Rock dünyasında komünizm sempatisi yükseliyor; marksizmin son bayraktarı: RHCP

Amerikan toplumunun ilerici kesimlerinde sosyalizm en itibarlı zamanlarını yaşıyor. Ne Vietnam savaşı döneminde yükselen savaş karşıtı öğrenci hareketi ne de Kara Panterler’in en güçlü olduğu süreçlerde solun sanat camiasında böyle bir sempatisi vardı; sosyalizm kervanına son katılanlar ise Red Hot Chili Peppers üyeleri oldu.

Grubun kült basçısı Flea, “sosyalistleri komünizm öcüsüyle yıldırmaya çalışmalarından gına geldi,” derken son dönemde kapitalizme eleştirileriyle gündeme gelen Jim Carrey gibi sol tandanslı sanatçıların yalnız olmadığı dikkat çekiyor.

“Yumuşak bir Karl Marx hayaleti”nin Yeni Kıta üzerinde sergüzeşt gezintiler yaptığı ABD’de, Demokratik Sosyalizm kavramının Zizek’in önerdiği şekliyle “Büroktatik Sosyalizm” ya da klasik anlamda marksist-leninist gelenekten daha ılımlı bir kavram olarak anlaşıldığı muhakkak.

Ancak dünyanın en “Serbest Piyasa Toplumu” tapınıcısı ABD’de aydınlar arasında “Başka bir dünya mümkün” seslerinin daha gür çıkmaya başladığı da bir hakikat taşıyor. Hollywood yıldızları ve rock starların sosyalizme ilgisinin arkasında kapitalizmin küflü yalanlarının artık kabak tadı vermeye başladığı muhakkak.

Sümeyye Pirsultan, Los Angeles, USA.

Paylaş

Similar Posts

Bir yanıt yazın