Viking müptelaları için Thor ve Odin aşkına hazırlanan risale: Wardruna

Gerek müzik gerek sanatın bir çok dalında dünya tarihinin en asi, en yırtıcı halkı olan Vikingler hakkında çok şeyler yazıldı, çizildi (Marvel faciası örnek verilebilir) ve söylendi. Lakin öyle bir grup var ki emin olun yarattıkları ambiansla diğerlerinin suratına bile baktırmayacak kalitede. Tamamen has Vikingler’in anavatanından (Norveç) çıkan bu grup Wardruna. Çok fazla etnik enstrümandan ziyade vokallerinde de ilkel bir halk olan Vikingler’i anlatması olaya bir farklı gerçekçilik katmış. Endüstriyel müzik sirkülasyonuna dahil etmeyip halkını böyle güzel ifade etmesi beni gerçekten etkiledi açıkçası. Haliyle dillerini bilmediğimizden bize güzel geliyor belki de. 0-3 yaş çocuk şarkısını yine bu tarzda söyleseler heralde yine severdim!

Grup, kariyerine Norveç Black Metali’nin kıdemli vokalistlerinden Gorgoroth’un Gaahl’ı ile başlayıp ilk iki albümde birlikte çalıştıktan sonra son albümleri olan Runaljod Ragnarok‘ta artık kolektif çalışmaya başladı. Şunu diyebilirim ki aslında Wardruna projesi tek adam üstüne kurulu. Bu kişi Einar Selvik nam-ı diğer sahne adıyla Kvitrafn. İlk albümde özellikle kadın vokaller ve Gaahl’ın seslendirdiği ana vokaller hariç ne varsa ona ait. Bütün enstrümanları çalarak “onemanarmy” oluşumlardan biri olmuştur. Diyeceksiniz ‘bu herif nasıl konser veriyor’. Cevabı basit; sezonluk ırgat müzisyen alıp konserlere çıkıyor. Zaten çok da konser vermeyen bir grup.

Grubun çalışmaları o kadar beğenildi ki Kanadalı orkestra şefi Trevor Morris bu grubun neredeyse tüm parçalarını şu an popüler olan Vikings dizisine dağıtmış durumda. Yani dizide duyduğumuz müziklerin çoğu bu gruba ait. Özellikle ilk albümleri olan Runaljod – gap var Ginnunga grubun bana göre en güzel albümü; dinlemenizi kesinlikle tavsiye ederim…

‘Bugün çok İskandinavım kanka ama Black Metal kafamı s*kti’ diyen dostlarımıza en güzel alternatiflerden birisi olur diye düşünüyorum.

En sevdiğim parçasını da şöyle vereyim:

Albümler: Runaljod – gap var Ginnunga

Runaljold – Yggdrasil

Runnaljod – Ragnarok

Paylaş

Similar Posts

Bir yanıt yazın