0

BOMBAY BICYCLE CLUB BOMBA GİBİ GERİ DÖNDÜ

 Merhaba Sevgili Deli Kasap Okurları,

Albümlerindeki müzik tarzlarının çeşitlilik göstermesinden dolayı belki hepinizin farklı albümünü sevdiği İngiliz indie rock grubu Bombay Bicycle Club, 2016 yılında dağıldığında bir daha bir araya gelmeyeceklerini düşünen hayranlarına, aslında biraz da kendilerine ters köşe yapıp, 2019 yılında yeniden bir araya gelerek hemen yeni müzikleri üzerine çalışmaya başlamışlardı. 17 Ocak 2020’de yayınladıkları son albümleri “Everything Else Has Gone Wrong”u irdelemeye başlamadan, onları tanımayanlar için kısa bir giriş yapmak istiyorum.

image3

2005 yılında kurulan Bombay Bicycle Club, bir müzik yarışmasını kazandıktan sonra, 2006 yılında İngiltere’de her yıl düzenlenen “V Festival” sahnesinde kendilerine yer buldu. Gitar ve piyano da çalan solist Jack Steadman, gitarist Jamie MacColl, davulcu Suren de Saram ve bas gitarist Ed Nash’den oluşan grubun müzik tarzını oldukça geniş bir yelpazede tanımlayabiliriz. Folk, electronica, dünya müziği ve indie rock tarzında müzik yapan grup, 2016 yılında süresiz bir ara vermeye karar vermişti. Verdikleri ara sırasında Steadman ve Nash solo albümler yaptı.

 Grup 2019 yılında, indie ve post-punk tarzında yayınladıkları ilk albümleri “I Had The Blues But I Shook Them Loose”un onuncu yılı şerefine turneye çıkmayı düşünürken, yeni müzik fikirleri olduğunu fark edip sürpriz bir şekilde yeniden bir araya gelerek stüdyonun yolunu tuttu ve ortaya beşinci stüdyo albüm “Everything Else Has Gone Wrong” çıktı.

Üç yıllık aranın ardından yeni albümün çalışmalarına 25 Mart 2019’da Londra’da başlayan Bombay Bicycle Club, çalışmaları 14 Eylül 2019’da, prodüktör John Congleton’ın işbirliğinde Los Angeles’ta tamamladı. Grubun solisti Jack Steadman da albümün yardımcı prodüktörlüğünü yaptı.

 Gelelim albümün içeriğine… Albümün çıkış parçası, benim de albümdeki favorim “Eat, Sleep, Wake (Nothing But You)” 27 Ağustos 2019’da yayınlandı. “Bombay Bicycle Club’ı nasıl tanımlarsın?” diye sorsanız, onları tanımlayacağım şarkılardan biri bu şarkı olur. İndie rockı damarlarınıza kadar hissedebileceğiniz bu parçanın video klibi Ukrayna’da çekildi. Klip, harabe bir binanın görüntüsüyle başlarken, ekranda “2016’da Birleşik Krallık sismik bir olayla sallandı. Bombay Bicycle Club müziğe süresiz bir ara verdi. İngiliz toplumu, onların müziği olmadan parçalandı.”yazıyor. Yazanları okurken yüzümde hafif bir gülümseme belirdi ve fakat kesinlikle bu görüşe katıldım. Albümün ikinci single’ı albümle aynı ismi taşıyan “Everything Else Has Gone Wrong” 27 Kasım 2019’da yayınladı. İçerisinde elektronik soundların yoğun olduğu punk ağırlıklı parça sona doğru daha bir indie rock şarkısına dönüşüyor ve bana göre gittikçe güzelleşiyor. 19 Aralık 2019’da yayınlanan üçüncü single “Racing Stripes” albümün en slow şarkısı. Grup, 2010’da yayınladığı ikinci albüm Flaws’da olduğu gibi, baştan sona indie folk tarzında bir parça yaparak albümü sürpriz bir sonla bitirmeye karar vermişe benziyor. “Racing Stripes”ın klibi, Norveç’in kuzeyinde yer alan Lofoten Adaları’nın karlı manzaraları eşliğinde çekildi. Tuhaflıklarla dolu 2020 yılını, 1 Ocak 2020’de yayınladıkları albümün dördüncü parçası “I Can Hardly Speak”le karşılayan grup, bu kez klasik bir indie rock şarkısıyla karşımıza çıkmaya karar vermiş. Daha duygusal tarafta yer vereceğim single, albümde beşinci sırada yer alan ve ilginç sözleri olan punk tarzdaki “Good Day”le aynı duyguları hissetmenize sebep oluyor. En azından benim için öyle oldu. Albümün beşinci resmi single’ı “Is it Real” yine punk tarzında ve ilk albümleri “I Had The Blues But I Shook Them Loose”da olsa olurmuş türden bir parça. Albümün introsu özelliği taşıyan ilk sıradaki parçası “Get Up”, albümdeki en kısa ve az sözlü parça olurken, içerisinde yoğun ve etkileyici indie rock soundları barındırıyor. Yine yoğun soundları olan “I Worry Bout You” davul sevenlere ilaç gibi gelecek bir single olarak albümde yedinci sırada yer alıyor. Hemen sekizinci sırada Liz Lawrence vokalleriyle, eğlenceli ve umut dolu melodisi sözleriyle görece eşleşen “People People” var. Lawrence, vokaliyle, şarkıya kesinlikle farklı bir hava katmış. “Do You Feel Loved”, romantik ve zaman zaman depresif sözleriyle albümde dokuzuncu sırada yer alıyor. Elektronik soundlarla süslenmiş ve melodi bakımından yer yer hüzünlü, yer yer eğlenceli olan tipik indie tarzdaki single, albümde en beğendiğim parçalardan bir diğeri. “Let You Go” çok fazla yavaş tempolu şarkı bulundurmayan “Everything Else Has Gone Wrong”un slow şarkılarından biri olarak onuncu sırada bizleri selamlıyor.

image4 1

 Eğlenceli ve yaratıcı görsellerini başarılı İspanyol sanatçı Maria Medem’in yaptığı “Everything Else Has Gone Wrong”u dilerseniz aşağıdaki linkten dinleyebilirsiniz:

 Covidsiz, sağlıklı günler dilerim. Sevgiyle kalın!

Paylaş

Similar Posts

Bir yanıt yazın