ilim yayamayanlar

Bugün nereye ilim yayıyoruz efendim!?

“Kimsenin hayat tarzına karışılmadığı” iddiası, komik bir biçimde sık sık dile getirilen canım ülkemizde, gün geçmiyor ki demokrasi adına, insan hakları ve hürriyeti adına tarihi bir kazanıma daha imza atılmasın sayın DeliKasap okurları! Zaten bildiğiniz üzere, bugünlerde herhangi bir konuyu protesto etmek veya kutlamak için üç kişi bir araya gelse, hemen karşılarına üç yüz polis dikiliyor ve söz konusu grubu en kibar, en medeni, en insani yöntemleriyle hemen dağıtıyorlar. Şimdi, bu yasakçı zihniyet işin boyutunu konser, festival ve panayırları yasaklama aşamasına kadar getirdi.

Zeytinli Rock Festivali, 2005 yılında Balıkesir’in Edremit ilçesinde başlamış, 2010 yılında belediye ile olan anlaşmazlıklar nedeniyle etkinliklere son vermiş, 2014 yılında tekrardan başlamış ve günümüze kadar ülkenin farklı birçok noktasında organizasyonlarına devam etmiş, sayısız kıymetli sanatçının yer aldığı bir rock festivalidir. Fakat bu sene 17-21 Ağustos tarihlerinde gerçeklemesi planlanan ve biletleri çok öncesinden satılan festival, Balıkesir’in Burhaniye Kaymakamlığı tarafından iptal edildi. Kaymakamlık yaptığı açıklamada: “Kamu güvenliği ve sağlığı, toplumun huzuru, çevrenin korunması” gibi bahaneler üreterek yobazların gönlünde taht kurdu.

Konunun detaylarına inince, esas niyeti rahatça görebiliyorsunuz: İlim Yayma Cemiyeti, İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH), Diyanet Sen gibi kamu güvenliği ve sağlığı, toplum huzuru ve çevreyi koruma konusunda çok kıymetli, çok süpersonik çalışmaları olan “oluşumlar” ortak basın açıklamasıyla festivali ve festivale gelecek insanları şöyle hedef almışlar:

“Bu yıl düzenlenecek olan güzel beldemizi çekirge sürüsü girmiş gibi darmadağın edecek ve ekonomik getirisi olacakmış yanlış algısı ile sözde ‘gençlerin özgürlüğü’ adı altında bütün kötülüklerin anası alkolün su gibi içildiği, cadde ve sokaklarda envaiçeşit uyuşturucu-uyarıcı maddelerin satılıp kullanıldığı, taciz, tecavüz ve fuhşun aleni bir şekle yapılıp Burhaniye cadde-sokaklarında hiç örf adetle uyuşmayan milli duygu ve geleneklerimizde olmayan fuhşu alenileştiren, esnafa da belirgin bir getirisinin olmadığını düşündüğümüz Zeytinli Rock Festivali’nin beldemizde, ilçemizde, ilimizde yapılmasını istemiyoruz.”

Bu girişimlerin ardından festivali yasaklayan kaymakam İlyas MEMİŞ’in, “Nereye İlim Yaydığı Şüpheli” olan cemiyetin etkinliklerine katıldığı ve yöneticilerini makamında ağırladığı da ortaya çıktı. Hayırlı işler MEMİŞ efendi!

Öncelikle “Çekirge sürüsü girmiş gibi darmadağın etme” eyleminin, hangi siyasi parti mitinglerinin veya hangi “oluşumların” etkinliklerin ardından yaşandığını söylemeye gerek yok sanırım. Bu da bir kültürdür en nihayetinde ve bu kültürden nasibini almamış olanların her türlü pisliğini ortaya saçarak alanı terk etmesini çok yadırgamamak gerek! Her kötülüğün anası olduğunu söyledikleri içkiyi içen gençlerimizin de bunların ayık kafalı hallerinden daha aklı başında olacakları gibi bir yarışa girmeye de lüzum görmüyorum açıkçası. Yine uyuşturucu yaftasında bulunan bu zevatın da bir zahmet yakın oldukları siyasi partilerin fotoğraf albümlerine bir göz gezdirmelerini veya lüks makam araçlarınım içinde pudra şekeri çekenlerin kimlerin danışmanları olduğunu bir hatırlamalarını rica edeceğim.

Fakat arkadaşlar, aslında konunun temeli tamamen nedir biliyor musunuz? Hasetliktir, hasetlik buna inanın. Alkolmüş, uyuşturucuymuş, yok milli değerlermiş falan bunların hepsi fasa fiso bahaneler. Bu elemanlar, içlerindeki bastıramadıkları açlık duygusundan ötürü böylesine saldırganlar. Gelin açayım: İnsan herkesi kendisi gibi bilirmiş derler. Ülkemizde tacizin, tecavüzün hangi tipler, hangi ahlak bekçileri, onların hangi izbedeki tarikat yuvaları tarafından yapıldığını artık hepimiz biliyoruz galiba. Ayrıca fuhuş dediğiniz şey de para karşılığı yapılandır. Onu da ancak içinin fesatlığı ve kötülüğü yüzüne yansıdığından olsa gerek, suratına bile bakılamayacak kadar çirkinleşmiş olan sizler yapabilirsiniz, kimse sizlerle gönüllü olarak sevişmeyeceği için!

İşte dostlar, onlarınki, asla yaşayamayacakları his ve duyguları, konser izleyip biraz eğlenmek isteyen gençlerin kim bilir neler neler yapacaklarının fantezilerini kurmaktan ve gönüllü olarak birlikte olabilecek olan kişilere karşı kıskançlarını üstü kapalı biçimde dile getirmekten ibarettir aslında. Onlar istedikleri fantezileri kafalarında tahayyül etmekte serbesttir elbette ama tarikat yuvalarında kız erkek küçücük çocukları iğfal eden ağababalarına karşı tek ses çıkaramayan, dahası bir dolu bahane uydurarak meşrulaştırmaya uğraşan ikiyüzlüler, gençlerin hür yaşam tarzını mı tehdit gördü ülkenin milli ve manevi duygularına?

Belki de en iyi Nazım Hikmet anlatmıştır onları:

“onlar ümidin düşmanıdır sevgilim
akar suyun
meyve çağında ağacın
serpilip gelişen hayatın düşmanı
sana düşman, bana düşman,
düşünen insana düşman
vatan ki bu insanların evidir,
sevgilim onlar vatana düşman…”

İşte onlar, hayatlarında bir kere olsun eğlenmeyi beceremedikleri için eğlenen insanlara düşmanlardır aslında. Mutlu olmak nedir tadamadıkları için mutlu olan insanlara düşmanlardır. Bir kere olsun sevemedikleri, içten sevişemedikleri için seven ve sevişen insanlara düşmanlardır. Söylenecek çok söz var elbette ama festivalin yasaklanmasının ardından tepki gösteren nice sanatçının arasından bir iki tanesini alıntılamak yeterli olacaktır sanırım:

Redd grubu sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “20 yıldır gençliğimize gölge etmiş, bu “kötü, vasat” zihniyet yakında son bulacak. O gün daha büyük festivaller yapacağız” ifadelerini kullandı. Mor ve Ötesi ise “Bu ülkenin fikri hür vicdanı hür gençleri, dünyadaki bütün akranlarının sahip olduğu her şeye fazlasıyla layıktır. Bu yaz, yasakçılığın son yazıdır. Birlikte şarkılar söyleye söyleye bu deli gömleğini yırtıp atacağız” paylaşımını yaptı. Bu temennilerle birlikte, yine Nazım Hikmet’in dizeleriyle bitirelim yazıyı:

“çünkü ölüm vurdu damgasını alınlarına
çürüyen diş, dökülen et
bir daha geri dönmemek üzere yıkılıp gidecekler
ve elbette ki sevgilim elbet
dolaşacaktır elini kolunu sallaya sallaya
dolaşacaktır en şanlı elbisesiyle işçi tulumuyla bu güzelim memlekette hürriyet!”

DOSTA GÜVEN DÜŞMANA KORKU VEREN TEK ROCK&ROLL MECMUASI

DELİKASAP 666+2 ÇIKTI! JET HIZIYLA SİPARİŞ İÇİN:

DeliKasap | 666+2 | 20. Yıl Özel Sayı

 

Paylaş

Similar Posts

Bir yanıt yazın