METALLICA’YA EVİNİ AÇAN AİLENİN DİREĞİ YIKILDI: #RIP JONNY Z

Cliff Burton’ın kollarında daha kundakta bebekken pış-pışlanarak kutsanan o metal bebek, Rikki Zazula, daha henüz annesi Marsha’yı kaybetmesinin acısı çok tazeyken bir darbe ile daha sarsıldı: Babası Jonny Zazula da yıldız tozu oldu. Ancak Jonny Z, sadece Rikki’nin babası değil, başta Metallica olmak üzere birçok dev metal efsanesinin de adeta vaftiz babalığını yaparak onların “yeniden doğuşları”nı sağlayan, büyük metal gruplarına yön veren, metal kültürünün büyük babalarından, heavy müziğin “ombudsman”larından biriydi. Dolayısıyla bu kayıp, hepimizin kaybıdır; uğurlar olsun Jonny Z!

Seksenli yılların başında, Califonia’nın zengin mahallelerinde değil ama tekinsiz arka sokaklarında kankalarıyla birlikte bizim DeliKasap benzeri dergiler ve fanzinler çıkartıp köpek-öldüren şarapları deviren Brian Slagel aynı zamanda bizim Metallica berduşlarının da en büyük destekçilerindendi. 82 yılına gelindiğinde Metal Blade plak şirketini kuran Slagel aynı zamanda Lars ve mahdumlarının ilk resmi tecimsel çalışmalarını da Metal Massacre adlı toplama albümlerine sokarak gruba “Yürü Ya Kulum” diyen nur yüzlü metal insanıdır. Ama bizimkilere yaptığı en büyük kıyak, tüm bu yukarıda saydığım yoldaşlıkları bir yana, dergi-kaset-plak değiş tokuşu yaptığı bir başka nur yüzlü metal-kankası, Jonny Z Baba ile Metallica’yı aynı semtte buluşturmasıydı.

Her ne kadar işbu yazı Jonny Z Babaya hürmeten yazılmışsa da Brian Slagel Babayı da altını kalın çizgilerle vurguladığımız dergimizin sahifelerinde de anmamız elzem; zira Slagel sadece Metallica değil, Slayer’dan The Black Dahlia Murder’e, Amon Amarth’tan Cannibal Corpse’a tonlarca Şeytansever metalcinin geniş kitlelere “Hey” demesine vesile olmuştur; bunlar öncü adamlar, Zazula, Slagel, her daim taltif edilmeyi hak ediyorlar. Zira bu herifler underground metalin ana akıma taşınması sürecinde sert müziğin Arif Mardin’leri rolünü oynadılar.

Elbette ki Jonny Zazula, o dönemde Brian abimizden bir tık daha itibarlı bir pozisyondaydı ve Slagel gibi Metallica’nın ağzına bir parmak bal çalıp diğer gruplarla toplama albümlerde yer almalarını değil, bizzat arı kovanının ta içine dalmayı ve tüm balı kaşıklamalarını salık veriyordu onlara:

“İvedilikle New York’a gelin, size plak yapacağım!”

 İşte önceki gün yıldız tozuna dönüşüp sevdiceği eşiyle birlikte semalarda gezinme yolculuğuna çıkan büyük metal insanı Jonny Z, Lars’a ilk Metallica plağını yapma teklifini eden güzel adamdır. Eşi Marsha ile birlikte bizim sıpalara evlerini açmış, Metallica grubunun dünyaya açılmasını sağlamıştır. Zira Jonny Zazula tarafından 1983 yılında kurulan Megaforce Records, Metallica’nın ilk iki albümleri Kill ‘Em All ve Ride the Lightning albümlerini yayınlanmıştır.

İşte bu güzel adamların hikâyesini dünden bugüne çok özel bir basılı sayıda sizlere sunduk.

Daha fazlası DeliKasap 666+2. sayıdadır.

Uğurlar ola Jonny Zazula!

DeliKasap | 666+2 | 20. Yıl Özel Sayı

 

Paylaş

Similar Posts

Bir yanıt yazın