Berlin Gece Hayatının Övgüsü, Duvar ve Müzik

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Hayatımın şu anına kadar, hiçbir döneminde tarihe meraklı olmadım. Lisedeki binbir çeşit tarih dersinden, diğer insanların aksine ilgimi çeken hiç olmadı. Ama geçen gün Berlin Duvarı’nın yıkılışının 30. yılı hakkında bir yazı okurken ilginç bir şey farkettim. Berlin Duvarı, annemin doğduğu yıl yapılmış, benim doğduğum yıl yıkılmıştı ve ben buna hiç bu açıdan bakmamıştım. Derken bir süre duvarın tarihine gömüldüm. Sonra severek dinlediğim ve de çaldığım techno müziğin; Berlin’le, dolayısıyla duvarla ilgisini araştırıp üzerine biraz düşündüm. Hazırsanız başlıyorum…

Bir tarafta kapitalist Batı Berlin, diğer tarafta sosyalist Doğu Berlin… Bir şehirde birbirinin zıttı iki ideoloji… Aslında birbirinin yaşam tarzını, zevklerini ve eğlence anlayışını merak eden iki taraf…

 Techno müzik sevenlerinizin kulağına aşina gelecektir: DJ Fetisch. Adını anmışken de 1996’da Paris’te kurduğu Terranova’yla yaptığı şu enfes eseri buraya bırakmak istiyorum:

Doğu Berlin doğumlu olup duvarın yıkılışından bir yıl önce Paris’e taşınan DJ, duvarın yıkılışından sonra iki tarafın müzik zevklerinin aslında farklı olmadığını; kitlenin, techno müzik sevenler ve sevmeyenler olarak ayrıldığını söylüyor. Duvarla birlikte kuralların da yıkılıp; insanların, yaratıcılıkla, herhangi bir akım başlatabildiğini de ekliyor. Berlin technosunun farklı ve öncü olmasının sebebi de bu. Sınırsız yaratıcılık! 1989 öncesi, yani Berlin Duvarı yıkılmadan önce Detroit, Chicago ve New York’tan getirilen Djleri dinleyen Batı Berlin, duvar yıkıldıktan sonra dinlediklerini Doğu Berlin’le harmanlıyor. Olaya şöyle de bakabilirsiniz: Doğu Berlin, duvardan sonra tanıştığı müziği kendi tarzına serpiştirip, pişirip, bize sunuyor.

O zamanki Doğu Berlin sınırları içinde olan, dünyanın en ünlü ve ilk gittiğinizde girmesi imkansıza en yakın gece kulübü Berghain, bugün, genç Djlerin bir gün turntableın başına geçmenin hayalini kurdukları yer. Dünyaca ünlü gece kulübü, her hafta techno müziğin öncü Djleri ve etkinliklerine ev sahipliği yapıyor.

Berlin doğumlu olan başarılı Djlerin ortak görüşü, yıllarca birbirinden ayrıştırılan iki tarafın da, duvarın yıkılışından sonra, yaratıcı güçlerini birleştirip ortak paydada buluşmaları.

Müzik evrenseldir, birleştirici güçtür, dünya barışının önemli unsurlarındandır deriz ya hep… İşte bunun kanıtıdır Berlin techno müziği ve doğuş aşaması.

P.S.: Berlin’de Berghain’a girmek için, soğuk havada 2 saate yakın sıra bekleyip içeri alınmayabilirsiniz, kişisel algılamayın. Bol şans!

Peace out ravers!

 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Paylaş

Similar Posts

Bir yanıt yazın