Ölüm ve Yaşamdan Dersler Çıkaran Bir Grup: Sum 41

HellFest’in punk fraksiyonunun önde gelen ekiplerinden Sum 41 Kanada’nın dünyaya ihraç ettiği nadir spekülatif gruplardan biri. Grubun “manitacılık” konularında tipi ile ters orantılı başarılara sahip önderi Deryck üzerinden grubu biraz yakın plana alalım…

Sum 41 grubunun solisti tipsiz Deryck Whibley, bildiğiniz gibi zamanında Avril Lavigne gibi sütsü manitaların hayatını mahvetmekle mahir bir arkadaşımız (Bızdık Deryck Avril’in hayatını 2006-2009 arası çökertti, 2012’de kendine seçtiği hedef ise manken Ari Cooper oldu. Nitekim zaten depresyona eğilimli kızcağız, bizim tipsizle evlendikten sonra iyice intihara meyilli bir pozisyona sürüklendi).

Post-Avril süreçte hayatını çökertmeye yemin ettiği biçare hanımdan biraz daha bahsedelim. Kızımız 185 boyunda hökümet gibi bir abla olan Ari Cooper, biraz melankolik bir şahsiyet. (Bizim Bızdık Deryck 150 santim boyuyla nasıl kandırmış bu amazonvari ablayı, vallahi tebrik ederiz, lavukta adeta bir Napolyon kompleksi var demek ki).

Sum 41 dünya punk rock aleminin önde gelen gruplarından biri olarak yükselirken hem grup üyeleri hem de grup manitalarının damarlarında dolaşan ekstazi, acid, kokayin, heroyin, afyon ve tekel birası miktarı da eser sayıda yükseliş eğilimine girer. Bizim uzun bacaklının ise pis bir huyu daha vardır: Suicidal Tendencies. -Maalesef yüce Mike Muir (S.A.V.) hazretlerinin grubu değil, literally intiharsal eğilimlerden bahsediyoruz.-

Seks, kokain, alkol, rock & roll derken iyiden iyiye kendini bozan grubunun seksi Yoko Ono’sunu yani hanımını nasıl hayata döndüreceğinin yollarını da arar Sum 41 önderi. İşi elbette zordur çünkü kendisi de alkol denizinde yüzmekten geri durmayan bir müptezeldir; lâkin sevdiceği Ari’nin intiharsal eğilimlerini dizginleyecek bir takım eylemler içine girmeyi de ihmal etmez orman cücesi kılıklı Sum 41 lideri. Nitekim 2017 yılına gelindiğinde Sum 41, Linkin Park frontman’i Chester Bennington’un (S.A.V.) yıldız tozuna dönüşmesi sonrasında Linkin Park ile büyük bir anma konserine katılır. Bu performansta Chester’ın ailesi de seyirciler arasındadır.

Deryck ve Bennington hiçbir zaman yakın olmasalar da, Linkin Park ile birlikte ve merhum yıldızın ailesinin önünde performans sergilemek, hem manitası Ari’nin yıllar önce kendi yaşamına son verme girişimi hem de içkinin dibine vurmak gibi kötü alışkanlıklar dahil tüm saçma sapan eylemlerini de sorgulamasına yol açar. Hele gül gibi manitayı kaybetmek isteyeceği son şeydir çünkü. O dönemde kendi kendine şu sorguları yapar:

“Ulan bu kızı da kaybedersem ne yaparım? Bak şu Chester’ın haline. Kalanlara. Ailesi ve grup üyelerine. Ya bi de benim kız giderse…”

İşte bu ahval ve şerait altında manita ailesinin yanına geri döner. 10 yıllık birlikteliklerinde ilk kez bizim tipsiz yalnız başına kalmıştır ve o döneme dair şu cümleyi sarf eder:

“Bok gibi hissediyordum. Gerçekten kendimi çok yalnız hissettim.”

İşte Catching Fire şarkısı da bu şekilde ortaya çıkar. Buyrun, bu da duyar dolu video-klip:

…Ve sonrasında artık ayık kalmaya onları daha fazla teşvik edecek evlatları da hayata gelince biraz toparlar gibi olurlar.

Artık bir anne olan Ari şöyle konuşur:

“Artık terapiye gidiyorum ve bana çok iyi geliyor. Bütün bu sorunlara yalnızca alkolün neden olmadığı, bunun benim bir parçam olduğu gerçeğini kabullenmek gerçekten zordu fakat terapi sayesinde kendime ve Deryck’e daha fazla açılmaya başlayabildim. Ve böylece Deryck hayata ve ilişkimize dair daha derin sorular ve daha anlamlı sorular sorma konusunda daha rahat hale geldi ve artık onun ve benim birbirimizden sakladığımız hiçbir şey kalmadı.”

Ne diyelim, rabbim akıl fikir ihsan eylesin her ikinize de!

Grubu ise Hellfest’te bir canlı izleyelim, bir röportaj koparabilirsek alırız ifadelerini…

DELİKASAP 21. YIL KOLEKSİYON BASKISI ÇIKTI, SİPARİŞ İÇİN:

DeliKasap | 666+2 | 20. Yıl Özel Sayı

Paylaş

Similar Posts

Bir yanıt yazın