Mayhem 10 Ocak Gecesi İstanbul’u Yaktı

[vc_row][vc_column][vc_column_text]True Black Metal’in efsaneleri Norveç Black Metali’nin öncüsü Mayhem 2019 yılında öyle bir albüm yaptı ki, Daemon isimli albümleriyle resmen köklerine dönüp hepimizi mest ettiler. O dönemde Delikasap’ta yazdığım bir yazıda ”grubu bu efsane albüm sonrası mutlaka izlemeliyiz” diyerek organizatörlere seslenmiştim. Elbette benim etkim olmuştur demeyeceğim ama kısa bir süre sonra grubun If Performance’ta konser yapacağı açıklandı ve tahmin ederseniz ki her fan gibi resmen havalara uçtum. Mayhem’i daha evvel 2011 yılında Unirock Festivali’nde izlemiştim ama yetmemişti.  Grubu ne olursa olsun bir kere daha izlemek, hatta grupla tanışmak çok istiyordum. Hele ki Daemon gibi kült bir albüm sonrası bu gibi duygularım iyice depreşmişti. Açıklandığı gibi biletlerini aldığımız konserin gün sayımını yaşarken, Delikasap’ta bir de grupla röportaj yapmak ayrı bir heyecan yarattı ve sonrasında grubun gitaristi Teloch ile yazışmalarımız vs. derken, grubun geleceği günü tabir-i caizse büyük bir sabırsızlık içinde bekledim. Son birkaç haftadır benim için oldukça zor ve stresli bir zaman diliminden geçtiğim bu günlerde en sevdiğim grupların başında gelen Mayhem, İstanbul’a geldi ve bu konser benim için çok ama çok farklı oldu. Etrafta konser sonrası söylenen şu oldu bu oldu gibi şeylere kulak asmayın, grup taş gibi çaldı ve mükemmel bir setlist ile ruhumuzu doyurdu. Orada olan ve bunu sonuna kadar yaşayanlardan biri olarak şunu söyleyebilirim ki, Mayhem’in bu konseri o gece orada olanlar için kolay kolay akıllarından çıkmayacak derecede iyi ve etkiliydi. Şimdi o geceye dönelim ve detayları sizlerle paylaşalım, hazırsanız başlıyoruz.

KONSER ÖNCESİ IF PERFORMANSIN ÖNÜNDEKİ KALABALIK FANLAR

Daha önce Dr. Skull, Watain ve Masters Of Thrash konserleri için geldiğimiz If Performance’ta böylesine bir kalabalığa hiç şahit olmamıştım. Gerçi konserin Sold Out olacağı açıklanmıştı ama bu kalabalık tahmin edeceğinizden çok ama çok daha fazlaydı. Oldukça ateşli bir fan kitlesi bekliyordu bu konseri,  corpse paint yapıp gelen gençler, oldschool fanlar, müzisyenler, herkes bu konser için heyecanla oradaydı ve memleketin farklı illerinden gelen birçok arkadaşımız da oradaydı. Kimisi belki de ilk kez kimisi benim gibi ikinci kez ve yine kimisi ise üçüncü kez izleyecekti Mayhem’i; işte buradan da anlayacağınız üzere grubu seven ve black metal hastası olan herkes oradaydı.  Alana girerken ve girdikten sonra kuyruklar bitmek bilmedi, katılım ve ilgi çok yüksekti. Şimdi hep birlikte bu cehennem kalabalığını oluşturduğumuz tüm dostlar ile Mayhem konserine geri dönelim…

MAYHEM İSTANBUL’U RESMEN YAKTI

9 yıllık bir aradan sonra Mayhem sahneye çıktığında hepimizi büyük bir heyecan sardı. Son albümden Falsified and Hated ile start verilen bu ayine To Daimonion, Bad Blood, Invoke the Oath ve Malum gibi her biri muhteşem çalışmalarıyla devam ettiler. Son albümün en etkili şarkılarından Malum’un riflerini duyduğumuz anda tüylerimiz resmen diken diken oldu. Kitle bu şarkıyı gerçekten çok seviyordu ve şarkıya eşlik edenlerin sayısı hiç de az değildi. Mayhem’in en sevilen şarkılarından My Death’e geldiğimizde resmen ruhumun sarsıldığını hissettim. Atilla, mükemmel bir solist ve o gece gerçekten kusursuz bir performans sergiledi.  Grubun sahnedeki kostümleri ve duruşu çok etkileyiciydi. Konseri üç bölüme ayıran grup ikinci bölümü efsane albümleri ‘’De Mysteriis Dom Sathanas” klasiklerine ayırmıştı. İşte bu bölüm efsane ses Dead’in sesinin yankısıyla tüm zamanların en büyük Black Metal marşlarından Freezing Moon ile başladı ve orada bulunan kalabalık resmen bu şarkıyla kendinden geçti. Bu efsane şarkıdan sonra sırasıyla Life Eternal, Pagan Fears, Buried by Time and Dust gibi klasiklerle ayin en etkili şekilde devam etti. Bu bölümde çalınanlar sıradan şarkılar değildi. Aklınıza Dead, Euronymous efsaneleri geliyor ve bu iki efsane müzisyenin yarattığı eserlerin lanetinin sonsuza kadar tüm dünya üzerinde kalacağını hissettiriyor. Bunu hissettiğinizde orada olmaktan ve bu anlara şahit olmaktan bir kez daha mutluluk duyuyorsunuz. Mayhem eşsiz bir performans sergiliyor ve sizi cehennemin dibine doğru sürükledikçe sürüklüyor. Grubun gitaristi Teloch ve diğer gitaristi Charles Hedger resmen ortalığı yıkıyor karanlığın melodilerini ruhumuza gönderiyorlar. Atilla kendine has vokaliyle derin izler bırakırken her çığlığında tarifsiz ıstırabını sizlere fazlasıyla yaşatıyor. Grubun kurucularından Bass Gitarist Necrobutcher kendinden geçerek çalıyor enstrümanını. Şahit olduğunuzda bir kez daha bu herif insan olamaz dedirten ve gökgürültüsünü andıran stiliyle tüm zamanların en özgün davulcusu olan HellHammer‘a inanamıyorsunuz.

Kısacası Mayhem o gece her yönden aklımızı aldı. İlk iki bölümün ardından grubun ilk döneminden ağırlıklı bir setlist başladı. Pure Fucking Armageddon, Deathcrush , Chainsaw Gutsfuck, Carnage yine aklımızı aldı. Bu dönemin de en klas şarkıları icra edilirken, hiç bitmesin istediğimiz ve kendimizden geçtiğimiz bu ayin maalesef sona eriyor. Bizlerse rüya gibi geçen bir Mayhem konserinin ardından, cehennemi kalabalık ile alandan bin bir zorlukla ama mutlu bir şekilde dışarı çıkıyorduk.

VE SON OLARAK

Az evvel belirttiğim üzere grup muhteşem bir setlisti taş gibi çaldı. Bizler konserin bittiğine inanamadık, bu muhteşem gecede emeği olan herkese, orada bulunup bu ayine katılan tüm dostlara bir kez daha buradan bir selam göndermek ve teşekkür etmek istiyorum. Mayhem burada çok seviliyor bunu yaşadım ve gözlerimle şahit oldum. Umuyoruz bu Sold Out geçen muhteşem konser gelecekte Marduk, Emperor ve Dark Funeral ile randevularımıza da karanlığın içinden bir ışık tutar ve o efsaneleri de böyle bir kitle ile izleme şansına ulaşabilir, ruhlarımızı karanlığın soğuk ve tekinsiz gerçekliğiyle doyurma şerefine nail oluruz.

MAYHEM ‘e 

Dear Lords of Chaos,

That was a deep pleasure to being at your show, being company of your darkness, feeling how is like to be in hell, feeling power and misery of death. You are always welcomed here by your fans. Also meeting with you, taking some photos and talking made some good uniqe memories. I will never forget that night.

SETLIST

Act I

Falsified and Hated

To Daimonion

My Death

Malum

Bad Blood

Invoke the Oath

Act II

Freezing Moon

Pagan Fears

Life Eternal

Buried by Time and Dust

Act III

Intermission

(Silvester Anfang)

Deathcrush

Chainsaw Gutsfuck

Carnage

Pure Fucking Armageddon

Tüm Fotoğraflar – Esra Atakan  (Kendisine sonsuz Teşekkür Ederim)

Video – Magnus Opus / Özgür Kaygısız

Konserden Bir Bölüm izlemek için:

Paylaş

Similar Posts

Bir yanıt yazın