pelin kapak du

Tarikatlar, İmam Hatipler ve Heavy Metal: Murat Arda’nın İlk Romanı Pelin’in 3. Baskısı Ön Siparişte

Gazeteci yazar Murat Arda tarafından tamamen gerçek olaylardan esinlenerek yazılan ve Türkiye’de hem heavy metal ve yeraltı kültürüne hem de İslami cemaatler ve imam hatip meselesine “içeriden bir bakış açısı” içeren ilk kitap Pelin’in Taksim Sound başlıklı birinci bölümü üçüncü baskısıyla yeniden okurla buluşuyor.

Zihin Açıklığı Enstitüsü etiketiyle basılan kült roman-noir Pelin’in arka kapağında şu ifadeler yer alıyor:

Pelin ve arkadaşları cemaatler, tarikatlar, polis, devlet, medya, muhafazakâr toplum ve aile baskısına karşı heavy metal, punk, gothic rock, bira ve köpek-öldüren şarabı ile direnişe geçen 90’lı yılların anti-kahraman gençleridir. Bu isyankâr gençler küfürbaz, sanatçı, hayalperest, asi ve naiftirler.

Pelin ve Taksim Sound, “din ve milliyetçilik ile hizaya çekilebileceklerine inanılan” özgür ruhlu rocker gençlerin “solgun ay ışığında derin devletle raks etmelerinin” hikâyesidir.

 “Pelin’in bazı yerlerinde çok güldüm, bazı yerlerinde ise ağladım… Böyle dramatik bir konuyu mizahi bir çerçevede aktarabilmek de her yiğidin harcı değil, Murat Arda’yı tebrik ediyorum. Yerini bulursa ‘Ağır Roman’ gibi, satar bu kitap… ‘Satar’ lafından da hiç hoşlanmıyorum ama; ‘okurunu bulur’ diyelim.” -Zeynep Atayman, Cumhuriyet Kitapları

“90’lı yılların kültürel foseptik çukurunu deşmiş ve tarihsel olarak önemi yadsınamayacak bir roman-noir…” -Ali Şimşek, Birgün Gazetesi

 “Pelin bir ‘Tersinden Maria Magdaleine’ öyküsü…” -Rahmi Öğdül, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi

Pelin ve Taksim Sound, “90’lar Underground ve Heavy Metal Kültürü”, “İmam Hatipliler”, “Satanist Olayları”, “İnönü Stadı Konserleri” gibi dönemin önemli kültürel vakalarına olayların tam merkezinden, “içeriden” bir bakışla meydan okuyan zaman yolculukları üçlemesinin ilk bölümüdür.

Ön sipariş için:

https://www.delikasap.org/urun/pelin/

 

 

 

Paylaş

Similar Posts

Bir yanıt yazın