Watain Black Metal Ateşi İle İstanbul’u Yakıp Geçti

Watain, hastası olduğum “İsveç Black Metali”nin öncü isimlerindendir. Grup 1999 yılından beri yaptığı müziği sahnesinde gerçekten yaşatan ve art arda yaptıkları albümlerle Black Metal’i zirveye taşıyan isimlerden…

 

Yıllardır hayranlıkla takip ettiğim grubun istanbul’a geleceğini duyduğumda büyük bir heyecan sardı içimi. Ölümün, Çürümüşlüğün ve Ateşin en güçlü hissini veren ve özellikle bu alanda yaptığı iki efsane albüm olan Casus Luciferi (2003) ve Sworn To The Dark (2007) ile hayatımızda derin izler bırakan bu tavizsiz grubu izlemek büyük bir şans ve mutluluk oldu kendi adıma.

 

 
 
Vera Organizasyon ve Hammer Müzik’in organize ettiği konser Beşiktaş If Performance’ta gerçekleşti. Ki bu konseri, 2 Mayıs tarihine kadar büyük bir heyecanla bekleyip durduk. Nihayet o büyük gün geldiğinde hayatımızda asla unutamayacağımız bir konser izledik. Eğer siz de hazırsanız 2 Mayıs gecesine ve If Performans’ta gerçekleşen o karanlık, tavizsiz ve efsane anlara geri dönebiliriz.
 

'Watain İstanbul’u Adeta
Yıktı Geçti'

Black Metal severlerin heyecanla beklediği gün gelip çatmıştı. Hepimiz If Performance’ın önünde buluştuk, tanıdık tanımadık hep birlikte tek yumruk olup bu büyülü ayin öncesi bizi nelerin beklediğini, nasıl bir setlist ile karşımızda olacaklarını merak ediyorduk ve elbette dillere destan tavizsiz şovlarını da bekliyorduk. Her zamanki gibi sıraya girdik ve sıradayken yeni tanıştığımız dostlarla heyecanımızı paylaştık. Arama tarama şu bu derken en nihayetinde If Performance’a girdik. İçeri girdiğimiz zaman klasik müziğin fonda çaldığı karanlık bir atmosfer bekliyordu bizleri… 

Daha ilk dakikadan büyük bir heyecan hissettim ve hemen Hammer Müzik’in açtığı standa gittim. Stantta grubun bu turne dahilinde hazırladığı T-Shirtleri, Patchleri ve bunun yanında CD ve Plakları satılıyordu. Grup bu anlamda iki T-Shirt yaptırmıştı. Az bir miktar param olmasına rağmen hem bir T-Shirt hem de bir Patch aldım. 

Benim için oldukça kutsal bir ayin olacağına emin olduğum için bugünü bu anlamda da ölümsüzleştirdim.  Büyük bir heyecanla beklediğimiz anlarsa ufak bir soundcheck’in ardından, ateş ateş bir dekor ve ruhani bir intro’nun ardından grup elemanlarının sahnede yerini almasıyla başlamış oldu. 

 

Watain sahneye en sevdiğim baş yapıtlarından Storm Of The Antichrist ile başladı. Ardından ise yine hastası kaldığımız son albümlerinden Nuclear Alchemy ile ayinimiz devam etti. Grubun müziği aklımızı başımızdan alırken Watain’in sahnedeki tavizsiz hali ve eze eze çalması bir kez daha bizleri kendilerine hayran bıraktı

Black Metal ayinimize The Child Must Die ile devam ederken, hemen ardından gelen ve şahsen en sevdiğim şarkıları olan ve resmen ruhumu alıp, sonrasında esir edip  karanlığın içinde ızdırap çekmemi sağlayan Puzzles Ov Flesh ile ayini zirveye taşıdılar. 

Bu karanlık şah eserin ardından sağ çıkmayı başardıktan sonra, yine çok sevdiğim Angelrape, Furor Diabolicus, Sacred Damnation gibi her biri klas eserlerle oldukça üst düzey bir performans sergileyerek ayine devam ettiler. Underneath The Cenotaph ve yine zaten hastası olduğum bir diğer baş yapıtları olan Malfeitor ile ruhumu fazlasıyla sarstılar. 

Watain ruhumuzu ele geçirmiş ve bırakmamaya and içercesine ardından art arda Towards The Sanctuary, On Horns Impaled, Stellarvore, Sworn To The Dark isimli çalışmalarını icra ederek konser devam etti. Bu icraların üstüne büyük bir sürpriz yaparak İsveç Black Metal’inin ateşini yakarak tüm dünyada bu müziğin yaratıcıları arasında yer alan ve koluma dövmesini yaptıracak kadar  hastası olduğum Bathory’den The Return Of Darkness Evil coverını çaldılar. 

 

Konser boyunca grubun performansı dehşetti. Aynı zamanda sahnede oldukça ürkütücü gözüken grup elemanları gerçekten Black Metal’in en samimi gruplarından biri olduğunu bir kez daha bizlere fazlasıyla ispatlamış oldu. Son şarkıları The Serpent’s Chalice ile bizlere veda ederken, hayatımız boyunca unutamayacağımız bir konsere hatta ayine imza attılar. 

 

DETAYLAR

1-Kurulduğu günden bu yana ilk kez Türkiye’ye gelen grup, setlistlerinde bütün albümlerinden seçtikleri seçkin şarkılarına yer vererek bizleri resmen sarstılar, üstüne bir de Bathory ‘den bir cover yaparak İsveç Black Metalinin ölümsüz lordu Quorthon’a gayet etkili bir selam çaktılar.

2-Grubun sırf bu turneye dair çıkardığı siyah ve beyaz olarak iki T-Shirt vardı. Ayrıca bunun yanında Patch, CD ve Plakları Hammer müzik standında satıştaydı.

3-IF Performance o gece grubun soundu ile resmen yıkıldı dersek yalan olmaz her şey mükemmeldi.

4-Katılım gayet iyiydi ve her yaştan Watain fanları oradaydı. Şarkılara grupla birlikte eşlik ettik. Grup da Instagram Official hesabından bu memnuniyetini dile getirdi.

5-Geceye bir çok isimde katıldı: Burak Sümer (The Sarcophagus), Can Gürses /Nursuz (Zifir, Ex Episode 13), Serkan Kaya (Black Omen), Savaş Sungur (Sabhankra), Gürkan Yücel (Sabhankra) , Sarinvomit (Tüm Üyeleri), Mazhar Şiringöz (Metalium), Selim Öztürk (Kargo) ve Doğu Yücel  benim bizzat görüp sohbet ettiğim isimler arasındaydı, eminim daha birçok isim de vardır.

6-Fakat her zamanki Showlarını yapamadılar. Ben bunun If Performance’tan teknik anlamda kaynaklandığını düşünüyorum. Ama ne olursa olsun yine de taviz vermediler ve gerek icralarıyla olsun gerekse yaptıkları Showlar ile gayet sarsıcıydılar.

 

7- Grup iki saate yakın bir süre sahnede kaldı ve deyim yerindeyse taş gibi bir performansa imza attı.

 NOT- Fotoğraflar için Mehmet Ali Bakunin’e sonsuz teşekkürler.
 
WATAIN SETLİST
Storm 0f The Antichrist  (Sworn To The Dark )
Nuclear Alchemy  (Trident Wolf Eclipse)
The Child Must Die (The Wild Hunt)
Puzzles Ov Flesh (Casus Luciferi)
Angelrape  (Rabid Death’s Curse)
Furor Diabolicus (Trident Wolf Eclipse)
Sacred Damnation   (Trident Wolf Eclipse)
Underneath The Cenotaph  (Sworn To The Dark )
Malfeitor  (Lawless Darkness)
Towards The Sanctuary  (Trident Wolf Eclipse)
 On Horns Impaled (Rabid Death’s Curse)
Stellarvore  (Sworn To The Dark )
 Sworn To The Dark  (Sworn To The Dark )
The Return Of Darkness Evil (Bathory Cover)
The Serpent’s Chalice  (Sworn To The Dark )
 
Paylaş

Similar Posts

One Comment

  1. Sahne performanslarını tümüyle gerçekleştirememelerinin tek sebebi organizatörlerin güney bölgelerinin yememesi, bir daha bir grubu getirmeden önce konserlerini izlerlerse güzel olur zira zerre fikirleri yok ne yaptıklarından. Türkiye’deki organizatörlerden ne beklersin ki zaten. Komedi. Ben konsere alınmayıp Kiev’e gitmek zorunda kaldım. Bilete verdiğim para da bir taraflarına girsin. Benim Kiev konser kritiğimi de Pasif Agresif’ten okuyabilirsiniz. Çok güzel yazı olmuş, tebrik ederim. To the Death!

Bir yanıt yazın