Seyyal Taner – Rock Sahnelerimizin Panteri

70’li yıllar bir yanıyla saykodelik yıllar, yani yerli Rock’un ilk çıkışını yaptığı; Moğollar, Erkin Koray, Cem Karaca, Barış Manço, Bunalımlar, Mavi Işıklar ve daha birçok baba ismin bu müziği ilk icra ettikleri etkili yıllar…

İşte o yıllardan birinde Moğollar’ın efsane kadrosuyla verdiği bir konserde onlara eşsiz dansıyla eşlik eden biri vardı. O Konserde Moğollar’ın -dönemine göre- oldukça sert ve etkili müziği, bu çılgın kızın ateşli danslarıyla birlikte rock tarihine geçiyordu. Peki Rock sahnemizin de yeni yeni oluşmaya başladığı bu efsane konserde dans eden o kız kimdi?

seyyal-taner_1190167

Seyyal Taner
'seyyal taner'

Evet şimdi başlıyoruz.  O gün gencecik yaşında gruba eşlik eden o kız Seyyal Taner’dir. Kendisi birkaç yıl sonra Ferhan Üçoklar, Selda Bağcan gibi isimlerin de desteğiyle müziğe yönelmiş ve 70’li yıllarda Rock sahnelerinde yer alan tek kadın sanatçı olarak o dönemlere damga vurmuştur. 

O Yılların efsane grupları ile turnelerde yer alır, sahne olmayan yerlerde bile zor şartlarda sahneler kurulmasına sebep olur ve Rock müziğini herkese sevdirir. Sahnede müziği dışında yine birçok ilke imza atan sanatçı, dans konularında öncülerden olmasının yanında, kostüm konusunda ve şov konusunda da birçok ilki kazandırmış cesur bir sanatçıdır.

Albümlerde dönemin şartlarında pop tavrıyla kaydedilen şarkılarını sahnede rock tarzında yorumlayan Seyyal Taner, yerli Rock müziğimize iz bırakan nice ilki gerçekleştirmiştir. Dönemin içeriği şarkılarında yerini almıştır. Ki Leyla ve Naciye bunun en net örnekleridir. Onun dışında, “Son Verdim Kalbimin İşine” gibi yıllara meydan okuyan klasik şarkılara da imza atmıştır. 

 

Benim kendisini ilk tanımam da çocukluk yıllarıma denk gelir, 1991 yılında yayınladığı, o yılın en çok satan albümleri arasında yer alan ve Türk Pop Müziğine damgasını vuran Alladı Pulladı isimli albümü bizim evimizde de en çok dinlenen kasetlerin başındaydı. 

Dün gibi hatırlarım o günleri, albümde yer alan Alladı Pulladı başta olmak üzere bir de Şiirimin Dili isimli şarkısını çok severdim. Yıllar sonra Rock ve Heavy Metal aşığı olmuş ve zamanında internet olmadığı için çok fazla bilgiye ulaşamadığım halde, Seyyal Taner’in rocker tavırları dikkatimi çekmişti ve Yıllar sonra Yüxexes dergisinde okuduğumda haklı çıktığıma çok mutlu olmuştum.  

İlk olarak Neşet Ruacan orkestrasıyla sahneye çıkan Taner, o günlerde genelde repertuarına yabancı şarkıların ağırlıkta olduğu bir setlist alırmış, ama mutlaka bir yerli çalışmayı da muhteşem repertuarında yer verirmiş. 

Bu konserlerin birinde Tiyatromuzun Duayenlerinden Haldun Dormen kendisini izleyip anında şu yorumu yapmış: ‘’Sahnelere Bir Panter Düştü’’. Evet Dormen çok haklıydı; sahnelere düşen bu panter, o günlerde çok meşhur olan gazinolara, rock müziğini getirmiş ve müzik tarihimizde büyük bir devrim yapmıştır

seyyal-taner_50588

'Sahnelere Bir
Panter Düştü''

1974 yılında çıkardığı ilk 45’liğnde Erkin Koray ve Doğan Canku imzalı iki müthiş çalışmaya yer veren sanatçı, Ali Kocatepe’nin yapımcılığını üstlendiği bu çalışmasında Tanrı Şahidimdir ve Şimdi Sen Varsın isimli şarkıları seslendirmişti.  Esas olarak çıkışını yaptığı plak çalışması olan “Son Verdim Kalbimin İşine” (1976) ile yapmıştır. 

Bu çalışmasında yaptığı dans ve Showlar ve art arda gelen diğer başarılı 45’likler “, “Kalbimi Affettim” (1976) ve “Gülme Komşuna” (1977) ile Son Verdim Kalbime de dahil olmak üzere üç adet Altın Plak ödülüne layık görülmüş. Bu başarılı çıkışla adından iyice söz ettiren Seyyal Taner, 80’li yıllarda müzik kariyerinde birbiri ardına oldukça etkili albümler yapmaya devam etti. 

 

İlk albümü Lider 1980 yılında yayınlandı. Ardından ise Leyla (1986) ve Nanay (1989) isimli çalışmalarını yayınlayan çılgın sanatçı, özellikle 80’li yıllara damgasını vuran Naciye” ve “Leyla” şarkıları ile o günlerde büyük çıkış yapmıştır. Yine o yıllarda MFÖ’den aldığı, fakat TRT’den gördüğü boykottan dolayı plağını yapamadığı Ele Güne Karşı’yı M.F.Ö 1984 yılında plak olarak yayınladı ve çalışma çok sevildi. 

 

 

Seyyal Taner müziğe aşık biridir ve bu durumun hemen ardından 1986 yılında bugün her biri klasikleri arasında yer alan müthiş pop/rock albümü Leyla’yı yayınlar. Naciye ve Leyla ortalığı sallar elbette, Bu albümünde Olcayto Ahmet Tuğsuz ile çalışan sanatçı, bir sonraki çalışması Nanay’ı 1989 yılında piyasaya çıkarır. 

Rock Müziğinin iyice hissedildiği çalışmada Zeynep Talu, Fahir Atakoğlu, Istvan-leel-ossy ve Orhan Atasoy gibi çok değerli isimler ile çalışmıştır; albümde dönemin çok ilerisinde bir sounda sahip bu çalışmasıyla büyük ilgi görür.

Bir sonraki albüm “Alladı Pulladı” (1991) ile ise o yıl çok büyük bir çıkış yakalayan sanatçıyı, az evvel de belirttiğim gibi, ben de kendisini bu kaseti vasıtasıyla tanımış ve ileriki yıllarda dahil büyük bir zevkle takip etmiştim. Albüm Türk Pop Müziği’nin o yıllardaki yeniden patlama sebeplerinden biri olarak nitelendirilmektedir. Ve uzun yıllar etkisini sürdürmeyi başararak Seyyal Taner’in 90’lı yıllara damga vurmasını sağlamıştır. 

 

Bu müthiş albüm sonrası bir süre müzik çalışmalarına ara veren sanatçı, uzun bir bekleyişin ardından 1993 yılında yeni albümü ‘’ Geliyorum’’u yayınlar. Albüm yine oldukça güçlü ve döneminin en önemli pop/rock örnekleri arasında yerini alır. Geliyorum başta olmak üzere Kırk Yıllık Kani, La Havle Ya Settar ve Delidir Atlarım albümün en sevilen hitleri olmuştur. Bu başarılı albüm sonrası kariyerine daha uzunca bir ara verir Seyyal Taner ama asla unutulmaz, aksine şarkıları kuşaktan kuşağa her dönemin nesillerini etkiler ve her yeni gelen dinleyicide karşılığını bulur. 

 
57503771_309872106349302_3563770227915227136_n

Elbette sanatçı da bunun farkındadır ve 2002 yılında Seyyalname isimli muhteşem best of albümünü yayınlar ve albüm büyük bir sevinçle karşılanır. Ardından ise “En İyileriyle Seyyal Taner” (2005) ve “En İyileriyle Seyyal Taner 2 – Naciye” (2007) isimli albümleri yayınlanır. Bu albümlerde usta sanatçının 70’li yıllarda efsane olmuş plaklarının dijital ortama aktarılan klasik şarkıları yer almaktadır. 

 Bu güçlü çalışmalarla yine gündeme gelen sanatçı 2007 yılında Güven Erkin Erkal’ın desteğiyle Zakkum grubuyla buluşur ve grubun ilk albümünde yer alan “Erkek Adamsın” isimli çalışmasında düet yapar ve bu çalışma Rock severler tarafından çok beğenilir. İçindeki Rock ateşi her zaman oldukça güçlü olan Seyyal Taner yakın arkadaşları olan Grammy ödüllü grup Spyro Gyra ile çalışmalarına devam eder. Fakat bu muhteşem birleşmeden herhangi bir albüm gelmez. 

 

70’li yıllarda o dönemin basını tarafından Türkiye’nin Tina Turner’ı, ilan edilen sanatçı, kariyeri boyunca birçok ödül almış ve günümüzün müzik dünyasında bugün kendi tarzlarında çok önemli olan Özlem Tekin, Işın Karaca, Harun Kolçak, Sertab Erener gibi daha birçok isme destek olmuş ve bu isimlerin hepsi sanatçının vokalistliğini yapmışlardır. 

Güçlü sesi, Leopar desenli kıyafetleri, her dönem yayınladığı muhteşem eserler ve sahnelere ve müziğe getirdiği yenilikler ile her zaman adından söz ettirerek çok sevdiği Rock Kültürüne her zaman sahip çıkmış, özellikle 2000’li yıllarda sert müziğe muhteşem eserler kazandırmaya devam etmiştir. 

 

İşte bu bu çalışmalardan en önemlisi 6 şarkıdan oluşan ve 2012 yılında yayınlanan Ethnic Rock albümü. Albümde Neşet Ertaş’ın muhteşem eseri “Doyulur mu?”  ile Anadolu Pop/Rock bir yoruma imza atan sanatçı albümde bulunan bir diğer müthiş çalışması olan Sorunlar ile ise Heavy Metal bir çalışmaya imza atarak rockseverleri etkilemiştir. 

Volkan Başaran ile bu muhteşem çalışmaya imza atan sanatçı, 2014 yılında 3’lü adını verdiği ve yine kendine has pop /rock stilinde çalışmalardan oluşan bir çalışmaya daha imza attı. Ethnic rock tarzında bir çalışma olan bu mini albümde Arap Kızı isimli şarkısıyla dikkat çekti. 2016 yılından beri Barış Manço’nın efsane grubu Kurtalan Express ile turlayan sanatçı grupla ‘’Neler Oluyor’’ ve ‘’ ‘’ isimli çalışmaları kaydedip yayınladı. Ayrıca Baba Zula grubunun sahnesine de konuk olan Seyyal Taner, grubun ‘’Bir Sana Birde Bana’’ isimli çalışmasına eşik etti ve muhteşem performansıyla gönüllerde bir kez daha en özel yerini aldı. 

 

Hala ilk günkü aşkla müzik yapmaya devam eden sanatçı, gerek duruşu gerekse müziğe kattığı silinmez büyük başarılarla Rock Tarihimizde çok önemli bir yere sahiptir. İmzasını attığı her çalışma dönemine ve geleceğe yön vermiş çalışmalardır. Kendisini bu vesile ile bir kez daha selamlarken, tüm nesillere verdiği ilham, güç ve inançtan dolayı teşekkür ediyoruz…

 

SEYYAL TANER’in En Sevilen Şarkıları,

Alladi Pulladi, Naciye, Leyla, Nanay, Şiirimin Dili, Sen Çok Yaşa, Son Verdim Kalbimin İşine, Kalbimi Affetim, Bu Ateş Beni Yakıyor, Neler Oluyor, Kirk Yillik Kani, La Havle Ya Settar, Gülme Komsuna, Kalbimi Affettim.

BENİM SEYYAL TANER FAVORİLERİM,

Dövmesin Yüregime, Alladı Pulladı, Eli Kulaginda, Siirimin Dili, Bu Ates Beni Yakiyor, Dağlar,Leyla, Anla, Hayal Oldu, Yanmışız, Nanay, Delidir Atlarım, Neler Oluyor, Elveda, Sorunlar, Sevda Zindanları, Naciye.

 

 
 
Paylaş

Similar Posts

Bir yanıt yazın