November Rain’in kısa hikâyesi #GunsNRoses

Guns N’ Roses’ın hem en iyisi hem de en kötüsüydü belki de: November Rain’in kısa hikâyesi

Axl Rose, küçüklüğünde babasından şiddet gördü. İyi bir aile hayatı, iyi bir çocukluğu olmadı. Gençliğinin ilk yıllarında çeşitli tacizlerle karşılaştı. ister istemez şiddete başvurdu, şiddetle yoğruldu. Zaten çok da parası yoktu…

Tam da bu süreçte, onu sakinleştiren, onu mutlu eden, kendi dünyasını kurmaya yardımcı olan şeye, piyanoya sarıldı, bulabildiği her fırsatta. Ki piyanosu sayesinde tüm zamanların en bilinen şarkılarından birine imza atacaktı, hem de ne biçim attı!

Guns N’ Roses’ın Los Angeles’taki ilk resmi konserine yalnızca 2 kişi gelmişti, biliyor musunuz? Nereden nereye…

Çocukluğumda ve gençliğimin ilk döneminde hiç popüler olmadım. Artık herkes benimle arkadaş olmak istiyor. Oysa ben, mahremiyetime önem veriyorum ve kendi dünyamda, yalnız yaşamak istiyorum.”

Axl Rose, 1989 yılında The Rolling Stone dergisi için röportaj verirken bu ifadeleri kullanmış, büyük başarı yakalayan Appetite For Destruction’ın ardından gelecek yeni albüm hakkında da ipuçlarını vermişti:

“Sıradaki albüm, daha duygusal bir albüm olacak. Dinleyicilerin, benim neler hissettiklerimi anlayabilecekleri şeyler yazmaya çalışıyorum. Süresi uzun bir albüm olsun istiyoruz. Bu noktada en önemli şarkılarımız, piyanolu ballad’lar. Çünkü grubun bu yönünü henüz keşfetmedik. Ayrıca çalması değil, yapılması zor şarkılardır ve bizden bir şeyler katmak zordur.”

Axl, bu bilgileri verirken yeni albümde olması kesinleşen ilk iki şarkıyı da Breakdown ve November Rain olarak duyurmuştu. November Rain, aslında yıllardır Axl’ın aklındaki, kalbindeki şarkıydı. Sadece henüz doğru zaman değildi.

Axl Rose: “Bu şarkı doğru kaydedilmezse bu işi bırakırım.”

L.A. Guns ve Guns N’ Roses’ın kurucu üyelerinden Tracii Guns, 1983 yılına ait bir anıyı şöyle anlatıyordu:

“Bu EP’i L.A. Guns için hazırlarken, Axl, piyanoda ‘November Rain’i çalıyordu. Çalmayı bildiği tek şey oydu. ‘Günün birinde çok iyi şarkı olacak’ derdi. Ne zaman bir otelde ya da yakınlarda piyanonun olduğu bir yerlerde bulunsak, bu şarkıyı çalardı. Bir keresinde, ‘Bu şarkıyla ne yapacağım, bilmiyorum’ demişti.”

Tabii Axl’ın çeşitli ilham kaynakları da vardı. Motley Crüe’nun Home Sweet Home şarkısı, bunlardan bir tanesiydi. Diğeri ise, Elton John’un “Don’t Let The Sun Go Down On” şarkısıydı. Öyle ki, gruba davulda Steven Adler’ın yerine dahil olan Matt Sorum’un belirttiğine göre Axl, November Rain’deki davul çalım tarzı ve tonlarının tıpkı Nigel Olsson’ın “Don’t Let The Sun Go Down On” şarkısındaki imzası gibi olmasını istiyordu:

“Axl, sadece bir kez ‘şu şekilde çal’ demişti. Pek çok enstrümanın olduğu, grup için farklı, zor ve çok zor bir şarkıydı.”

Hepsi bu değil. Eric Clapton’ın “Layla”sı, Axl’ın sevdiği birkaç şarkıdan biriydi ve November Rain’i Guns N’ Roses’ın Layla’sı olarak görüyordu.

November Rain, hüzünlü bir aşk hikâyesini, etkileyici bir piyano ve epik gitar soloları eşliğinde anlatmalıydı

Örneğin, Slash’in şarkıyı ilk kez duymasının ardından hazırladığı sololar, şarkının son versiyonundakilerle aynıydı.

Şarkının orijinal versiyonunun 25 dakika olduğuna dair söylentiler bulunurken, Slash de kendi kitabında bir şeyler karalamıştı. Belirttiğine göre, Nazareth’in gitaristi Manny Charlton’ın da katılımıyla November Rain’in 18 dakikalık versiyonu hazırlanmıştı. Daha o sıralar Axl, bu şarkıyı ikinci albüme saklamayı düşünüyordu. Gerçi o sıralar ortada henüz ilk albüm de yoktu.

Yine de Slash, Axl’ın mükemmel bir iş ortaya çıkarmak için nasıl çalıştığını şöyle özetlemişti:

“Axl, stüdyoda, onca klavye ve piyanoyla sanki şekerci dükkanındaki bir çocuk gibiydi. Şarkının herhangi bir bölümü için doğru sesi elde edene kadar orada otururdu, bu ne kadar uzun sürerse sürsün.”

Yine de Slash, November Rain’in Guns N’ Roses’ın grup kimliğine uygun bir şarkı olup olmadığı konusunda şüpheliydi. Hatta bu şarkı, GN’R’ın dağılma sesiydi!

November Rain, Axl Rose’un bebeğiydi. Onu var etmek, en iyi hale getirmek için çok uğraşmış, sabretmiş ve doğru zamanı beklemişti. Şarkı için pek çok şey yolunda gitse de grup içinde sıkıntılar büyüyordu. Bass gitarist Duff McKagan ve davulcu Matt Sorum da grupta bu tarz şarkılar istemiyordu.

Duff, o zamanlar bunun elinde olmadığını söylemişti. Eğer elinde olsaydı, belki de Guns N’ Roses albümünde böyle bir şarkı olmayacaktı, böyle bir video klip çekilmeyecekti. Nihayetinde o, punk kökenli bir müzisyendi.

Yine Slash, “Watch You Bleed: The Saga of Guns N’ Roses” isimli kitapta şu ifadelere yer vermişti:

“Şimdi bu piyanoya, bir orkestraya, arka vokal yapan şarkıcılara ve bir grup için gereksiz olan, istemediğimiz tüm bu saçmalıklara sahibiz. Ama Axl bunu istiyordu ve yaptı da.”

Belki en büyük hayal kırıklığı ise, Matt Sorum’a aitti. 1996 yılında Fransa menşeli bir dergiye şunları söylemişti:

“November Rain’i ilk kez duyduğumda, ‘Bu da ne böyle? Axl, o piyanoyla ne yapıyor? Ben rock istiyorum!’ demiştim. Ama grupta yeniydim ve kendi kendime şöyle demiştim: ‘Matt, The Cult’tan ayrıldın ve şu an dünyanın en büyük hard rock grubu Guns N’ Roses’dasın. Yine de, şarkı tamamlandı ve yayımlandı. O ana kadarki en büyük şeyi yapmıştık.”

Sorum’a göre November Rain, Don’t Cry ve Estranged ile birlikte aslında tek şarkı olarak tasarlandı ve üç parçaya ayrılarak üçleme oluşturuldu. Dolayısıyla bu üç şarkıda da aynı davul tonu ve çalım tarzı tercih edildi. Bu da Sorum’a göre bu üç şarkıyı bir arada tutabilmek için ona düşen paydı.

“Axl, grubu stadyum seviyesine çıkarmak istiyordu ve bunu da destansı şarkılar ve etkileyici görüntülerle yapabileceğini biliyordu.”

Tüm zamanların en pahalı video kliplerinden bir tanesinin “kısaca” yapılış hikâyesi

November Rain’in sözleri ve klip, Axl Rose’un yakın arkadaşı Del James’in hazırladığı “Without You” isimli kısa hikâyeye dayanıyor. Öyküde bir blues müzisyeni, intihar eden kız arkadaşının kaybıyla baş etmeye çalışıyor.

Use Your Illusion albümleri satışa sunulduktan sonra, sırada destansı klipler vardı. Tıpkı Axl’ın dediği gibi bu kez daha duygusal şarkıların da olduğu daha uzun bir albüme imza atılmıştı. Guns N’ Roses, sanki yavaş yavaş “Genellikle Axl’ın istediği tipte müzik yapan bir gruba” dönüşmeye başlıyordu.

Zaten o sıralar Izzy Stradlin gruptan ayrılmış, Axl da pek çok farklı konuda tedaviler görüyordu. Belki de bu klipler, onun zihnini boşaltması için iyi birer araç olacaktı.

“Don’t Cry”, “November Rain” ve “Estranged”tan oluşan üçleme için ortak arkadaşlar aracılığıyla yönetmen Andy Morahan ile anlaşmaya varıldı. Morahan, George Michael gibi bir isimle çalışmış ve ödül de almıştı. Peki ya şimdi?

İlk çekilen klip, Don’t Cry’dı ve pek çok yönden sinematik yapıda, bir Hollywood filmi kalitesindeydi. Dolayısıyla üçlemeyi tamamlayacak diğer 2 video için de fikir verici nitelikteydi.

Slash’in ilk gitar solosunu attığı ikonik sahne nasıl ortaya çıktı, yönetmen Andy Morahan anlatıyor:

“Büyük bir kilisede düğün var. Slash, Axl’a yüzüğü veriyor ve kiliseden çıkmak üzere hareket ediyor. Bilirsin, saatlerdir içerdeyiz ve çıkıp sigara içmeliyim kafasında. Zaten tam da o esnada birinci solo başlayacaktı. Bu sahneye nasıl girelim diye konuşuyorduk. Klibin orijinal storyboard’unda olmayan bir fikir geldi aklıma. O gece düşündüm ve sonra Slash’e gittim ve ‘Neden kiliseden çıktığında, bilinmeyen bir yerde, hiçliğin ortasındaki bir kilisenin önünde çekmiyoruz ki seni?” dedim.

Yani düğün için girilen kilise ile düğünden çıkılan kilise farklı, aynı zamanda Slash’in giyim tarzı da farklı olacaktı. Ufak, beyaz renkte bir kilisenin önünde gitar solosunu atacaktı. Bu düşünceye uygun bir kilisenin bulunabilmesi için pek çok farklı şehirde araştırmaların yapıldığını da ekleyelim.

“O sahne için 4-5 farklı kamera ve birkaç kez helikopter kullandık. Çekimleri izlemek isteyen bir yönetmen arkadaşımı da davet etmiştim. Slash’i helikopterli sahne çekilirken gördü ve çok etkilendi. ‘Tüm video bu mu olacak’ diye sorduğunda, ‘Hayır, bu sadece 36 saniyelik kısmı’ demiştik.

Tabii klipte pek çok etkileyici sahne vardı. Bir salon dolusu seyirciden tutun da geri vokallerin ve bir şefin de olduğu orkestraya kadar pek çok detay.

Slash’in November Rain’de çaldığı gitar, aslında Aerosmith’ten Joe Perry’nin Les Paul’üydü

Slash’in yıllar evvel Rock Cellar Magazine’a verdiği röportajdan bir bölüm:

“Use Your Illusion kayıtlarına başlayana kadar iyi bir vintage Les Paul gitarım olmamıştı. Sahip olduğum ilk iyi vintage Les Paul, aslında Aerosmith’ten Joe Perry’nin gitarıydı. Bu, 1988 yılındaydı.

15, 16 yaşındayken, büyük bir Aerosmith hayranıydım. Milyonlarca Les Paul modeli görmüştüm; Jimmy Page’inkinden Keith Richards’ınkine, Eric Clapton’ın gitarına kadar ve hepsi de harika gitarlardı.

Ama ne zaman ki Joe Perry’yi, farklı farklı Aerosmith fotoğraflarında o gitarla gördüm, işte o an en havalı Les Paul ile karşılaştım. Tobacco Sunburst ne demekti bilmiyordum, ama diğer gitaristlerin sahip olduğu gitarlara kıyasla daha karanlık bir görünüme sahipti. Yıllar yıllar geçse de bu gitarın satışa sunulacağını düşünmezdim.

Guns N’ Roses ile Japonya’daki ilk turnemiz esnasında, Los Angeles’tan bir telefon geldi. Satılık bir gitar vardı ve bu gitarı daha önce Eric Roberts, Joe Perry ve Dwayne Allman gibi isimlerin kullandığını söylediler. O an, bu gitarın ‘o gitar’ olduğunu anladım ve fotoğraflar istedim. Eve döndüğümde, fotoğraflar postayla gelmişti ve gerçekten de oydu. 8 bin dolar karşılığında satın almıştım ve o, benim gerçekten de ilk iyi Les Paul’ümdü.

Bu gitarı, November Rain klibi de dahil pek çok çalışmada kullanmıştım. Ama hiçbir zaman onunla kendimi rahat hissetmedim, çünkü hiçbir zaman onun gerçekten benim gitarım olduğu duygusunu hissedemedim. Ama yine de onu çalmayı sevmiştim.

Yıllar önce, aslında gitarı ilk aldığımda, bunu Joe’ya geri vermeyi teklif ettim, ama finansal açıdan iyi bir durumda değildi. Aerosmith yeni yeni toparlanıyordu. Daha sonra Joe birkaç kez geldi ve gitarı almak istedi, ama bu kez de ben onu vermeye hazır hissetmiyordum. Sonra, yıllar sonra, 2002’de falan bu gitarı ona geri verdim.”

Gelin intihar mı etti, yoksa başka bir şey mi var?

Axl, damat rolünde. Gelin olarak da Stephanie Seymour vardı. Bir Victoria’s Secret modeli olan Seymour, o sıralar gerçekte de Axl’ın kız arkadaşıydı.

Bir düğün gerçekleşiyor derken yaşanan ani bir kayıp ve o büyük aşkın kalbi terk ederek omuzlar üstündeki tabutta taşınması ve sonrasında toprağa indirilerek sonsuzluğa karışması… Belki de aşkın önüne geçen ciddi sorunlar vardı. Peki ya kız arkadaşının elindeki silah? Yoksa kız, intihar mı etmişti?

Tabuttaki haline dikkatli bakarsanız, yüzünün yarısından itibaren bir ayna kullanıldığını göreceksiniz. Bu, ölünün bilinen son en iyi haliyle sergilenmesi için önemlidir. Öte yandan, o aynanın kullanılmasının sebebi neydi? Yoksa o silahla, kendini başından vurarak intihar mı etmişti?

Tüm bunlar, belki de Axl’ın gece boyunca kesitler halinde gördüğü kabusun ta kendisi idi! Hâlâ tam olarak kimse bilmiyor… Grubun diğer üyeleri de bilmiyor. Evet, günümüzde de bu belirsizlik sürüyor ve bu bilerek yapılmış bir şey. Belki de Axl, herkesin hikâyeyi kendi istediği gibi yorumlamasını istiyor.

Axl, November Rain gibi şarkılar yaparken hard rock’tan uzaklaşmadıklarını savunuyordu

Axl Rose, Guns N’ Roses’ın köklerinin hard rock olduğunu, ama motifler eklemeyi sevdiğini de ifade ediyordu. Elton John ve Queen gibi isimlere çok büyük saygı duyan bir isimden söz ediyoruz. Dolayısıyla Axl da tıpkı onlar gibi farklı ve yenilikçi şeyler denemek istiyordu. Yaptı da, ama bu tip hamlelerden grubun üyeleri çok da memnun değildi…

Slash: “Doğrusunu söylemek gerekirse November Rain’in ne hakkında olduğuna dair bir fikrim yok.”

Yıllar sonra kliple ilgili fikirleri sorulan Slash, HuffPost Live’a özetle şunları söylemişti…

Klip, YouTube’da 1 milyar izlenilme rakamını geçtikten sonra Slash:

“Gerçek üstü bir şey bu. Böyle bir videonun ortaya çıkmasında Axl Rose’un vizyonunun payı büyük, çünkü bu onun fikriydi. O sıralar hepimiz, ‘İyi, tamam, hadi çekelim’ kafasındaydık, çünkü tek günde çekilebilecek kadar basit bir video değildi. Günlerce sürecek, karmaşık ve bir mini film tadında çalışmaydı. Ben sadece kendi bölümlerimle ilgilendim, o ise videonun tamamen içindeydi. Açıkçası videoların hayranı değilim, özellikle de video yapım süreçlerinin. Ben sadece kendi sahnelerim için gitmiştim, öteki aşamalarda neler oluyordu bilmiyordum ve açıkçası video tam olarak ne hakkında onu da bilmiyorum. Sadece orada bir düğün olduğunu ve bu konseptte yer almadığımı biliyordum.”

Duff McKagan: “Radyoda Guns çalarsa ne yaparsın diyorlar. Bu şarkıları zaten yeterince dinledim.”

Bir keresinde kızım Grace ile bir araba seyahatindeydim. Radyoda November Rain çalmaya başlamıştı. Tam kapatmaya yönelik hareket etmiştim ki, kızım istemedi. ‘Hayır baba, kalsın’ dedi ve şarkıyı bitene kadar dinledik. Eve vardığımızda, kızım önce dolabıma girip eskiden taktığım bir deri şapkamı sonra da bass gitarımı almış ve evde November Rain’den bir şeyler mırıldanarak gezmeye başlamıştı. Çok sevimliydi.” – 2015 yılında Esquare Dergisi’ne verdiği bir röportajdan…

Mini ek bilgiler:

– November Rain klibi çekildikten kısa süre sonra, Axl Rose ile Stephanie Seymour ayrıldı. Seymour, 2014’te verdiği bir röportajında, bu ilişkinin büyük bir hata olduğunu ve Axl sayesinde tekrar girilmemesi gereken bir dünyayı gördüğünü söylemişti.

– Axl ile Stephanie’nin ayrılması, üçlemenin sonuncu klibi Estranged’ın da akışını etkilemişti. Axl, klibin yönetmenine, artık videoda bir kızla görünmek istemediğini, yunusların bile daha iyi olacağını söylemişti. Böylece klipte yunuslara da yer verildi.

– November Rain, 9 dakika 16 saniyelik süresiyle grubun en uzun ve zor çalışmalarından bir tanesiydi.

– Şarkı, Billboard Hot 100 listesinde 3 numaraya kadar tırmanabilmiş “en uzun süreye sahip şarkı” unvanını elinde tutuyor.

– Klip, yaklaşık 1.5 milyon dolarlık maliyetiyle tüm zamanların en pahalı müzik videolarından bir tanesi. Üçlemenin son videosu Estranged ise, 5 milyon dolarlık çekim maliyetine sahipti.

– Slash’in bu klipte giydiği kıyafetlerden bazıları, Orlando Florida’daki Hard Rock Cafe’de sergileniyor.

– Klipte rol alanlar arasında, Axl’ın bazı arkadaşları da var.

– Ödüllü yönetmen Sofia Carmina Coppola, November Rain klibinin storyboard’larını satın almak için harekete geçse de başarılı olamadı. Bu parçalar, hâlâ klibin yönetmeninin arşivinde yer alıyor.

– November Rain, YouTube’da 1 milyar izlenilme rakamını geride bırakan ilk video kliplerden bir tanesiydi. Şu an itibarıyla da yaklaşık 1.8 milyar izlenilme rakamına erişti.

– Bir tane de kendimden ekleyeyim. Slash ile Twitter’da takipleşiyoruz. Guns N’ Roses reunion’î gerçekleşmeden birkaç sene önce, kendisine bir daha Don’t Cry ve November Rain gibi şarkıları çalıp çalmayacağını sormuştum ve o da “Hayır, üzgünüm” demişti. Ta ki birleşme gerçekleşene kadar.

Ve son olarak:..

‘Cause nothin’ lasts forever, even cold November rain.

DELİKASAP’IN BASILI 666+1. SAYISININ KAPAĞINI KİM SÜSLÜYORDU? Sipariş için:

DeliKasap | 666+1 | 19. Yıl Özel Sayı

Paylaş

Similar Posts

Bir yanıt yazın