SON TIPÇILAR: KAPTAN KADAVRA

Sevgili DeliKasap okurları, daha önce dergimizde sizlere duyurduğumuz ve Toxin Müzik etiketiyle underground metal dünyasında ses getiren bir albüm yayınlayan Kaptan Kadavra’yı biraz daha yakın plana alalım istedik.

(O yazıya ulaşmak için): https://www.delikasap.org/2021/03/28/ankarada-yesil-kusan-groove-metalciler-kaptan-kadavra/

Bu yazımda 1 Ocak 2021’de yayınlanan Kaptan Kadavra grubunun aynı ismi verdikleri albümlerini biraz geç de olsa değerlendireceğim. Ankaralı grubumuz, extreme-metal müziğin tüm o ciddi pozlarını eritip mizahı da işin içine yedirmeyi başarmış. Death metali Türkçe söz ile bir potada eriterek ilginç bir sentez yakalamışlar. “Türkçe sözlü metal olur mu” tartışmaları halen devam ederken, Ankaralı grubumuz “gayet de Türkçe sözlü metal olur yeter ki sen yapmasını bil” mesajını veriyor.

Kaptan Kadavra albümü tamamen Türkiye’nin her gününün ayrı bir saçmalamaya gebe olması konsepti üzerinden ilerliyor; can alıcı vokaller, keskin gitar tonları, hayvani baterileri ile Ahmet Çakar’dan Ozan Güven’e, Muharrem İnce’den Sagopa Kajmer’e kadar birbirine benzemeyen mevzuları içeren replikleri şarkılara yedirmişler. Bu sert müziğin içine bunları yedirmek ayrı başarı benim açımdan. Albümün açılışını Ruh ve Sinir parçası ile 56 saniye ve çok rahatlatıcı bir tonla yapan grup geriye kalan 8 parçayla bizi başka bir dünyaya götürüyor. Parçalar içinde bile tür değişimi yapıyorlar; yavaş doom ritimleri ile giderken bazen death bazen groove hissine kaptırıyorlar. İşten ayrılmış amaçsızca müzik dinlediğim şu günlerde headbang yapmam için bir sebep sundukları için gruba bir de buradan selam çakmak istedim.

Verdikleri bir röportajda kendilerini ciddiye almadıklarını ama grubu ciddiye aldıklarını söylemişler, bu yaptıkları müzikle daha da anlaşılıyor. Özellikle son yıllarda Türkçe sözlü metal müzik olarak dinlediğim en iyi albümlerden bir tanesi kesinlikle bu oldu. 33 dakikalık kusursuz bir metal şöleni yaşayacağınızı kesinlikle söyleyebilirim. En yakın zamanda sahnede de izleme fırsatı bulabilirim umarım…

Son olarak yazıyı bitirirken, bu muhteşem albümün kesinlikle devamınınn gelmesi gerektiğini düşünüyorum. Diğer gruplardan alıştığımız gibi ortadan kaybolma, müzik yapmama gibi durumlardan kesinlikle uzak durulmalı. Albümde en beğendiğim parça olan Et ve Kemik’ten bir söz ile yazıyı sonlandırayım:

“aklım gidik ruhum bozuk
dünüm kara ufkum batık”

Grup üyeleri: OSET KANKOÇ (Vokal), ANIL ÖZBEK (Gitar), BARKIN SEYDİOĞULLARI (Gitar), GÜRKAN GÜRLER (Bas Gitar), ANIL ATAK (Davul).

DELİKASAP SON SAYI ÇIKTI; 666+2 NUMARALI ÖZEL SAYIYA SİPARİŞ İÇİN:

DeliKasap | 666+2 | 20. Yıl Özel Sayı

Paylaş

Similar Posts

Bir yanıt yazın