Cem Karaca ve Barış Manço’nun davulcusu 50. sanat yılını kutladı

 

Tanıştığım, sohbet ettiğim, sarıldığım, güldüğüm, yeri geldi endişe ettiğim, çok değerli bir isim, Sefa Ulaştır.

Henüz çocuk yaşta profesyonel müzik yaşantısına adım atan Ulaştır, yeri geldi Barış Manço ve Cem Karaca arasında “Bu davulcu mutlaka bizimle çalmalı” söylemleri eşliğinde tatlı bir kapışmaya dahi sebebiyet vermişti.

Bu iki önemli isimle de yol alan Ulaştır; sonrasında Cahit Berkay, Devil ve Erkin Koray da dahil pek çok önemli isimle çalıştı. Son 6  yıldır da Kurtalan Ekspres’in makine dairesinde, Ahmet Güvenç’in tabiriyle “Çok Eski Dost” ve “Karanlıklar Prensi” o. Unutmadan, Cem Karaca’nın isteğiyle dahil olduğu efsane Dervişan grubunu da Levent Baki, Hami Barutçu ve İskender Paydaş ile yaşatmaya kararlı…

İki baget. 50 yıl. Sefa Ulaştır

Sefa  ağabey, 25 Şubat gecesi Kadıköy Sahne’de gerçekleştirilen özel etkinlik ile müzik dünyasındaki 50. yılını kutladı. Tabii sanatçı dostları ve biz sevenleriyle birlikte.

Aslında oldukça soğuk bir hava olmasına rağmen Kadıköy Sahne’nin önünde uzun kuyruklar oluşturan müzik severleri görmek şahsen içimi ısıtmıştı.

Kısa bir bekleyişin ardından içeriye doğru hücum ettik ve sahneyi ilk olarak Moğollar aldı. Efsane grup, kısa süre önce 50. yılını kutlamıştı ve şimdi de sıra Sefa Ulaştır’daydı. Enstrumantal ağırlıklı bir konser veren ekip, Kadıköy Sahne’nin havasından mıdır bilinmez çok farklı bir büyü sunuyor. Ağır toplar Cahit Berkay ve Taner Öngür’ün performansları her zamanki gibi görülmeye değerdi. Yalnız bir şey dikkatimi çekti. Bu kez “Issızlığın Ortasında” şarkısını çalmadılar.

Ardından sahneyi Dervişan aldı. Son olarak 2015’te Taksim Jolly Joker’de konser vermişlerdi ve müthişti, müthiş! Kadıköy Sahne’deki performanslarından söz edecek olur isem, “ABOOOOO” demek istiyorum. Levent Baki’de öyle bir ses var ki, zamanında Cem Karaca onu yanında istemekle ne kadar da haklıymış! Hami Barutçu öyle bir bass çalıyor ki, sanki sofraya oturmuş ve iştahla en sevdiği yemekleri yiyormuşçasına. Deli gibi izledim onu! Keşke Dervişan konserleri daha sık olsa ve daha çok izleyebilsek! Sefa Ulaştır’ın davul performansından söz etmiyorum bile.

Dikkat çekici bir not olarak, bu kez klavyeli çalgıların başında İskender Paydaş yoktu. Onun yerine Karaca’nın son grubu Yol Arkadaşları’nda da klavyeli çalgıları yöneten Barış Göker vardı. İyi bir iş çıkardı. Adiloş Bebe’den Parka’ya kadar pek çok Dervişan klasiğini seslendirdiler. Ah, keşke bir de Kahya Yahya’yı söyleselerdi…

Dervişan’a iki not daha düşmek istiyorum. Birincisi, Levent Baki’nin davetiyle grubun eski bass gitaristi Murat Töz ve Fatih Erkoç da sahneye gelerek birer şarkıda gruba eşlik ettiler.

İkincisi de, yine bir şarkı için bu kez Taner Öngür’ün davet edilmesi ve onun da “Ben adada yaşıyorum, dolayısıyla vapura yetişmem gerekiyor” diyerek kibarca sahneden ayrılmasıydı.

Derken bu kez sahneyi Yol Arkadaşları aldı. Sevgili Gür Akad cidden çok zayıflamış, dikkatlerden kaçmadı bu. Ama öte yandan gitar performansı ve sahne şovu çok iyiydi. Cem Karaca için hazırladığı ve Göğe Selam albümünde yer verilen “Cem Ağabey” şarkısı tüyleri yine diken diken etti.

Tabii gruplar sahne için hazırlanırken Harun Tekin ve Fatma Turgut gibi genç kuşak başarılı isimler de sahne aldı. Fatma Turgut’un hanım hanımcık tavırları çok hoştu ve yakından gördüğüm kadarıyla pek de güzel bir kız imiş yahu (Domates çorbası içelim mi?)!

Ve gecede sahneyi devralan son grup Kurtalan Ekspres’ti. Yıllardır olduğu gibi yine konsere Dönence ile başlayan grup, ardından Murat İlkan, Can Bora Genç (grubun eski vokali ve İlkan’ın öğrencisi), Niyazi Koyuncu ve Seyal Taner gibi önemli isimlerle de şarkılar seslendirdi.

İyi insanlar iyi ki var, müzik iyi ki var!

Saatlerce süren ve müzik dolu etkinlikte tek bir an bile sıkılmadım ve bir an bile gülücükler yüzümden eksik olmadı. Ülkemizde hâlâ böyle güzel müziklerin yapılıyor olması müthiş bir şey. İyi ki Barış Manço ve Cem Karaca var. İyi ki Anadolu rock var diyorum ve sevgili Sefa Ulaştır’ın 50. müzik yılını ben de kutluyorum. Sevgili Fatih Erkoç’un da sahnede dediği gibi, sahnelerde en az 20 yılları daha var!

Bir de…

Konser öncesinde hem Sefa Ulaştır hem de konuk sanatçılarla röportajlar yapıldı. Gecenin neredeyse tamamı da videoya alındı. Umarım yakın zamanda YouTube gibi bir platformda yayınlanır, çünkü gerçekten tekrar tekrar izlenilmesi gereken bir etkinlik olduğunu düşünüyorum.

Yılbaşında Facebook duvarıma “2018’de en çok izlemek istediğim 3 yerli isim” olarak şu isimleri yazmıştım: “Erkin Koray”, “Edip Akbayram” ve “Dervişan.” Dolayısıyla bu etkinlik itibarıyla Dervişan hasretim de bitmiş oldu bir bakıma. Elde var bir!

Ha unutmadan…

Dansları, kostümü ve neşeli tavırlarıyla gecenin yıldızlarından biri de Flört grubunun davulcusu Timsah lakaplı Hakan Çağlar idi.

Çeşitli söylentilere ve “Abi bak işte orada” vari işaretlere rağmen kendisini bir türlü etrafta göremediğim Alpay Şalt’ı çok seviyorum. O müziği bırakamaz 🙂

Konser anından bazı kareler ;

 

Paylaş

Similar Posts

One Comment

Bir yanıt yazın