VOIVOD & NEKROP KARDEŞTİR

Dün İstanbul’da alışılmışın dışında bir müzik atmosferi katılım gösteren her fanı tabirin ansiklopedik manasıyla “mutluluğun doruklarına” çıkardı. Bu lezzet pınarına can suyu katan iki “Fezalı” grup, Voivod ve Nekropsi, adeta metal, rock, progressive, teknik, thrash, avangard, sci-fi, üşüttürük müzik, deneysel ve bin bir türlü acaiplik; bilimum “alışmışın dışında” rock & roll elementlerini uzaydan gelen tuhaf ama yüce ruhlu müzikseverler olarak metal fanlarının üzerine püskürttüler.

Önce ölmüşlerimizin ruhuna vefa duygularımızla es-selâm ederek 2005’te kaybettiğimiz müthiş gitarist Piggy’i saygıyla anarak girizgâhı yapmış olayım; İzmir’den sonra İstanbul’da da grubu izleyerek Voivod-Hacılığımı sürdürdüm.

Kurucu figür Denis “Piggy” D’amour’ın metal cennetine hicreti sonrasında “bir grubun bir elemanı yittiğinde ona ilişkin en münasip ithaf, onun yarattığı şarkıları çalmaya devam etmektir” diyerek klas bir şekilde yola devam diyen Voivod İstanbul’da Nekropsi destekli bir etkinlikle bizleri adeta “lazerli metal” ile kutsadı.

Piggy sonrası hem Voivod’a çok yakışan pofuduk saçlı Daniel Mongrain “Chewy” ile “sağlam bir grup ruhu” küllerinden doğarcasına şahane oluşmuş, birlikte iyi bir kimya yakalamayı becermişlerdi. Bunu iyi ki de yaptılar zira ayrıksı ve özgün sci-fi tarzındaki metal müziklerinin bayraktarlığını Voivod’tan başkasının yapması beklenemezdi.

Metallica’da da uzun yıllar pena sallamış “emekçi metalci” Jason Newsted’in Voivod ile “girdili çıktılı” bir kariyeri olduğunu bilen kaşarlaşmış metalciler “acaba Jason baba da tekrar grupla sahne alır mı” diye iç geçirmiş olabilirler, olsaydı elbette iyi olurdu ama basçı Rocky de gayet iş gören ve uyumlu bir performans sergiledi dün gece, tıpkı İzmir’deki gibi… Tabii İzmir ile kıyaslandığında seyircinin müthiş etkileşimi de grubun performansını bir nebze daha da tavana fırlattı! İzmir’de bir elin parmakları ile izledik, İstanbul’da ise hem daha kalabalık bir kitle vardı hem de daha ateşli… Tabii Nekropsi’nin de gerek konsept olarak gerekse de “taze kan” olarak katkısını vurgulamadan da geçmeyelim, başarılı etkinlikte onlarında payı devasa.

Voivod babalara dönelim; Away’i zaten uzun uzadıya anlatmaya hacet yok; kökten-metalik kalıplara sahip bu yetenek timsali ağabey, davulda Voivod’ın adeta tözü olduğunu ispatlarken komik ve sevimli edaları ve işveleriyle “Yılansı” vokalist Denis Belanger frontman olarak hem alkışları hem de saygıyı dibine kadar hak etti, ediyor ve de hep etsin; zira o Voivod’a çooooook yakışıyor!

Nekropsi Babaların müthiş performanslarına diyecek yok zaten. “Nekropsi’nin Away”i Cevdet, nezaketli ve içtenlikli bir şekilde sahneyi meslektaşlarına-ustalarına terk ederken hem sağlam bir Voivod fanı hem de hakikatli bir rock’n’roll insanı olduğunu Voivod ile birlikte de sahne alarak gösterdi. Bu güzel insan, gecenin “eğlendirici dozu yüksek, fişekli sci-fi yıldızlarından biri” olduğunu parıl parıl parıldayarak ve coşku ile tekli teneke trampeti tokmaklayarak dosta düşmana ve bizlere şu sloganı attırmış oldu:

“VOIVOD & NEKROP KARDEŞTİR, AYRIM YAPAN KALLEŞTİR!”

Vay be, ne geceydi!

Dystopia Ironfist’e bu özel gece için ne kadar teşekkür etsek az…

Dört dörtlük bir old-school geceydi…

İşte bu kutlu geceden son bir enfes enstanteyi yazının sonunda paylaşarak Voivod & Nekropsi biraderlere saygılarımızı tekrar tekrar sunuyoruz…

ÖVÜN BU İKİ GRUBU, HUNHARCA ÖVÜN VE ÖVÜNÜN ULE!

Çünkü sizler kulaklarınızın değerini biliyorsunuz, sizi gidi gobeller sizi…

https://www.instagram.com/reel/Clt9s_UDVQC/?igshid=YmMyMTA2M2Y=

 

 

 

 

Paylaş

Similar Posts

Bir yanıt yazın