“Irak’tan Esen Thrash Metal Rüzgarı” Dark Phantom

Heavy Metal asla sıradan bir müzik olmadı. Bu müziğin doğasında genel hatlarıyla tepki, isyan, öfke gibi unsurlar daima barınır. İşte tam da bu minvalde bir gruptan bahsedeceğim birazdan ama önce Heavy Metal’in yaratıcılarından efsane ses Ozzy Osbourne’un şu muhteşem sözüne bir kulak verelim: “Dünyada kızgın gençler oldukça Heavy Metal yaşayacaktır.”

Bu türün yaratıcılarından Ozzy çok haklıydı. İşte şimdi bahsedeceğimiz kızgın gençlerden oluşan grup Irak Savaşı sonrasında yaşadıkları isyanın fon müziği olan Heavy Metal ile tanışıp, yaşadıklarını enstrüman öğrenerek müziğe aktaran ve oldukça zor şartlarda besteler üreten; Kürt, Arap ve Türkmen gençlerin oluşturduğu, Kerkük’te kurulan Dark Phantom İsyanın müziğini en samimi duygularla ve oldukça cesur sözlerle icra edip yaşadıklarını tüm dünyaya duyuruyorlar.

Vokalde Mir, gitarda Murad ve Rabben, bass gitarda Sarmad, davuldaysa Mahmood’dan oluşan kadroyla 2016 yılında “Nation Of Dogs” ismiyle ilk albümlerini yayımladılar. İsyanın müziğini tokat gibi sert bir şekilde icra eden grubun tarzı Death/Thrash Metal şeklinde tanımlanabilir fakat müziklerinde yaşadıkları bölgenin folk ruhunu da hissetmek mümkündür.  Etkilendikleri gruplar arasında Metallica, Slayer, Death, Lamb Of God gibi isimleri sayabiliriz, aynı zamanda Türkiye’den Pentagram’ı da çok seviyor dostlarımız. Irak’ta yaşayan ve farklı etnik kökenlerden oluşan grup üyeleri, yıllar boyunca yaşadıkları haksızlıkları, adaletsizliği ve isyanı en güçlü şekilde dünyaya haykırıyorlar.

Düşünün ki, orada bu müziğe şeytani gözle bakılıyor ve bu müziği yapmak büyük bir tehdit olarak algılanıyor. Birçok sıkıntı ve baskı altında müzik icra etmeye çalışan grup üyeleri her şeye rağmen az da olsa farklı etkinliklerde sahne alıyor. Onca zorluğun içinde bile dünya piyasasında kendilerine yer bulan grup, müziğiyle birçok ülkede hayran kitleleri kazanmış durumda. Her grup gibi onların da en büyük hayali farklı farklı ülkelerde konserler verip, hayranlarıyla buluşup; isyanlarını, acılarını ve çok daha fazlasını yansıttıkları eserlerini sunmak…

2016 yılında yayımladıkları albümleri Nation Of Dogs’a iki video klip çeken grubun özellikle geçtiğimiz sene kitlesi iyice genişledi. Albümleri birçok ülkede CD ve kaset olarak yeniden basıldı. Şarkılarında yalnızca bestelerle değil sözlerle de dikkat çekmeyi başarmış olan grubun yaşadıkları coğrafyadan beslenen isyanı yozlaşmış politikacılara, dinlere ve yaşanılan tüm haksızlıklara karşı duran bir isyan ve bu isyanlarını dünyaya Heavy Metal ile duyurmaya çalışıyorlar.

 Türkiye’ye yakın her grup gibi onlar da burada birçok seveni olduğu için bir konser vermek istiyorlar. Onlar için öyle çok büyük bir yerde çalmaları önemli değil, yalnızca bir sahnesi olması bile yeterli. Bu müziği oldukça iyi şartlar altında yapan farklı ülkelerdeki çoğu gruptan daha samimi ve çok daha gerçekçiler çünkü Dark Phantom Irak Savaşı sonrası keşfettikleri ve sımsıkı sarıldıkları bu müziği yeri geldiğinde gitarlarına tel bulmakta bile zorlanarak ve ülkelerinde onları anlamayan bir siyasi yönetimin binbir zorluğu altında yapıyor. Bu baskılar Nation Of Dog’s isimli ilk albümlerindeki yer yer Death Metal’e meyleden sert bir öfkeye dönüşüp tüm dünyaya yayılan bir çığlık. Bu çığlığı keşfetmeye, kardeşlerimiz Dark Phantom’un isyanına ortak olmaya hazır mısınız? O halde sizleri aşağıda verdiğimiz linklerden grubu takip etmeye davet ediyoruz. Emin olun çok şey kazanacaksınız.

Grupla İlgili Son Gelişmeler
İlk albümleri Nation Of Dogs’un ardından sıkıca hazırlanan grup, şu sıralar yeni albümleri üzerinde çalışıyor. İlk albümlerine göre daha da sert bir albümle geri döneceklerinden bahseden grup gerçekten ellerinden gelenin en iyisini yapmak adına büyük bir özveri ile çalışıyor.

Grubun bass gitaristi Sarmad Jalal kısa bir süre evvel gruptan ayrıldı ve kariyerine solo olarak devam ediyor. Sarmad’in yerine şu anda bass gitarları grubun solisti Mir üstleniyor ve bir süredir konserlerde bass/vokal şeklinde devam ediyor.


GRUP ÜYELERİNİN FARKLI PROJELERİ

Oriental Death Metal tarzında Cyaxares isimli solo çalışması bulunan grubun sesi Mir bu anlamda çok yönlü ve üretken. Whores of Babylon (2014), House of the Cosmic Waters (2017) ve en son şu sıralar büyük bir zevkle dinlediğim Shahnameh (2019) isimli albümü yayımladı. Cyaxares dışında Mir ayrıca 2020’nin ilk günlerinde Torture Hymns isimli projede Sami Noorallah isimli müzisyenle bir araya gelip tavizsiz bir albüm olan Mass Obliteration’a imza attı. Mir daha birçok projede ismi olan bir isim. Mir gibi solo proje konusunda aktif olan bir diğer kişi ise grubun sevilen gitaristi Rabeen, ilk albümü Black Tears 2014 yılında yayımlandı. Kendine özgü eşsiz bir gitar çalış stiline sahip olan gitarist, Heavy/Thrash metal çizgisinde enstrümantal albümler yapıyor. En son 2018 yılında yayımladığı Resurrection da oldukça etkili bir albüm.

Grup Üyeleri;

MIR – Lead vocalist & Bassist

MURAD – Guitarist

REBEEN – Guitarist

MAHMOOD – Drummer

Grubun linkleri;

Facebook:
https://tr-tr.facebook.com/metalbandIraq/

Twitter:
https://twitter.com/darkphantom_iq

Spotify:
https://open.spotify.com/artist/5xnui1xnHDEqPXjLCYxOud

Youtube:
https://www.youtube.com/channel/UCKa9MUNPylmcwe2dVSJFz6w

Grubun klipleri;

DeliKasap 19. Yıl Özel Sayısı’nı ön sipariş vermek için:

Paylaş

Similar Posts

Bir yanıt yazın