0C36B67B CAE2 446F 87F5 1C2A4BD19D90

Metal Müziğin Sesi Olmaya Adanmış Delikanlılar: Hellhammer

1982 yılında kurulan İsviçreli Extreme Metal grubu Hellhammer, hiç kuşkusuz Black, Death ve Doom gibi türlerin doğuşunda büyük bir role sahiptir. Günümüzde bu türlerde müzik yapan birçok grubun en çok etkilendiği, ilham kaynağı olduğu grup Hellhammer’dır. Grubun tarzı genel olarak Proto-Black şeklinde kabul görmektedir. Grubun kurucusu Tom Gabriel, yine ilk dönemlerinde benzer stilde müzik yapan Celtic Frost grubunun da kurucusudur. 

Black Sabbath, Venom, Raven ve Motörhead’in şarkılarından esinlenen grup, Tom Gabriel ve Steve Warrior tarafından 1982 yılında kuruldu. O zamanlarda Hammerhead olarak bilinen grup, zamanla günümüzdeki ismini aldı. 

Baterist Bruce Day’in katılmasıyla orijinal kadrosu oluşan grup, aykırı olarak görülen müziklerine rağmen “Triumph of Death” ve “Satanic Rites” demolarıyla piyasada oldukça beğeni kazandılar. Bunun sonucunda Alman müzik şirketi Noise Records, grubu takibe alarak anlaşma yaptı.

apocaliptic

Ufak kadro değişikliğinden itibaren grubun müziğinde ve liriklerinde hissedilebilir derecede değişimler olmaya başlamıştı. Yüksek kiralar ve uygun olmayan stüdyo saatleri nedeniyle albüm kayıtlarında zorlanmalarına rağmen grup, 1983 yılında ilk kayıtlarına başlamışlardı. 1984 tarihinde ise 4 şarkı içeren ilk ve tek albümleri olan Apocalyptic Raids’i yayımladılar. Bu efsanevi çalışma çok büyük takdir topladı ve metal piyasasında o güne kadar yapılmış en şiddetli, en aşırı çalışma olarak kabul gördü. Doom, Thrash, Death ve Black türlerinin elementleriyle oldukça yaratıcı bir grup olarak tarihe geçmişlerdir. Napalm Death, Sepultura, Samael, Incantation ve Behemoth gibi gruplara ilham kaynağı olan Hellhammer’ın şarkılarına, günümüzdeki birçok grup tarafından cover yapılmıştır. 

celcitfrost

1984 yılında dağılıp, küllerinden Celtic Frost olarak doğan bu delikanlılar, “Messiah” şarkısını Celtic Frost grubunun çatısı altında yeniden ele aldılar. Kasım 2008’de Hellhammer’ın demolarını ve orijinal ana bantlarını içeren Demon Entrails albümü ile Celtic Frost’un da dağıldığını duyurarak son kez veda ettiler. CD ve LP formatında Hellhammer’ın tam tarihi, yayımlanmamış fotoğraflar ve tüm parçaları ile Century Media Records tarafından yayımlandı. 

Ayrıca Tom Gabriel, 2010 yılında Hellhammer’ın resimli tarihi ve adı geçen grupların ilk günlerini belgeleyen Celtic Frost 1982-1985 adlı bir kitap yayımladı. Kitapta Darkthrone gitaristi Nocturno Culto’nun önsözü ve yazar Joel McIver’in tanıtımı yer almaktadır.

satanic rites

Eski grubunun tartışmalı statüsüyle ilgili olarak, Tom Gabriel şunları söylüyordu;

“1984 ve 85 yıllarında, Martin Eric Ain ve ben Celtic Frost’un ilk iki albümü Morbid Tales ve To Mega Therion’u kaydettiğimizde, Hellhammer neredeyse bir lanet gibi üzerimizdeydi. Hellhammer, hedeflerimiz üzerine düşmemizin ve Celtic Frost’u düşünmemizin nedeni olmasına rağmen, bir tarafları yolumuzda güçlü kayalar olmaya devam etti. Birçok kişi, Celtic Frost’u sadece bir isim değişikliği ile aynı grup olarak gördü. Hellhammer’daki müzik kalitesi eksikliği, Celtic Frost için tarafsız bir tepki almamızı neredeyse imkansız hale getirdi. Uzun bir hikaye, kısaca anlatmak gerekirse; neredeyse tüm çalışmalarımızı ve hayallerimizi öldürdü.”

Hellhammer’ın ve Celtic Frost’un bitmesindeki en büyük faktör belki de o yıllardaki zorluklardı, kim bilir? Celtic Frost grubu olarak devam etmiş olan ekip, inişli çıkışlı kariyerlerine rağmen metal severleri oldukça tatmin ettiler. 

DeliKasap 19. Yıl Koleksiyon Sayısı’nı sipariş vermek için;

Paylaş

Similar Posts

Bir yanıt yazın