ZORLU’dan Mitolojik ve Paganik Hoş Sesler Yükselecek

DeliKasap Dergi okurlarının çoğunluğun paganik ritüelleri bünyesinde barındıran musiki orkestralarıyla aralarının çok iyi olduğu malumunuz. İşte onlardan biri, Folk müziğin pagan mitolojisi ile en güzel birlikteliği Faun, 26 Kasım 2023 Pazar günü %100 Metal katkılarıyla bir kez daha Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde!

1998’de Almanya’da kurulan Faun pagan folk ve Orta Çağ müziği yapan bir grup. Üyeleri, Faun’un kendine özgü tarzını, eski enstrümanları kullanarak ve vokalleri müziğin merkezinde tutarak oluşturuyor. Şarkı sözlerini ise Almanca, Latince, Yunanca ve bazı İskandinav dilleri başta olmak üzere çeşitli dillerde yazıyorlar ve bu sözleri Kelt arpı, İsveç arpı, hurdy-gurdy, gayda, cittern, flüt gibi enstrümanlarla eşsiz bir müziğe dönüştürüyorlar.

Faun 2019’da çıkardığı “Märchen & Mythen” albümüyle masal ve mit dünyasının derinliklerine daldı. Masalların büyüleyici ortamını şarkılara dönüştüren grup, konsere gelenleri masalları yaşamaya davet ediyor ve bu yolda rehberlik ediyor. Hiçbir grup Faun gibi mistik dünyalara kapı açmadı. Mitlere hayat veren topluluk yıllardır çizgisini bozmadan müziğini geliştirdi, yeni maceralara atıldı.

2022’de yayımlanan Pagan albümü ise Faun’u köklerine götürdü. Kuzey mitleri, mistik ve arkaik şarkılar bu albümle yeniden hayat buldu. Sahne şovuna da yeni ritüeller ekleyen grup bu albümün Avrupa turnesinde ilk kez Türkiye’ye gelmişti. Doğa ile iç içe olan “Pagan”, Almanya başa olmak üzere birçok ülkenin müzik listelerinde üst sıralarında yer aldı ve dinleyicilerinin zihninde mitolojik olayları canlandırdı.

900’den fazla konser veren Faun sahne görünümünü sihirli dokunuşlar yaparak pagan folk müziğini her açıdan yaşatıyor. Işık gösterisiyle birleşen müzik ilk notadan itibaren sahneyi bambaşka bir diyara dönüştürüyor. Faun’un mistik dünyasında dinleyeceğin bir sürü hikaye, yaşayacağın onlarca serüven var.

https://www.passo.com.tr/tr/etkinlik/faun-zorlupsm-turkcell-sahnesi-biletleri/5205334

Paylaş

Similar Posts

Bir yanıt yazın