Kanada’nın bereketli topraklarında doğmuş kökten-Metal Grubu: Exciter

Yıl 1978, yer Kanada. Hell Razor adlı kural tanımaz grubumuzun üyeleri John Ricci, Dan Beehler ve Allan James Johnson tarafından Exciter dünyaya geldi. Grup ilk demolarını 1980 yılında Shrapnel Records şirketindeki Mike Varney’e yolladı. Varney, şarkılara “World War III” adlı parçayı da ekleyerek 1980 yılında “US Metal Volume II” adını taşıyan derleme bir albüm düzenledi. Kısa süre sonra Exciter şirket tarafından onaylandı. Nihayet 1983 yılında Exciter imzasını taşıyan “Heavy Metal Manic” adlı debut albümü bir vücut bulmuştu.

Takvimler 1984 yılını gösterirken, Megaforce Records’dan “Violence & Force” adıyla 2. albümü çıktı. Bunun şerefine grup, Anthrax’ın açılış sahnesi olarak Amerika’da tur yaptılar. Daha sonra Londra’daki bir şirket ve Guy Bidhead (Motörhead`ın prodüktörlüğünü üstlenen abimiz) prodüktörlüğünde “Long Live the Loud” albümünü piyasaya sürdüler. Accept ile Avrupa turları, Megadeth ve Motörhead ile Amerika turları derken yıl sonunda Long Live the Loud albümüne “Feel the Knife” adını taşıyan 3 bonus parça eklediler. Kısa bir süre sonra John Ricci gruptan ayrıldı ve yerini Brian MCphee aldı.

Yeni gitarist ile daha melodik bir sound yakalayan grup, 1986 yılında “Unveiling the Wicked” albümlerini çıkardılar. Albümde çok büyük bir başarıya ulaştıktan sonra Motörhead ve Manowar gibi dev gruplarla sahnenin tozunu attırdılar. Daha sonra vokalistliğini üstlenen davulcu Dan, artık hem davul hemde vokalle uğraşmak istemediğinden grup yeni vokal arayışlarına girişti. Yeni vokalist çok zaman geçmeden bulunmuştu. İsmi “Rob Malnati” olan vokaliyle, 1987 yılında, yeni albümleri Exciter (O.T.T.) piyasaya çıktı. Albümün yayıncılığını kanadalı şirket Maze Music üstlenmişti.

1991 yılında grup üyeleri, tekrardan davulcu Dan’i vokal koltuğuna oturttular. Ancak birkaç ay sonra gruptan ayrılan orjinal vokalist John Ricci tekrar gruba geri döndü. Ufak bir kadro değişikliğine bas gitarist David Ledden da katılmıştı.

1992 yılında Alman metal şirketi Noise Records ile “Kill After Kill” albümü piyasaya çıktı. 3 hafta sonra Rage grubuyla Avrupa turnesine çıkan grup, 1993 yılında “Better Live than Dead” albümünü yayınladılar. Sonrasında memleketleri Kanada’da turne yapan deli çocuklar, anlaşmazlıkları göstererek grubu dağıttı. Gözden uzak, sırra kadem basan grup, 3 yıl aradan sonra tekrar ortaya çıktılar.

1996 yılında tekrar yeni kadrosuyla ortaya çıkan grubun kökleri şu şekildeydi; orjinal gitaristi John Ricci, yeni vokalisti Jacques Bélanger, yeni davulcusu Rick Charron ve yeni basçısı Marc Charron. Bu ortaya çıkıştan bir yıl sonra 1997 yılında “The Dark Command” albümleri yayınlandı. Albümden sonra Anvil and Flotsam ve Jetsam ile birlikte avrupa turuna çıkarak eğlenceye kaldıkları yerden devam ettiler.

2 yıl katılmış oldukları festivallerden sonra 2000 yılında “Blood Of Tyrants” albümlerini piyasaya sürdüler. Albüm sert ve agresif tonlar barındırıyordu. Daha sonra grubun basçısı Marc kariyerini endüstri ve teknoloji alanında yapmaya karar vererek gruptan ayrıldı.

2003 yılında John ve Rick geri dönerek, kadroya vokalistleri Rob Degroot’u ve basçıları Paul Champagne’ı dahil ederler. Fakat belli nedenlerden dolayı Rob çok geçmeden ayrılmak zorunda kaldı. Daha önceki vokalistlerden Jacques Bélanger, bu vesileyle tekrardan gruba ayak basmış oldu. Grubun tekrardan düzene oturmasının arından “New Testament” gibi süper bir albüm kaydedip yayımladılar. Çoğu kesime göre grubun en iyi albümü olan New Testament’in ardından Aralık 2007 ve Ocak 2008’de iki kez ertelenen grubun onuncu albümü Thrash Speed ​​Burn, 22 Şubat 2008’de Avrupa’da ve 4 Mart 2008’de dünya çapında yayınlandı. O zamandan beri birçok olumlu eleştiriler aldı.

Şubat 2014’te, grubun resmi Facebook hayran sayfasında gitarist John Ricci’nin gruptan ayrıldığı duyuruldu. Bu ayrılıktan sonra orijinal üyelerden hiç kimse gruba dahil değildi.

Orijinal Exciter ekibi kısa bir süre sonra tekrar bir araya gelerek 25 Nisan 2015’te Keep It True Festivali’nde ve Mart 2015’te New York’taki Defenders of the Old Festivali’nde sahne aldılar. Son kez olması beklenen bu geri dönüşün üstüne 2019’da yeni bir albüm duyurusu yapıldı ancak henüz albüm yayımlanmış değil.

1983 yılında babalar Anthrax ve crew ile kankalık halindeyken…

DELİKASAP SON SAYI ÇIKTI, ALDINIZ MI?

Paylaş

Similar Posts

Bir yanıt yazın