Ahmet Türk: “Sen Çerkesçe konuşabiliyor musun kızım?”

Ahmet Türk ile ilgili bir anımı aktaracağım. Yıllar yıllar önce bir Sevgililer Günü’ydü.. Şirin bir Çerkes kızıyla Beyoğlu’nda bir restaurantta yemek yiyoruz. Komşu masaya henüz daha politika arenasında yükselmemiş Selahattin Demirtaş, Ahmet Türk, Murat Belge ve tanımadığım bir kişi daha oturmasın mı? Benim kız, aslında etnik olarak bir Türk olmamasına rağmen çoğu Sünni Muhacir gibi Kürtlere pek sempatiyle bakmıyordu. Baktım söyleniyor yok PKK, yok bölücülük falan. Ulen, rakıyı da içmişim, kafam da kıyak; dedim ki: “Yavrum, madem bu kadar öfkelisin, hadi git yüzlerine söyle.” Dedi ki: “Söylerim!” (Onun da kafası güzelleşmeye başlamıştı)
Bal dudaklı meydan okuyunca birden ayağa kalktım ve Ahmet Türk’lerin masaya yöneldim. Dedim ki:
“Beyler iyi akşamlar. Müsaade ederseniz masanıza oturmak isteriz. Kız arkadaşımın Kürt meselesine dair size söyleyecekleri var!”
Ahmet Türk, “Tabii ki,” dedi ve biz masaya oturduk. Murat Belge hariç hepsi çok memnun gözüküyorlardı ve bizimki bombalamaya başladı tatlı bir edâyla:
“Neden ülkemizi bölmek istiyorsunuz?” falan, sevimli bir tonda ama can alıcı sorularını sorarken Ahmet Türk, babacan bir tavırla sordu:
“Kızım sen nerelisin?”
“Çerkes’im”
“Çerkes dilini konuşabiliyor musun?”
“Hmm, hayır.”
“İşte biz, senin ve tüm diğer halkların özgürce kendi kültürlerini yaşamalarını, kendi anadillerini öğrenebilmelerini istiyoruz.”
“…”
Arada Selahattin Demirtaş da bıcır bıcır bir şeyler söyledi, dediklerini pek hatırlamıyorum ama Murat Belge’nin araya girip de kırçıllı sesiyle “AK Parti’den de korkmamak lazım” gibi tuhaf laflarına öfkelendiğimi hatırlıyorum.
Lâkin ana akım bir politikacının ve arkadaşlarının iki genç insanı masalarına buyur etmeleri, olgunlukla konuşmaları ve mütevazılıkları, (Murat Belge hariç) kibirsiz ve samimi muhabbetleri beni çok etkilemişti.
Biraz sonra ağır abiler masasına teşekkür ederek masalarımıza döndük. Sevgililer gününde orada olmaları da biraz komikti.
Sanıyorum, bizim kız da daha sonradan sosyalizme meyil etti ve aşırılıklarını da törpüledi.

Paylaş

Similar Posts

Bir yanıt yazın