

1975 yılının sonuna gelindiğinde Lucas Fox yerini Phil ‘philty animal’ Taylor’a bırakır. Bu arada Lemmy yayınlayacakları kaydın beğenilmeyeceği korkusuyla gruba ikinci gitarist aramaya başlar. Sonuçta ‘Fast’ Eddie Clark gruba ikinci gitarist olarak girer fakat grupta iki gitar yoktur artık. Wallace gruptan ayrılır.

1977 yılında yayınladıklarıyla ve çıktıkları şovlarla grup yavaş yavaş kendisine has hayran kitlesi edinmeye başlamıştır bile. Bu sırada grup ünlü punk rock çocukları Damned ile bir iki parça kaydeder ve stüdyoya girer. Prodüktör Jimmy Miller’dır ve kayıtların sonucu Muhteşemdir: ‘OVERKILL’.

Listelere çok hızlı ve sağlam giren grup İngiltere turnesine çıkar. Turnenin son şovundan dolayı gözaltına alınırlar. Hemen ardından grup yeniden Jimmy Miller ile stüdyoya girer ve gelen albüm ‘Bomber’, ‘Overkill’ den daha büyük bir etki yaratır. Bu daha uzun turlar ve daha fazla konser demektir. Grup Avrupa turnesine çıkar. Avrupa turnesinden sonra prodüktör Vic Maile ile anlaşırlar. Motorhead’i Avrupa’dan çıkarıp bütün dünyaya tanıtan albüm ‘ACE OF SPADES‘i kaydederler. Albüm hak ettiği gibi listelere 4. sıradan girer.

Bir şov sırasında bileğini kıran Philty’yi beklemeye koyulan Motörhead boş durmaz. Girlschool ile Vic Maile prodüktörlüğünde ‘St. Valentine Days Massacre’ Ep’sini çıkarırlar. Bu Ep ‘Please Don’t Touch’ hitini içermektedir. Grup bu Ep’den sonra ‘Top of the Pops’ programına HEADGIRL adıyla çıkar. Philty iyileştikten sonra gruba Amerika yolu görünür. (Ozzy nin konuğu olarak/hani) Grup Amerika’dayken ‘No Sleep till Hammersmith’ adlı live albüm yayınlanır. Albüm listelere bir numaradan girer.

1982’ye gelindiğinde grup ‘Iron Fist’ albümünü yayınlar ve yola düşer. Bu arada bu adamların sürekli turnede/yolda olmasından dolayı basın onlardan ‘road dogs‘ olarak bahseder. 2. Amerika turnesi devam ederken Fast Eddie gruptan ayrılır. Wendy O Williams ile kayıtlarını bitirdikten sonra Lemmy, Thin Lizzy gitaristi Brian ‘Robbo’yu gruba alır. 1983 yılında Brian Robbo’yla ilk ve tek kayıtlarını yaparlar ‘Another Perfect Day.’ Ancak Brian Robbo, stilinin gruba uymadığı gerekçesiyle gruptan çıkarılır. Philip Campbell, Wurzel, gitarları teslim alan isimlerdir. Bu arada bazı anlaşmazlıklardan dolayı Philty Animal da grubu terk eder ve yerine Saxon’dan Pete Gill geçer.

Avustralya ve Yeni Zelanda turnesinden sonra grup bir Greatest Hits albümü olan ‘No remorse’u yayınlar. Bu albüm 4 yeni şarkı içerir. Ancak bu albüm Lemmy ve çetesinin Bronze records’dan çıkardığı son albümdür. Bronze Records ile olan anlaşmazlıklardan dolayı grup bir süre albüm yayınlayamaz. Bu arayı en iyi şekilde değerlendirmek isteyen Motörhead İskandinavya, İngiltere ve Amerika turnesine ve birçok TV ve radyo programına çıkar.

1985’i böyle geçiren grup bir yıl sonra yasal sorunlar halledilince Bill Laswell’a stüdyoya girerler. GWR etiketiyle ‘Orgasmatron’ piyasaya çıkar. Donnington’daki Monsters of Rock festivalinde unutulmaz bir şov sergilerler. Lemmy, ‘Eat The Rich‘ filminde oynar ve grup bu filmin soundtrack albümünü yapar. Bu sırada Philty yuvaya geri döner. Çalışmalara hiç ara vermeyen Motörhead ‘Rock’n Roll’ isimli albümlerini piyasaya sürmekte gecikmez.

1988 yılında bu kez Alice Cooper’ın davetlisi olarak Amerika’ya giden grup live Albüm ‘No Sleep At All’u yayınlar. Bu sırada rahat durmayan Lemmy, Girlschool için ‘Head over Heels’i, Lita Ford için ‘Cant Catch Me’yi yazar. ‘Western Civilization Part 2: Metal Years’de yer aldıktan sonra grup Amerika turnesine çıkar. Co headliner Slayer‘dır.

1989’da grup yeni keşiflere çıkar. Daha önce çalmadıkları Brezilya ve Yugoslavya‘ya giderler. Bu arada Nina Hagen’in albümü için bass/vokal yapan Lemmy ve kankalarının başı GWR ile derttedir. 1990’da sorunların çözümlenmesi ile WTG-SONY ile anlaşmaya varılır ve grup şaheserlerinden birini daha kaydeder.

1991 de piyasaya sürülen ve ‘1916’ adını taşıyan bu albümle birlikte ‘Operation Rock’n Roll’a katılmak üzere Amerika’ya giderler. Organizasyonun diğer grupları Judas ve Alice Cooper‘dır. (AH AH) Ozzy’nin yeni çıkacak albümü ‘No More Tears’ için Lemmy 4 şarkı yazar. ‘1916’ albümünün başarısıyla grup Grammy‘ye aday gösterilir. Grammy’yi Metallica kazanır.

Philty son kez gruptan ayrılır ve yerine Mikkey Dee bagetleri eline alır. WTG den yayınladıkları son albüm olan ‘March Or Die’ı kaydederler. Grup WTG ile aralarında çıkan sorunlar yüzünden kendi imkanlarıyla ‘Bastards’ albümünü kaydetmeye başladığında dağıtım için ZYX şirketiyle anlaşır. Albüm beklenen satışı yapamaz, ancak ‘Bastards’ radyolarda ‘March or Die’ ve ‘1916’ dan daha fazla çalınır. 94’de Black Sabbath’la çıktığı turda Arjantin‘de co headliner olduğu Ramones konserine çıkar ve 45.000 fan’a çalarlar. Grup Airheads filmi için Ice-T ile ‘Born to Raise Hell’i ve Ugly Kid Joe‘dan ‘Whitfield Crane’i çalarlar.

Grup’tan bu dönemde en son kopma yaşanır. Çıkan gitarist Wurzel‘dir. Yeni albüm için fazla beklemeyen grup ‘Sacrifice’ı kaydeder. 95’de albüm raflardaki yerini alır. ‘Sacrifice’ şu andaki kadronun üçlü olarak yaptığı ilk albümdür. ‘Sacrifice’ın başarısıyla yollara düşen grup 1996’ya gelindiğinde ‘Overnight Sensation’ı yayınlar. Bu albüm ‘Civil War’ ve ‘Eat The Gun’ gibi hitler içermektedir.

Fanlar yeni albüm için iki sene beklemek zorunda kalırlar. Prodüktör Allan Burridge ile ‘Snake Bite Love’ kaydedilir. Yeni stüdyo albümünü kaydedene kadar ‘Everything Louder then Everything Else’ albümü yayınlanır. Bu albüm bi greatest hits albümüdür. 2000 yılına gelindiğinde Motörhead 25.yılını ‘WE ARE MOTÖRHEAD’ adlı albümle kutlar ve herkese rock’n’roll‘un yaşla hiçbir alakasının olmadığını gösterirler.

Tabii ki Motörhead’den bahsedip de Joe Patagno‘dan bahsetmek olmaz. Motörhead logosunun ve Motörhead albüm kapaklarının yaratıcısı bu adamın işlerini takip etmek için bile Motörhead albümleri alınır. Takip etmek lazım bu adamlarda daha çok iş var çook…..

..They know alchemy
They bring us ROCK ‘N’ ROLL!

(İşbu yazı, ilk olarak DeliKasap Dergi 2001 yılı Eylül Dijital Edisyonu’nda yayımlanmıştır. Rock’n’Roll tanrısı Lemmy Baba ve dadaşları, yıldız tozu olana dek Hammered (2002, )Inferno (2004), Kiss of Death (2006), Motörizer (2008), The Wörld Is Yours (2010), Aftershock (2013) ve Bad Magic (2015) albümlerine imza atmıştır.)

DELİKASAP DERGİ’NİN BASILI İLK SAYISININ KAPAĞINI ULU METAL ÖNDERİ LEMMY KILMISTER SÜSLEMİŞTİ… Sipariş vermek için:

Paylaş

Similar Posts

Bir yanıt yazın