Herman Taşçıoğlu Ingo Schwichtenberg anısına bir video yayınladı

Multidisipliner dER projesinin mimarı sanatçı Herman Taşçıoğlu, Helloween grubunun kurucularından, intihar ederek yaşamına son veren davulcu Ingo Schwichtenberg’e ithaf ettiği bir video yayınladı. Bu saygı videosu için Schwichtenberg ailesiyle temasa geçen ve ailenin olumlu yaklaşımları sonucunda videoyu yayına alan Taşçıoğlu Deli Kasap muhabiri Atlantisten Gelen Adam’a şunları söyledi:

“Aileyi devreye sokmamın sebebi videoda yer verdiğim, Schwichtenberg ailesi tarafından 2020’de açılan ingoschwichtenberg dot com sitesi dışında hiçbir yerde bulunmayan Ingo’nun özel ses kaydı ve çocukluğuna dair aile arşivinden fotoğraflar adınaydı. Yaslarına saygısızlık etmek istemediğim için kendileriyle temasa geçmem gerektiğini düşündüm.”

Ingo’yu 1988 yılında Paris, Monsters of Rock festival’inde Helloween ile canlı olarak izleyen Taşçıoğlu, “Helloween’in Helloween olduğu zamanlar”da yaşadığı bu deneyime dair şöyle konuşuyor:

“Power metal, esasen sevdiğim bir janra değildir. Ancak, Kai Hansen, Michael Kiske, Michael Weikath, Markus Grosskopf ve özellikle de Ingo Schwichtenberg üzerinden deneyimlediğim sözkonusu tecrübenin üzerimde uhrevi bir karşılığı vardır. Grubun 24 karat günleri, Keeper of the Seven Keys: Part II turnesi, ki plak daha o hafta raflara diziliyor, şarkıları canlı olarak ve ilk kez sahnede işitiyoruz, olabilecek en özel ve epik evreydi”.


Helloween’in 1993 sonrası dönemini takip etmediğini söyleyen Taşçıoğlu bu videoyu niçin hazırladığına ilişkin olarak sözlerine şöyle devam ediyor:

“Kai Hansen, Michael Kiske ve Ingo Schwichtenberg’in yer almadığı bir Helloween bende bağlamsal bir boşluk yaratmış olabilir; Phil Lynott’ın yer almadığı bir Thin Lizzy ya da David Byron’sız bir Uriah Heep, Jon Lord ve Ritchie Blackmore’suz bir Deep Purple veya Martin Barre’sız bir Jethro Tull gibi.. Vaktinde fırtınalar estiren bir projeyi canlandırmak adına Helloween menajeri Jan Bayati tarafından hayata geçirilen Pumpkins United konsepti son dört senedir Kai Hansen ve Michael Kiske’nin yeniden boy göstermesiyle grubu ‘kapalı gişe’ haline getirdi.. Bu ziyadesiyle makul bir girişim, darısı Sepultura gibilerinin başına.. Her ne kadar Pumpkins United’ı sahnede görmek bana manidar gelmiş olsa dahi grubun belkemiği olan Ingo’nun eksikliği bende haliyle manevi bir boşluk yarattı ve kendisi için böyle bir saygı duruşu hazırlamak istedim. Hayat anlam ve anlamsızlıktır; öyleyse, Ingo, fly free!

Ancak, farklı sanat disiplinleri içerisinde çerçevelemeye çalıştığım bu video anlatı bir Helloween şarkısı içersin istemedim. Bunun yerine Michael Weikath’ın 1984 senesinden kalma bir demosunu kullanmanın daha anlamlı olacağını düşündüm. Bunca izaha mal olan bu ruh halinin yegane sebebi; Ingo’yu sadece birkaç metre öteden izlerken hissettiğim şey Gene Krupa veya Keith Moon gibi isimleri izlerken hissettiğim şeyle aşağı yukarı aynıdır; bu ne yetenek!”

İşte bir müzisyenden diğerine yıldızlararası selam çakan o video:

Paylaş

Similar Posts

Bir yanıt yazın