“Heavy Metal Yatırımcılığı, Hemen Şimdi!”

Sanat ile ilgilenenlerin, müzisyenlerin, entelektüellerin ya da kısaca okumuş yazmış kesimin diyelim, para ile ve güç ile ilişkisi biraz sorunlu bir alana tekabül ediyor. Öyle ya “para kirletir”, “güç yozlaştırır” falan… Yüce ideallerle şekillenen benliğimiz, “birikim yapma”, “yatırımcılık”, “altın ve gümüş”, “gayrimenkul edinme” ve bunun gibi “kirli” meselelere uzak duracak kadar elit ve de steril olmak zorunda gibidir.  Eh, bu kısmen doğrudur da; lüks yaşam sürenlerin ruhani sefaleti malûm, hangi onurlu insan bu soysuzlara benzemek ister ki? Bununla birlikte kan, ter ve gözyaşı eşliğinde elde etmek zorunda olduğumuz “şey”, yine hayatımızı sürdürmek için gerekli bir meta olarak ve ne yazık ki kaçınılmaz olarak karşımıza çıkıyor: Para

Bu sıkıcı durum, para kazanmanın zorluğu ve daha da kötüsü, enflasyon denilen gerçekliğin kazanılan parayı da sıfırlaması, adına “Heavy Metal Yatırımcılığı” dediğim kavramı geliştirmeme yol açtı. Bu yüzden geçen hafta şu videoyu yayınladım:

Uzun yıllar boyunca Türkiye’nin en “Vahşi Kapitalistleri” ile birlikte çalıştım. Daha sonra ise profesyonel iş hayatımda bilim, sanat, spor ve edebiyat gibi birbirinden çok farklı disiplinlerde kazandığım tecrübeler, bugün geldiğim noktada şu düşünceye varmama yol açtı:

“Para ve Güç, Çok Yanlış Ellerde…”

Hakikaten de, bu dünyayı güzelleştirebilecek olan çoğu değerli kişi, “zenginleşme” kavramına, para ile ilişkisine yönelik adeta sakat bir bakış açısına sahipken, ne kadar yoz, aşağılık, değersiz ve bu dünyada aldığı nefes dahi oksijen israfına yol açan zümre, para ile ve zenginlik ile daha sağlam bir ilişki kuruyor.

Bu duruma yönelik talihsiz algıyı değiştirmek için üşenmedim ve ikinci videoyu da çektim:

Eylemlerim sürecek. Amacım, bu ülkenin en değerli kesimi olan, başta rockçı ve metalciler olmak üzere, bilim, sanat ve edebiyat dünyasındaki güzel insanlarımızın para ve güç ile ilgili algılarını sorgulamak ve adına EFENDİSİZLİK dediğim hayat felsefesini yaygınlaştırmak.

“Heavy Metal Yatırımcılığı, Hemen Şimdi!”

 

Paylaş

Similar Posts

Bir yanıt yazın