“Taksim Metalciliği”nin son kalesi düşüyor; Dorock zor durumda

Sadece Türkiye’nin değil; dünyanın gözde rock ve metal mekanlarından biriydi Taksim Dorock Bar.

Bin bir milletten metal kafa, adeta tavaf edercesine Dorock Bar’ın İmam Adnan Sokak’taki mekanını ziyaret ediyordu; underground metal gruplarından bar kelebeklerine, Taksim sevdalılarından ucuz bira içmek-kaliteli müzik dinlemek isteyen her bireye hitap eden bir cazibe merkeziydi söz konusu mekân…

Önce, Dorock’ın beşinci yılında, o dönemdeki işletmecisi olan Münir Atamer’e yaptığımız ziyaretin video kaydını bir sunalım:

Hakikaten de Dorock, bu dönemde Taksim’deki barların ve gece kulüplerinin en fazla bira tüketilen mekanlarından biri olmuş, rocksever ve metalseverlerin dışındaki kitleye de açılma yolunun emarelerini taşımıştı.

Beyoğlu’nun “Arap-Soylulaştırılma” ve rock barlar döneminin “Fellah Nargilecileri”ne dönüşme süreci daha başlamadan ya da yeni başladığında, Atamer dönüşümü hissetmiş ve lokasyonunu görece aydın kesimin daha bol olduğu Kadıköy’e taşımıştı.

Bu süreçte, adları uzun süre mekanla özdeşleşen “Murder King” Özgür Özkan, biraz da romantik sebeplerle Dorock’a sahip çıktı ve yaklaşık bir buçuk yıl süren Dorock hükumranlığı devam etti.

Ancak Yeni Türkiye Rejimi’nin Taksim’i cezalandırma operasyonu devam ediyordu, buna direnmek kolay değildi.

Gelinen son noktada, Özkan ailesi bir açıklama yayınladı:

“Geçtiğimiz hafta Dorock’ın da bağlı olduğu şirket el değiştirdi ve biz yeni sahibimiz ile anlaşamayıp haklarımızı devrettik.”

Çiğdem Özkan, devrettikleri Dorock’ın “Dönerci” dahil olmak üzere başka amaçlarla kullanılabileceğinin önünün açık olduğunu da bildirdi.

Dorock’ın akıbetinin ne olacağı şimdilik belirsiz ama “Taksim Metalciliği” müessesesinin sembolik anlamda ömrünü tamamladığı ne yazık ki anlaşılmıştır.

En nihayetinde bölgede zemzem sulu alkolsüz “Arap Nargileciği” in & “Laik Hayat Tarzı-Rock Müzik” aut…

Paylaş

Similar Posts

Bir yanıt yazın