UNDERGROUND KÜLTÜRÜNÜN YIKILMAZ KALELERİ SERİSİ 1- TOXIN MÜZİK ANKARA & MERİÇ YAPICI

Bursa Şenol Heavy Metal Shop’tan İzmir Stüdyo Ümit’e; İstanbul Hammer Müzik’ten Kocaeli Ivır Zıvır Shop’a, Antalya Rock Park’tan Ankara Toxin Müzik’e… Onlar; underground’un yıkılmaz kaleleri… Onlar; yazılı-basılı-görüntülü rock kültürünün fedaileri… Giydiğiniz tişörtte, dinlediğiniz kasette, döndürdüğünüz plakta, “okuduğunuz dergide” onların da emeği var… Zira onlar; dijital çağların analog savaşçıları… Onlaaarrrr!!!… Bi’ sakin… Heyecanımızı dizginleyerek başkente, Ankara’ya uzanıyor ve kendilerine yolladığımız tüm DeliKasap’ları satmayı başaran Meriç Yapıcı & Toxin Müzik ile röportaj dizimize başlıyoruz…

-Bir insan neden “normal” bir ticaret hayatına atılmak yerine bir “Heavy-Metal Hobi Dükkanı” açar?  Toxin kurucusu Meriç arkadaşımıza soruyoruz; bu yola hangi ilhamla girdiniz?

Öncelikle çok teşekkür ederim seneleri devirmiş bir oluşum içerisinde yer almak, sizlerle burada olmak çok keyifli bir durum benim için… Nedenini şöyle belirteyim sizlere. Lise çağımda başladığım bu müzikal tutku bir hobiden öteye geçerek iş hayatımda da bana ilk ilham veren alan oldu. Profesyonel iş deneyimim, ülkemizin en önemli kültür-sanat ve medya mağazalarından birinde çalışarak başladı ve bu yolculuk senelerce böyle devam etti; şu anki zamana kadar…

-Şüphesiz ki bu insanlar bir cep telefonu bayisi açmak, bir emlakçı dükkanı işletmek ya da belediyede memur olmak gibi seçeneklere değil, kendi hayallerindeki hayat tarzına en yakın bir “iş” ile uğraşarak adeta hayata meydan okumaya yöneldiler. Onlar “birilerinin adamı” olmayı değil; rock & metal & rap & hip-hop ve punk rock kültürünün mihmandarları olmayı tercih ettiler. Peki o zaman sorumuz şu: Nasıl bir kitleye hitap ediyorsunuz?

Benim için gerçekten hayatta en keyifli şey müzikle yaşamak. Bu hobiden çıkan bir olay; koleksiyonerlikten de çıkan bir durum çünkü müzik ve kültür-sanat ile uğraşmak, bu dala gönül vermiş, benimsemiş dostlar ile paylaştıkça güzel… Kimlere hitap ediyoruz konusuna gelince gerçek anlamda rock-metal müzik, rap&hiphop müzik dostlarına hitap ediyoruz. Kimileri için bu müzikler gelip geçici bir tutku, kimileri için ise hayat biçimi, yaşam şeklidir; Toxin olarak müziğe gönül vermiş herkes ile iletişim halindeyiz; dinleyiciden koleksiyonere ve müzisyenlere kadar…

-Neden Toxin? Toxin’in kısa hikâyesini anlatabilir misin?

Toxin müzik oluşumu ilk 2012 senesinde Rich music adıyla başladı… O dönemde menajerlik, sponsorluk ve konser hizmetlerinde aracılık da yapıyorduk, Birçok projede güzel işlere imza attık ve halen elimizden gelen desteği sanatçı dostlarımıza, gruplara ve organizasyonlara veriyoruz… Geçen süre zarfında mağazacılık kısmı daha ağır basmaya başladı ve hobi ürünleri de satmaya başladık. Tişört, takı&aksesuar, figür, enstrüman, elektronik cihazlar derken ürün yelpazemiz gelişti ve ticari olarak büyüdüğümüzde yaptığımız isim değişikliğiyle TOXIN olarak devam etme kararı aldık.

-Toxin’in ana ürünleri neler?

Toxin Müzik ve Hobi Mağazası olarak başlıca ürünlerimiz tabii ki CD-DVD-KASET-PLAK-TİŞÖRT ve çeşitli aksesuarlardan oluşuyor. Bunların yanı sıra Hobi ürünlerimiz de geniş bir çeşitlilik var; FİGÜR’den tutun KAYKAY’a kadar; ŞAKA ÜRÜNLERİ ve FİLM&OYUN tişörtlerine kadar renkli ve neşeli ürünlerimizle dostlarımıza hizmet veriyoruz.

-DeliKasap Dergi’nin de temsilcisisiniz. Dergiyle tanışma hikayenizi anlatabilir misiniz?

DeliKasap Dergisi’ni geçmiş senelerden bu yana biliyor ve tanıyorum. Şu dönemin en kıymetli işini göğüslediniz ve sizler de bizlere öncü oldunuz; yeriniz her zaman ayrı bu camiada… Sis grubundan tanıdığımız güzel kalpli Gökhan kardeşimin içten ve samimi davranışı sayesinde sizlerle bu platformda buluşma imkanım oldu.

-Covid salgını işlerinizi nasıl etkiledi?

Bu süreç gerçekten tüm dünyayı olumsuz etkiledi her anlamda ve maalesef bizde Toxin Müzik olarak kurallar gereği karantina dönemi boyunca kapalıydık… Ticari olarak sosyal medya hesaplarımızda biz yolumuza devam ettik. Açıkçası güzel talepler de geldi tabii ki; online etkinliklerde yarışmalarda ve canlı yayınlarda yer aldık ve keyifli bir ev karantinası oldu bizim için. Maddi ve ticari olarak az çok iniş çıkışlarımız oldu ama çok şükür ürünlerimize müzik dostlarımızın talebi iyi yöndeydi… Ama tabii ki her şeyin başı sağlık; umarım bir an önce dünya bu durumun üstesinden gelir ve biz insanlar huzur içinde yaşarız…

-Teşekkür ederiz.

(Not: DeliKasap 666+1. Özel Sayımız Ankara Toxin Müzik’te tükenmiştir; ikinci parti DeliKasap’lar önümüzdeki hafta içerisinde yine Toxin raflarında olacaktır. Ayrıca tüm Türkiye sathında DeliKasap dağıtımları da devam etmektedir; sipariş için link aşağıda…)

Paylaş

Similar Posts

Bir yanıt yazın