Heavy Sky, Dreamer ile Sizi Çağırıyor

Sanırım bundan 6-7 sene önceydi. Batu (Akdeniz), Chinese Democracy’yi cover’lamıştı Epiphone Les Paul gitarıyla. Bonus bir kafa ve minik bir müzikseverdi. Şarkının solosunu “bana göre” o kadar güzel çıkarmıştı ki, o sıralar Guns N’ Roses’da yer alan gitarist Ron “Bumblefoot” Thal da videoyu beğenmiş ve yorum yapmıştı.

Son yıllar ve yıllar geçti…Herkesin tutkuları ve yöneldikleri kulvarlar vardır haliyle. Kimileri için geçmişte o “tutku ve kulvar” ne ise, şimdilerde de aynısıdır. Yıllar geçtikçe Batu biraz daha geliştiriyordu kendini. YouTube’da hem tek başına hem de yabancı müzisyenlerle birçok güzel çalışmaya imza atıyordu. Bir yandan da “albüm” hayali vardı. Tabii kolay bir süreç değildi bu. Ekipmanlar lazım, enstrümanlar lazım, bu işin maddi yönünü karşılayabilmek lazım, en önemlisi de azim ve sabır lazım -idi-… Derken Heavy Sky ismi çıkageldi önce. Ardından ilk şarkı, Unbreakable. Derken bir de klip. Sonra İstanbul Shaft Bar için bir konser duyurusu geldi. O konserde ben de vardım. Konser öncesinde grubun menajeriyle ayak üstü kısaca sohbet etmiştim. Batu’nun çok heyecanlı ve mutlu olduğunu aktarıyordu bana. Sonrasında da Batu ile kısa bir sohbetim olmuştu. Hayaller demiştik ya hani, işte bir bir gerçekleşiyordu.

O gece oldukça güzel bir konser izlemiştik. Konserin finaline doğru Velvet Revolver’ın Slither’ının cover’lanması da ayrıca hoşuma gitmişti. Eh, ne de olsa Guns N’ Roses etkisi bir bakıma.

Sonra 2016’ya merhaba dedik ve yıllarca süren bekleyiş sona erdi. Ve evet, Heavy Sky’ın Dreamer isimli ilk albümü yakın bir zamanda müzikseverlerin beğenisine sunuldu. Albümü çıkar çıkmaz alabilmek için 3-4 D&R gezdiğimi söylemek istiyorum. Bazen farklı bir heyecan hissedersiniz ve “Bir an önce benim olmalı” düşüncesiyle hareket edersiniz hani. Son dönemde bu düşünceyle aldığım birkaç albümden biri Dreamer. Tabii ki Batu’dan “Yahu bir tane hediye yollasana, ne olacak?” gibi bir talepte bulunamazdım. Bir müzik CD’si 15-20 liraya bulunabiliyor. Yıllarca verilen bir emek var. Kusura bakmayın da 1 paket sigara içmeyiverin, 1 bardak bira almayın, gidin albümü alın. Bu herkes için geçerli. Bu, böyle olduğu zaman güzel aslında.

Heavy Sky, Ankaralı bir grup, ama hedefler sınırların ötesine doğru yol almak istiyor. Dreamer, ilk başta steampunk kapağıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Aslında bu tip kapaklar çok önemli. Müziksever birçok ağabeyim, “Eskiden albümleri dinleyerek alma şansımız yoktu, internet zaten yok. Biz de albümlerin kapak görsellerine bakarak seçim yapardık ve çoğu zaman da seçimlerimiz bizi memnun ederdi” der. Eski zamanlarda değiliz belki, ama benzer bir durum Dreamer için de geçerli. Ha evet, bu tip iddialı bir kapağın çok daha iddialı şeyler sunması gerektiğini ifade edip de albüme biraz hayal kırıklığı olarak bakanlar da yok değil. Özellikle albümün çıktığı ilk günlerde birçok kişiyle albüm hakkında ufak tefek sohbetler yaptım. Genel kanı, albümün iyi bir albüm olduğu yönünde. Bence ise oldukça güzel bir albüm. Emek verildiği çok açık. Özellikle Broken, Fallin’ For You ve Unbreakable şarkıları ön plana çıkıyor. Tüm sözler İngilizce yazılmış ve toplumları, dolayısıyla da dünyayı ilgilendiren konular üzerine vurgu yapılıyor. Yalnızca Türkiye için değil, dünya için hazırlanmış bir albüm denilebilir.

Batu’nun vokalleri benim çok hoşuma gitti. Tonlamaları güzel yapıyor ve eminim ilerleyen yıllarda çok daha iyi bir seviyeye gelecektir. Öte yandan, İngilizcesi ve diksiyonu da gayet iyi. Birçok grup, sırf diksiyon sebebiyle 1-0 geriden başlayabiliyor, ama burada böyle bir konu yok. Peki Batu bunu neye mi borçlu? Hayır, kurs falan değil. Video oyunları (Doom oyna!) ve yabancı şarkılara borçlu. Hem eğlenceli hem de düşük maliyetli bir çözüm.

Albümün enstrümantal tarafına da denilecek pek bir şey yok. Güzel bir rock sound’u var (Böyle yazınca havalı oluyor). Hatta yakın bir zamanda aramızdan ayrılan değerli ağabeyimiz Asım Can Gündüz, Heavy Sky’ı “Çok büyük heves ve mutluluk ile yepyeni, aslan gibi genç Türk rock müzik grubu paylaşıyorum sizlerle. Bu gençlerle gurur duymamak mümkün değil. Çok lezzetli rock müzik yapmışlar. Her konuda bu gençleri destekleyelim. Açın sesi sonuna kadar, çok güzel bir rock şarkısı dinleyeceksiniz. Dostlar, size Heavy Sky adlı Ankaralı rock grubunu sunuyorum. Maşallah bu çocuklara!” diyerek tanıtmıştı. Ben de geçen seneki röportaj yazıma bu satılarla giriş yapmıştım. Okumak isterseniz: Ahan da burada

Ama biraz canımı sıkan konu, Batu’nun lead vokaller dışında sadece ritm gitarda yer alması ve solo tarafına katkı yapmaması. Bu tabii ki grup içindeki bir iş bölümü, pek de bir şey diyemeyiz, ama Batu’nun Guns N’ Roses soslu güzel katkılar yapabileceğini düşünüyordum. Ve evet, yine Slash ve Guns N’ Roses sevgimizden (Batu ve ben) olsa gerek, albümde daha akıcı ve melodik sololar aradım. Bu konuda aradığımı pek bulamadım. Tabii bu yapılan işin kötü olduğu anlamına gelmesin! Sadece benim beklentim biraz daha farklıydı. Hem belki de ikinci albümde daha farklı şeyler olur.

İşi özü, elimizde oldukça güzel bir “çıkış” albümü var. Şans vermekten çekinmeyin ve bir sonraki için şimdiden hayaller kurmaya başlayın bence.

Mahmut Saral

Paylaş

Similar Posts

Bir yanıt yazın