TOM ARAYA İLE ÖZEL RÖPORTAJ & ANILAR SİLSİLESİ & SLAYER’A VEDA

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Şeytanlı-Ayinli-Alevli-Heavy-Metal’in yeryüzündeki en görkemli temsilcisi Slayer’ın Güney Amerikalı deli-dahi vokalisti Tom Araya’yı (heavy metal tanrılarına çok şükür ki henüz sağken) sayfalarımıza konuk etmekten mutluluk duyuyoruz! Lakin kötü haber: Bir dönem artık kapanıyor. İblisli, kötücüllü, hunharlı metalin yaşayan son temsilcisi Slayer, müzik kariyerine son veriyor. DeliKasap Tayfası olarak Slayer’ı bu çok özel röportajımız vesilesiyle saygıyla anarken, gruba heavy metal kültürüne getirdiği heyecan için minnettarlığımızı sunuyoruz… DeliKasap’ın 19. yılı şerefine basılı dergi formatında da çıkmaya hazırlanan dergimizin “Devlerle Özel Röportaj Sürprizleri” devam edecek…

Neyse ki şanslı bir metal kuşağıyız da Slayer’ı canlı canlı izleme şerefine nail olduk. Sadece konser izlesek iyi, Tom Araya ile röportaj, rahmetli Jeff Hanneman ile “cankuşluk” müessesesi… Neyse. Bazı şeyler de bize kalsın. Zaten röportajın satır aralarında her şey ayan beyan ortada… İşbu sohbet, İstanbul Rock Republic Festivali kapsamında, “Jeff Hanneman’ın cankuşu” Atlantis’ten Gelen Adam tarafından gerçekleştirilmiştir; İstanbul Üniversitesi Rock Kulübü’nün eski efsanelerinden Ahmet Başkan’a da bu vesileyle bir kez daha teşekkür ederiz.

Heavy Metal hala en uç nokta (ekstrem) müzik olma özelliğini koruyor mu? Bununla beraber Slayer’ın asla eskimemesine siz de şaşırıyor musunuz?

Tom Araya: Bizi canlı ve yeni tutan ne biliyor musun!? Veletler radyoda her zaman duydukları sabun köpüğü şeylerden daha “ağır” bir şeyler duymak istediklerinde bizi keşfediyorlar… Akıp geçen her sene yeni çocuklar tarafından keşfediliyoruz anlıyor musun? Çünkü müzik damarlarımızda var ve işte bu sinerji bizi her daim “yeni” ve “canlı” tutuyor adamım…

(Her ne kadar Araya ‘bu sinerji bizi canlı tutuyor’ dese de cankuş Jeff Hanneman’ı yitireli altı sene oldu bile)

Dünya müzik tarihine geçmiş, klasik kabul edilen bir topluluksunuz. Ancak gerek şimdiye kadar sergilediğiniz imajınız gerekse de şarkı sözleriniz hep insanların kafasında bir soru işareti yarattı. Avrupa Rock basınında ve Heavy-Metal’i mercek altına alan inceleme-araştırma kitaplarında sizlere giydirilen aşırı sağcılık elbisesi rahatsızlık vermiyor mu? Eger kendinizi sağda kabul ediyorsanız aşırı hristiyan fundamentalistlerle nasıl geçineceksiniz?

Bizim için neyin önemli olduğunu söyleyeyim mi ahbap? Slayer hayranları ve metalcilerin Slayer hakkında düşündükleri benim için daha mühimdir. Avrupa Rock Medyası ya da aşırı fundamentalistlerle ilgilenmiyorum… Bizi alâkadar eden dinci ya da hristiyan fundamentalistler değil; müslüman ya da hristiyan funda-metalistler!

Ülkemize yeniden hoş geldiniz. “Hello, we are Slayer from USA” cümlesini çok özlemiştik… Dave Lombardo için yapılan “eğer Dave Lombardo Turkiye’ye gelirse bir kere ona vereceğim” kampanyasını biliyor musunuz? Ciddi ciddi Dave ile sevişecek onlarca Slayer&Lombardo fanı var bizim coğrafyada…

Ahahaha, Evet bunu duymuştum; kampanyayı biliyorum. Hatırlanacak bi gece olur, Dave ile bir gece geçirecek için ehehe…

(Efsane davulcu Lombardo, Suicidal Tendencies, Mike Patton gibi daha “punky” tiplerle takılıyor şu sıralar…)

Clubbing kültürü hakkında ne düşünüyorsun? Elektronika, hip-hop, alternatif yeni dalga müzikler hiç ilgi alanınıza giriyor mu?

Benim hanım dinler bu tür şeyler. Böylece ben de biraz duyuyorum ve bunun dışında her şeyi severim. İyi müzik ve şarkılar olduğu gibi kötü müzik ve şarkılar da vardır benim nazarımda…

Slayer,  Rock’N’Roll hayat tarzı, ağır uyuşturucular, içki, sonu gelmeyen yolculuklar turneler… Hiç yorulduğunuzu hissettiğiniz anlar oluyor mu?

Evet, her şovdan sonra yorgun hissederim fakat müsaadenizle yirmi üç seneden sonra biraz yorgun olayım!!!

Slayer’ın halefi olarak gördüğünüz bir Heavy-Metal grubu var mı?

Hop dedik! Henüz değil…

Heavy-Metal ve agresif müzik’in durumunu değerlendirebilir misiniz?

Değerlendiremem! Çünkü birisi “bu iyi bir grup” ya da “bu iyi bir albüm” demedikçe albüm dahi almam…

Kerry King hiç gülmez mi? Sahnede fanlardan bile nefret ediyormuş gibi bakıyor?

Kesinlikle hiç gülmez, o hayranlardan tiksinir ahhahahaha… Hayır ya, birkaç kere güldüğüne ben şahitlik ederim…

(Tom Araya, “korkunçlu” metal müziği üretmesine rağmen Latin damarı hep ön planda. Daima neşeli ve esprili.)

S.O.D. solisti Billy Milano’nun “Seasoning The Obese”ini ilk dinlediğinizde ne hissettiniz? Nasıl bir herif şu Billy?

Parçayı dinlemedim ama dinleyen kankalarım bahsederken duydum; S.O.D.’nin “Seasoning The Obese”i şarkımızla t.şşak geçse de komik olmuş (gülüyor). Bence Billy iyi ve nüktedan bir eleman.

Slayer’ın nefretinden ve kötülüğününden nasibini almış bir insan evladı var mı? Şarkı sözlerinde bu kadar şiddet, kan gözyaşı; metaforik anlamda bol bol hiddet var ancak reel hayatta örneğin en son ne zaman bir kavgaya karıştınız?

Hiç kıç tekmelemedim ama bir keresinde çok yaklaşmıştım.

Yeni gruplardan ilgini çeken ve “hiç de fena değil bu gençler” dediğin müzisyenler var mı?

Evet, Thine Eyes Bleed diye bir grup var dikkatimi çekmeyi başaran.

 Satanik imajınızla yaşlıları, çocukları korkutuyorsunuz. Peki sizin korkularınız neler? Şeytanın en sevdiği müziği üretenlerin hiçbir şeyden korkusu yok mu?

Yok!!!

Şili Kökenlisin… Salvador Allende ve Pinochet isimlerini karşılaştırmanı istesem neler söyleyebilirsin?

Aaa… Hmmm… İkisi hakkında da bi fikrim yok!

Yıllar geçiyor, Amerika hala Ortadoğu’ya bombalar atmaya devam ediyor. Bu röportaj sorularını hazırlarken eski dergilerde yapılmış Slayer söyleşilerini inceliyordum ve Körfez savaşı sırasında bombalama yapan pilotların Slayer ve bazı Heavy Metal gruplarını dinlediğini söylemişsin. Aradan 10 yıl geçmiş ve Amerika hala bombalamaya devam ediyor. Savaşta fon müziği olarak kullanılmak sizi huzursuz ediyor mu?

 Slayer’ın müziği “Mosh-Pit Fon Müziği” olarak çok daha iyi…

Türkiye’de daha önce verdiğiniz konserden memnun kalmış mıydınız? Ülkemizde başınıza ilginç bir olay geldi mi? (İlk Slayer konseri Açıkhava Tiyatrosu’nda 1 Kasım 1998 tarihinde gerçekleşti. Şimdi ismini yazmayalım ama o dönemdeki Taksim tayfasından bir kadın arkadaşımız kafayı Slayer’ın rahmetli gitaristi Jeff Hanneman’a takmıştı. Ve “sıcak ilişkiler” sonucunda kızcağızın “emellerine ulaşması” sağlandı. Hanım kızımız, Jeff’in groupie’si oldu. İşin daha da komiği, konser öncesinde Jeff onu sahneye yolladı ve oradaki beş bin Slayer hayranına bir kıyak yapan arkadaşımız memelerini sahnede açtı ve açıkhava stadı adeta inledi. Bu mevzu ve yazıda sözü geçen “cankuşluk müessesesinin” detayları, başka bir yazının konusudur diyor ve sözü tekrar Tom Araya’ya bırakıyorum)

İlk Türkiye şovumuz korkunç ve muazzamdı… Havaalanına vardığımızda ortam çılgındı… Her yer aynasızlar ve fanlarla doluydu. Şahaneydi!

Thrash, Punk, Hardcore, Metal, Alternatif; etkilemediğiniz kuşak ve akım yok gibi. Örneğin Tori Amos bile parçanızı yorumladı. Bunun formulü nedir; Slayer gibi uç nokta agresif bir Metal topluluğuyla kırılgan bir kadın müzisyeni buluşturan gücü açıklayabilir misiniz?

Müzik ve sözlerdeki duygu ve coşkunun gücü diyorum…
Söyleşi için çok teşekkürler, kariyerinizde başarılar dileriz. 

Lafı mı olur canım…

***

Editörden: Metal Müzik tarihinde ilkleri oluşturan grupların artık tek tek “veda ettikleri” bir döneme girmiş bulunmaktayız. Kısa süre önce dünya turuyla final yapan Black Sabbath ve hali hazırda final turnesine devam eden Manowar’dan sonra şimdi de Speed/Thrash Metal’in kadim grubu Slayer da dev bir veda turnesiyle artık sevenlerine veda ediyor. Slayer, devam eden büyük dünya turnesiyle artık Metal Müzik tarihine adlarını altın harflerle kazıdı bile… 2018 yılı boyunca Lamb of God’tan Anthrax’a, Behemoth’tan  Testament’e gruba bir hayli eski “yoldaşları” eşlik etti. Ancak o “kaçınılmaz son”a doğru yaklaşılırken, dünyanın en tekinsiz grubunun vedasında son zamanlarda onlara eşlik edecek olan müzisyenler de bir hayli ilginç… Primus, Ministry, Phil Anselmo & The Illegals gibi her biri artık ekol olmuş ancak farklı tarzda müzik üreten sıra dışı müzisyenler Slayer’a veda için aynı sahnede buluşacak…

 “Ah, keşke biz de orada olsak” dediğinizi işitir gibiyiz…

DeliKasap instagram: www.instagram.com/delikasapdergi

Not: Slayer’a, metal’e, thrash’e doyamayanlar için sizleri aşağıdaki şu yazılara da davet ediyoruz:

http://www.delikasap.org/2019/10/04/muzik-insanlari-slayeri-anlatiyor-slayerin-farki-neydi/

http://www.delikasap.org/2016/09/28/slayer-vs-metallica-hastasi-oldugumuz-dedelerin-buyuk-kapismasi/

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Paylaş

Similar Posts

One Comment

Bir yanıt yazın