LEMMY KILMISTER: YILDIZ TOZUNA DÖNÜŞMEDEN ÖNCE SON RÖPORTAJ!!!

Büyük rock’n’roll üstadı, Motörhead’in Yüce Şimendiferi Lemmy Kilmister 28 Aralık 2015’te artık rock yıldızlığı rütbesini de aştı ve yıldız tozu oldu. Sağlığında DeliKasap Dergi & TR!P Dergi müttefikliğinde, Mahmut Saral ve dadaşları tarafından gerçekleştirdiğimiz bu kolektif röportaj, belki de onun göklere karışmasından önce verdiği son söyleşilerinden biri. Daha önce ilk olarak kardeş yayınımız TR!P Dergi’de yayımladığımız bu mülâkatı, üstadın ölüm yıldönümünde bu kez de ilk defa DeliKasap’ta yayımlamaktan kıvanç duyarız!

“Kimle tanışmak istersin?” diye sorsalar, uzun bir liste çıkarabilirim ve o listedeki ilk isimlerden biri de kesinlikle rock ikonu Lemmy Kilmister olur. Lemmy baba ve grubu Motörhead, geçtiğimiz ağustos ayının sonuna doğru Bad Magic isimli yeni albümünü hayranlarıyla buluşturdu. Eh, konserler de arka arkaya geliyor. Son yıllarda ciddi operasyonlar geçiren Lemmy’nin sağlığında arada ufak aksaklıklar olsa da gelen son bilgilere göre taş gibi ve daha da iyi olacak.

Yeni albüm, Bad Magic hakkında neler söyleyebilirsin?

– “Bildiğin gibi, bu yeni bir Motörhead albümü. Şu an birçok ülkede bir numarada yer alıyor. Sanırım nasıl olduğu hakkında karar vermek için dinlemek zorundasın. O kadar da kötü olamaz.”

Bad Magic, 28 Ağustos 2015 itibarıyla satışa sunuldu. Bu soru – cevap seansını gerçekleştirdiğimiz esnada ülkemizde henüz çıkmamıştı. Lemmy’den cevapları almamın üzerinden birkaç gün geçmişti ki kapımı postacı çaldı ve elime bir paket tutuşturdu. İçinde Motörhead penaları ve grup üyeleri tarafından imzalanmış Bad Magic albümü vardı. Nasıl mutlu oldum anlatamam, ama yeni albüm hakkında bir şeyler söyleyebilirim.

Bad Magic, 13 şarkıdan oluşuyor. Victory or Die isimli harika şarkıyla başlayarak ya hep ya hiç mesajını veriyor ve albümde The Rolling Stones’un Sympathy for the Devil şarkısının başarılı bir Motörhead yorumu yer alıyor. Oldukça tempolu bir albümle karşı karşıyayız. Davullardan gitar sololarına, vokallere kadar her şey çok iyi. Albümde dikkat çekici bir diğer şarkı olarak da Till the End’ten edebilirim. Kesinlikle çok iyi bir slow.

Unutmadan, Lemmy çoktan bir sonraki albüm için konuşmaya başladı bile. Eğer işler yolunda giderse, önümüzdeki 2 yıl içinde Motörhead’ten yeni bir albüm daha gelecek. Emeklilik yok anlayacağınız!

Sosyal medya kullanıyor musun ve bir akıllı telefonun var mı?

– “Bir iPhone telefonum var, ama sosyal medyada yokum, hem de hiç.”

İnternet, sosyal medya ve akıllı telefonlar, artık birçoğumuz için olmazsa olmaz. Müzik dünyasından da birçok örnek görüyoruz. Özellikle tanıtım ve hayranlarla iletişim için sosyal medyanın önemi büyük. Lemmy ise, bu işi tanıtım şirketlerine bırakıyor.

Sence teknoloji müziği geliştiriyor mudur? Artı ve eksi yönleri var mı?

– “İnsanlar teknolojiye çok fazla odaklı ve çok kafa yoruyorlar. Artık gerçek kamera görmek çok zor. Sadece akıllı telefonlar görüyorsun ve insanlar her konserde akıllı telefonlarıyla bir şeylerin fotoğraflarını, videolarını çekmekle meşgul. Böyle yapınca da müziğe eşlik etmeyi, konseri unutuyorlar.”

Spotify, Apple Music, YouTube gibi dijital müzik servisleri hakkında ne düşünüyorsun? Öte yandan plaklar da geri döndü…

“Dijital erişilebilirliğin doğru şey olup olmadığı hakkında pek emin değilim, ama sanırım süreç dediğin de budur. Plakları seviyorum ve sanıyorum daha fazlasıyla geri dönecektir.”

Son yıllarda elde edilen veriler, özellikle Amerika ve İngiltere’de plak satışlarının tekrar yükselişe geçtiğini gösteriyor. Bu sebeple müzik şirketlerinin plaklara yönelik çalışmaları arttı. Ses kalitesine önem verenler olduğu gibi sadece bu akımdan yararlanarak para kazanma derdinde olanlar da var. Eh, işin analog sistem tarafı da var tabii.

Şu aralar favori içeceğin ne?

– “Votka + portakal.”

Binden fazla kadınla birlikte olmuş biri olarak, yolun başında olan bir gence ne tavsiye edersin?

– “‘Öpmedim’ ve ‘Bir şey söylemedim.’ Ayrıca, etrafta uçuşan her söylentiye de inanmamalısın.”

Sosyal medyada bazen kampanyalar görüyoruz. “Lemmy for the President”, “Ozzy for the President” gibi. Ne düşünüyorsun? Belki de sen başkan olsan dünya daha iyi olur…

– “Ha ha, asla olmaz. Benim görüşümü biliyorsun. Benim görüşüme göre bütün politikacılar yalancıdır.”

Senin için “Lemmy is God”, “Lemmy, tanrıdır” da deniyor…

– “Tanrı, benden daha uzun.”

Eğer müzikle uğraşmıyor olsaydın, ne yapardın?

– “Bu konuda hiçbir fikrim yok. Daha önce bunun üzerine hiç düşünmedim. “

Savaş tarihi üzerine büyük bir koleksiyonun var. Peki o koleksiyonda Türk ve Sovyet ordularına ait eşyalar da var mı?

“Evet, var tabii ki. Koleksiyonumda tüm dünyadan özel bir şeyler var.”

Jimi Hendrix ile en iyi anın neydi?

“En iyi an ya da en iyi hatıra hakkında bir bilgim yok, çünkü çok çok uzun süre önce onunla çalışmıştım. Belki de her şeyi denemiştik birlikte ve her şey yeniydi o zamanlar.”

Love Me Forever şarkısı gerçekten ölü bir sevgiliye mi yazıldı?

– “Şarkıyı yazmaya başladığımda aklıma sözler geliyordu ve ben de yazıyordum. Her zaman şarkılara özel anlamlar yüklemiyorum.”

Evlilik hakkında ne düşünüyorsun?

– “Bana göre değil.”

Yeni jenerasyon gruplar arasında dinlediğin isimler var mı?

– “Hayır, yok. Hala her zaman favorim olan isimleri dinlemeye devam ediyorum.”

Örneğin, ZZ Top ve Abba.

Bu aralar çizgi fim izliyor musun?

– “Gerçekten bu aralar çizgi film izlemeye pek vaktim olmuyor.”

Slash ile çok iyi arkadaşsın. Nasıl tanıştınız, hatırlıyor musun?

“- Gerçekten nasıl tanıştık şu an hatırlamıyorum. Slash, gerçekten iyi bir adam ve iyi arkadaşız.”

Lemmy ve Slash’in yıllar öncesine dayanan bir dostluğu var. Birlikte birçok şarkı yaptılar, klipler çektiler ve konserlerde çaldılar. Slash, Lemmy’ye çok saygı duyuyor ve Lemmy hasta yatağındayken de başında bekliyor. Tıpkı “iyi günde kötü günde” muhabbeti gibi…

En büyük pişmanlığın neydi?

– “Yok öyle bir şey.”

“I don’t want to live forever” diyordun hani. Peki ya gerçekte?

– “O sadece şarkının (Ace of Spades) bir bölümüydü. Hiç kimse sonsuza kadar yaşamak istemez.”

Motörhead’i tekrar Türkiye’de görmek istiyoruz ve bazı söylentiler de var bu konuda. Peki sizin planınız var mı?

– “Tabii ki gelmek isteriz, ama bu konularda ajansımız çalışmalar yürütüyor.”

2015’te Türkiye için hem Scorpions hem de Motörhead söylentileri dolaşıyordu ortada. Hatta Alter Bridge’ten de söz ediliyordu. Ne var ki hiçbiri resmiyet kazanmadı. En azından şimdilik…

Long live Lemmy!

Gitti, cevap vermedi…

NOT: Kardeş yayınımız TR!P Dergi Özel Koleksiyon Sayısını 1 Nisan’a yetiştirmemiz için de çalışmalarımız devam ediyor.

Paylaş

Similar Posts

Bir yanıt yazın