Türkiye Progresif Dünyasına Yeni Bir “Renk”

Bugün size yaklaşık olarak bir yıl kadar önce, bir akşam sıkıntısı esnasında, bir arkadaşımın Instagram hikayesinde rastladığım ve o akşamıma adları gibi renk katmış olan gruptan bahsedeceğim: Renk!

Renk, henüz dört kişilik bir grup halindeyken piyasaya başarılı yolculuklarının başlangıç noktası olan ‘Sonsuz Karmaşa’ adı tekliyle adım attı. Söz konusu şarkı 2016 yılında Türkiye’de de yapılan güzel işler olduğunu hatırlatmaya çalışırcasına dinleyenlerine en az 8 dakika 45 saniyelik bir şölen yaşattı. Şarkının girişinde piyanoya eşlik eden harmonik vokaller ile bir duyum zevki yaşatırken devamında duyduğumuz gitar, davul ve şarkı metronomuna senkronize çalan synthler ile ilerliyor şarkı. Devamında ise karşılıklı konuşmayı andıran kısa cümlelerle sizi bir iç yolculuğa çıkartıyor derken sert tonlarla giren gitar rifflerive solo ile kendine getiriyor. Bu şekilde iki parçaya ayırabileceğimiz bir şarkının sonuna geliyoruz.

Ancak yaşadığım heyecandan bir süre sonra başka hangi şarkıları var acaba merakıyla sanatçı hesabına göz attığımda yaklaşık olarak dokuz aylık bir bekleyiş sürecim başladı. Bu bekleyiş albüm içindeki şarkılardan ikisi olan ‘Özgürlük’ ve ‘Kırmızı’ teklileriyle bozuldu. Şarkıları dinlemeden hemen önce üstüne harcanan emeği belli eden ve şarkı isimleriyle uyumlu tekli kapak görselleri dikkat çekiyor. Şarkıları dinlediğimizde ise albümün adeta bir ön izlemesi olarak dinleyeceğimiz albümün temposunu bize gösterdi.

Kısa bir süre sonra ise beklenen albüm ‘Kıyı’ adıyla Mart ayında dijital platformlarda yerini aldı. Albüme genel bir bakış atarsak şarkılara hakim olan melankoliye uyumlu, Onur Kılıç imzalı bir albüm kapağı karşımıza çıkıyor. Şarkıların ortalama uzunluğu yedi dakika olmakla beraber melankolik bir hava baskınlığını üstümüzde hissettiriyor. Şarkıların geneli gitarların üstüne kurulu olmasına rağmen orkestral dokunuşlar, akustik enstrümanlar ve elektronik seslerle zenginleştirilmiş. Albümdeki şarkı isimleri ise sırasıyla: Son Defa, Düşüş, Özgürlük, Evsiz, Mekanik Hayat, Kırmızı, Kırmızının Külleri, Çıkış Yok, Fantasmagorya, Mavide Boğulma ve grubun adını taşıyan Renk.

‘Son Defa’ adlı atmosferik bir havayla albüme giriş yapılan şarkıda tıpkı ilk teklileride olduğu gibi nefes almaya açık alan bırakacak şekilde yerleştirilmiş orkestral dokunuşlar yer alıyor ve yüksek perdeden ilerlemesine rağmen cılız kalmayan bir gitar tonuyla “Hayallere tutundum son bir defa” diyerek bizi karşılıyor. Devamında gelen ‘Düşüş’ ise temelinde loop’a dayanan ve yaylı bir enstrümanla süslenen, albümün en sürekli ara geçiş şarkısı. ‘Özgürlük’ ise bize bir umut kapısı açan gitar arpejini canlandıran melodilerle ilk iki şarkının verdiği hissiyatı değiştirip özgürlüğü sunuyor. ‘Evsiz’ özgürlüğüne kavuşan albümün keşif serüvenini ve hislerini akustik seslerden yavaşça synthesizer’a geçerek hissettiriyor. Şarkı kapı kolunun açılış sesiyle biterken bizi ‘Mekanik Hayat’ isimli şarkıya ulaştırıyor. Eğer dikkat etmezseniz diğer şarkıya geçtiğinizi bile anlamayabilirsiniz. ‘Mekanik Hayat’ ise albümün önceki şarkılarından farklı olarak duvara çarpar gibi sert gitar riffleriyle karşılıyor. Hareketli ve dinamik temposuyla beraber albümün en güzel sololarından birisiyle karşılaşıyoruz. Bunun devamında bizi daha önceden tekli olarak da paylaşılmış olan ve şahsım adına en ilgi çeken şarkısı olan ‘Kırmızı’ karşılıyor. Şarkının girişindeki bas bir an kendimi King Crimson dinliyormuş gibi hissetmeme neden oldu. Devamında gelen ve güçlü tonuyla dönen lick, dinamik ve derin atmosferik yapısıyla sizi içine çekiyor. ‘Kırmızının Külleri’ ise atmosferin içinde kaybolmanızı hedeflemiş ve sonunda albümün en gaz solosuyla daha dört şarkısı daha olduğunu hatırlatmak üzere tokatlıyor. ‘Çıkış Yok’ ise kaybedilen değerleri orkestral bir altyapı ile “İnsanlık öldü / Duydunuz mu” diyerek hatırlatıyor. ‘Fantasmagorya’ ise adının hakkını vererek bizi albümde sözleri olmayan nadir şarkılardan birisiyle karşılaştırıyor.  ‘Mavide Boğulma’ ise bize daha ne kadar farklı bir şey yapabileceklerini ve birbirleri ile senkronize çalma yeteneklerini gösterdikleri harika şarkılardan bir tanesi daha. Albümün son şarkısı olan ‘Renk’ ise bizi beklemediğimiz yerden vuruyor ve bir kadın vokalle sürpriz yapıyor. Albümdeki en güzel sololardan birisini barındırsa da şarkı genel olarak vokaller üstüne kurulmuş bir şarkı.

Grubu Spotify hesabından takip edebileceğiniz gibi her şarkı için ayrı ayrı oluşturulmuş görsel ve ufak hikayeleştirmeler için Youtube hesaplarını da takip edebilirsiniz. Takip için ilgili bağlantılar: 

Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCrWrRm0OtJVk71k25zVfOgA

Spotify: https://open.spotify.com/artist/6YZaLDbJe7y0qfFp4CnH4K

DeliKasap 19. Yıl Özel Sayısı’nı ön sipariş vermek için:

Paylaş

Similar Posts

Bir yanıt yazın