Led Zeppelin, sinekten yağ çıkarma peşinde

Severiz Led Zeppelin’i de, Robert Plant’i de… Başlıktan sakın ola ki ustalara, bize ilham veren bu mübarek müzisyenlere (mübarek!?) saygısızlık yaptığımız addedilmesin. Lakin Led Zeppelin kankalarımızın; geçen sene başlattıkları “re-issue” yani yeniden allayıp pullayıp eski şarkıları piyasaya sürmek projeleri kapsamında, daha önce yayımlanmış albümlerini yeni düzenlemelerle yayımlama cabbarlığı omuz silkmemize, burun kıvırmamıza ve hatta öflememize yol açtı! Şüphesiz ki Rock müzik tarihinin en uzun soluklu gruplarından Led Zeppelin, buna hiçbir itirazımız yok ve fakat bu soluklanma meselesinde eskinin ekmeğini yemenin yanı sıra, biraz da nefesi “yeni” şarkılar için tüketseler, çok daha şirin olmaz mı sevgili müzikseverler?
3152-led-zeppelin-sinekten-yag-cikarma-pesinde-3

Neymiş bu seri bir göz atalım:

Bu seri, Led Zeppelin’in müzik tarihine altın harflerle geçen son üç stüdyo albümü “Presence”, “In Through The Out Door” ve “Coda”yı içeriyor; düzenlemeler ise efsane isim Jimmy Page’e ait (Ekmeğinin peşinde yani abimiz). Proje kapsamında daha önce yayımlanan, Led Zeppelin’in ilk altı stüdyo albümünü içeren re-issue setleri büyük ilgi görmüş, albümler müzik listelerinde 50 senenin ardından tekrar fırtınalar estirmişti (Hep beraber burun kıvırıyoruz). “Presence”, “In Through The Out Door”, ve “Coda”nın bir arada toplandığı bu muhteşem setin 31 Temmuz Cuma günü Ahmet Ertegün’ün kurucusu olduğu Atlantic/Swan Song etiketiyle müzik severlerle buluşması bekleniyor (Şimdi de omuz silkelim).

3152-led-zeppelin-sinekten-yag-cikarma-pesinde-2

Yeniden düzenlenen kayıtların bulunduğu bu seri Single CD, Deluxe Versiyon (2CD ve 3CD), Single LP, Deluxe Versiyon (Plak), Super Deluxe Box Set ve dijital format olmak üzere bir çok farklı formatta yayımlanacak (Biz bunları söylerken yorulduk ve iyi para gelir buradan). Led Zeppelin’in Deluxe versiyonlarını satın alan müzik severlere daha önce yayınlanmamış bir parça ile bir de süprizi olacak (Bak sen!)! Deluxe versiyonda aynı zamanda koleksiyonerlerin çok hoşuna gidecek 72 sayfalık, içerisinde Led Zeppelin’in daha önce hiç görülmemiş fotoğraflarını içeren bir kitap da bulunuyor (Buna itirazımız olmaz da yeni üretim diyoruz, hoop!).

Yapmayın böyle şeyler ağalar, ne siz bizi üzün, ne de biz sizi… Ha, yeni bir albüm yapsaydınız, dibine kadar hakkınızdı bu caf-caflı projeler ama böyle olmadı, hiç kusura bakmayın! Dinleyiciyi s.kmeye kalkmayın!
3152-led-zeppelin-sinekten-yag-cikarma-pesinde-1

Paylaş

Similar Posts